Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plany rządu wobec przedsiębiorców

Jacek Klein
Dwa dni na zakup kas fiskalnych mają handlujący m.in. biżuterią.
Fot. Grzegorz Mehring
Dwa dni na zakup kas fiskalnych mają handlujący m.in. biżuterią. Fot. Grzegorz Mehring
Już od września handlujący, nawet ci na bazarach, będą musieli mieć kasy fiskalne. Od przyszłego roku zlikwidowany zostanie ryczałt, a od 2008 r. karta podatkowa. Tak rząd chce walczyć z szarą strefą.

Już od września handlujący, nawet ci na bazarach, będą musieli mieć kasy fiskalne. Od przyszłego roku zlikwidowany zostanie ryczałt, a od 2008 r. karta podatkowa. Tak rząd chce walczyć z szarą strefą.

Dwa dni na zakup kasy fiskalnej mają handlujący m.in. biżuterią, płytami CD i DVD oraz kasetami. Od pierwszego września, niezależnie od wielkości sprzedaży, mają obowiązek stosowania kas. Jeśli chcą tego uniknąć, muszą zrezygnować ze sprzedaży tych artykułów. Ministerstwo Finansów, wprowadzając kasy, chce lepiej kontrolować tego typu handel, co ma pomóc w wyeliminowaniu szarej strefy. Dotychczas sprzedaż tego typu towarów była zwolniona z ewidencji za pomocą kas fiskalnych, jeśli obroty nie przekraczały 40 tys. euro rocznie. Rozporządzenie ministra znosi to zwolnienie.
Większe zmiany w podatkach szykują się z nowym rokiem. Tylko do końca roku ponad pół miliona przedsiębiorców będzie mogło rozliczać się w formie ryczałtu. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku PIT jest obecnie po pierwszym czytaniu w Sejmie.
- Zniesienie tej formy opodatkowania nie powinno mieć negatywnego wpływu na funkcjonowanie małych i średnich firm - powiedział Jarosław Neneman, wiceminister finansów.
Według niego, budżet państwa zyska na tym 200 mln zł rocznie.
Ryczałtowcy zostaną opodatkowani na zasadach ogólnych - według progresywnej skali podatkowej 19, 30, 40 proc. lub według stawki liniowej 19 proc. Będą mogli odliczać od dochodu koszty uzyskania przychodów.
Innego zdania są przedsiębiorcy, którzy krytykują plany rządu dotyczące zniesienia uproszczonych form opodatkowania.
- Szacujemy, że jeśli propozycje rządu wejdą w życie, upadnie 30 proc. firm prowadzących działalność kupiecką - powiedział Roman Dera, prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.
Zresztą przeciwni są nie tylko przedsiębiorcy. Także Paweł Poncyljusz, wiceminister gospodarki, nie jest przekonany do pomysłów resortu finansów.
- Zniesienie ryczałtu może zwiększyć obciążenia podatkowe i ewidencyjne dla małych firm - stwierdził, dodając że planu likwidacji ryczałtu i karty podatkowej nie było w programie wyborczym PiS.
Nowelizacja ustawy przewiduje, że karta podatkowa zniknie od 2008 roku. Nie wiadomo jednak, czy ustawa przejdzie. Niektórzy posłowie PiS są jej przeciwni. Sejmowa Komisja Rozwoju Przedsiębiorczości prześle do Komisji Finansów negatywną opinię ws. likwidacji ryczałtu i karty podatkowej.
Uproszczenia do likwidacji
Ryczałt ewidencjonowany mogą wybrać przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły w poprzednim roku 250 tys. euro. Opodatkowaniu ryczałtem podlega przychód, a podatnik musi prowadzić ewidencję przychodu. Stawki zależą od wykonywanej działalności: wolne zawody (20 proc.), pośrednictwo w handlu hurtowym (17 proc.), działalność usługowa, w tym gastronomiczna (8,5 proc.), działalność wytwórcza i roboty budowlane (5,5 proc.), usługi w zakresie handlu (3 proc.). Z tej formy opodatkowania korzysta 550 tys. firm. Karta podatkowa dotyczy handlu detalicznego żywnością, wyrobami tytoniowymi i kwiatami, gastronomii oraz usług transportowych przy użyciu jednego pojazdu. Podatnicy są zwolnieni z prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych i ze składania deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu. Comiesięczna zaliczka na podatek zależy od m.in. rodzaju prowadzonej działalności, liczby mieszkańców w danej miejscowości oraz liczby pracowników. Kartą rozlicza się 145 tys. firm.
Dla nich kasy od września
Osoba prawna, fizyczna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej zajmująca się sprzedażą:
silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych, nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep, części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników
sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten
sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego
wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT
nagranych płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto