MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Plany nowego rządu wobec stoczni

Jacek Klein
Kandydat na premiera zapewnił związek, że samodzielność Stoczni Gdańskiej będzie wspierana przez nowy rząd.
Fot. Grzegorz Mehring
Kandydat na premiera zapewnił związek, że samodzielność Stoczni Gdańskiej będzie wspierana przez nowy rząd. Fot. Grzegorz Mehring
Rząd już od samego początku działalności zajmie się przyszłością sektora stoczniowego, w tym usamodzielnienia Stoczni Gdańskiej. Zapowiedział to kandydat na premiera Kazimierz Marcinkiewicz.

Rząd już od samego początku działalności zajmie się przyszłością sektora stoczniowego, w tym usamodzielnienia Stoczni Gdańskiej. Zapowiedział to kandydat na premiera Kazimierz Marcinkiewicz.

Zapowiedź padła podczas spotkania z przedstawicielami "Solidarności" Stoczni Gdynia i Stoczni Gdańskiej.
- Przedstawiliśmy stan rzeczy na dzień dzisiejszy, czyli proponowany przez obecny rząd plan restrukturyzacji przemysłu stoczniowego - powiedział Dariusz Adamski, przewodniczący zakładowej "Solidarności" w Stoczni Gdynia SA. - Plan ten zawiera dwie opcje. Konsolidację w ramach Korporacji Polskie Stocznie lub pozyskanie dla stoczni inwestorów. Pan Marcinkiewicz powiedział, że opowiada się za ścieżką, która da stoczniom kapitał na rozwój oraz że nastąpi powrót do rozmów z inwestorami.
Związkowcy uważają, że korporacja nie będzie w stanie zagwarantować finansowania budowy statków. Ich zdaniem, finansowanie mogą zapewnić inwestorzy branżowi. O przejęciu Stoczni Gdynia z resortem gospodarki od czerwca rozmawiają włoski armator Mediterranean Shipping Company i izraelski Ray Car Carriers. Pierwsza firma należy do Gianluigi Aponte'a, druga do Rami Ungara. W ofercie zaproponowali podwyższenie kapitału Stoczni Gdynia o 150 mln zł, spłatę długów oraz zwrot części udzielonej już państwowej pomocy. Godzą się także na wyłączenie z grupy Stoczni Gdańskiej, dla której z kolei poszukiwany jest inny inwestor. Stocznia Gdynia, do której należy zakład w Gdańsku, prowadzi rozmowy z gdańskim Centromorem. Do Agencji Rozwoju Przemysłu ofertę na Stocznię Gdańską miał złożyć też norweski Aker.
- Kandydat na premiera zapewnił, że samodzielność naszej firmy będzie wspierana przez nowy rząd - powiedział Roman Gałęzewski, przewodniczący "Solidarności" w Stoczni Gdańskiej. - Na spotkaniu z Marcinkiewiczem prezes gdańskiego Centromoru poinformował, że wynegocjował dla stoczni kontrakty na dochodową budowę serii statków. Warunkiem ich podpisania jeszcze w tym roku jest jednak podjęcie do końca listopada decyzji o usamodzielnieniu stoczni. Kontrakty te zapewniłyby stoczni wyjście z problemów finansowych i dobry start.
Związkowcy z gdańskiej firmy uzyskali też zapewnienie, że nie dojdzie do wyprzedaży stoczniowego majątku, czyli pochylni należącej do spółki Synergia.

Jacek Klein

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto