Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt MM: Wybierz najwspanialszy kościół Trójmiasta [wyniki]

Redakcja MM
Redakcja MM
Plebiscyt na najwspanialszy kościół znajdujący się na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu trwa. Wprowadziliśmy nową ankietę i zapraszamy do głosowania, nie tylko parafian.

W Trójmieście mamy ponad sto kościołów. Większość z nich zasługuje na miano pięknego lub najpiękniejszego. Co prawda mówi się, że o gustach się nie dyskutuje, jednak my zdecydowaliśmy iść pod prąd.

Wyniki Plebiscytu MM na najpiękniejszy kościół Trójmiasta:
I Miejsce:
Kościół Zesłania Ducha Świętego w Sopocie (42 proc.)
II Miejsce: Kościół św. Jana w Sopocie (14 proc.)
III Miejsce: Katedra Oliwska w Gdańsk (10 proc.)
pozostałe kościoły - 36 proc.

Już wkróce na łamach portalu MM Trójmiasto obulikujemy obszerne artykuły z galerią fotografii oraz wideo na temat zwycięskich kościołów.

Spośród wszystkich kościołów, jakie mamy w Trójmieście, wybraliśmy dwadzieścia, które uznaliśmy za najpiękniejsze. Nie było to zadanie łatwe, bo trudno zestawić ze sobą XIV-wieczną Bazylikę Mariacką w Gdańsku z kościołem pw. Opatrzności Bożej w Gdańsku wybudowanym na początku lat 90. Jednak podjęliśmy się tego trudnego zadania i z pełną premedytacją chcemy, z Waszą pomocą, wybrać ten kościół, który jest po prostu najwspanialszy!

Teraz decyzja należy do Was, drodzy Użytkownicy. Który kościół jest najwspanialszy? Głosujcie w ankiecie, którą znajdziecie po prawej stronie portalu podczas przeglądania artykułów.

Gdańsk

Kościół św. Katarzyny
Najstarszy kościół parafialny w Gdańsku. "Katarzynkę" wyróżnia wieża z pięknym barokowym hełmem, którego autorem jest Jacob van den Block. Po pożarze w 2006 roku świątynia jest obecnie w remoncie.

Kościół św. Jana
Gotycki kościół, który został zbudowany w II poł. XIV w. jako kaplica. Obecnie budynek jest wyraźnie zaniedbany i czeka na remont. Nie przeszkada to jednak św. Janowi być jednym z kulturalnych centrów gdańskiej sztuki i muzyki.

Bazylika Mariacka - kościół parafialny Wniebowzięcia NMP
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów w Polsce i zarazem największa ceglana, gotycka świątynia w Europie. Korona Miasta Gdańska, której budowę rozpoczęto w 1343 r., wznosi się na ponad 80 metrów i zachwyca swym ogromem.

Katedra Oliwska - parafia archikatedralna pw. św. Trójcy

Mająca ponad 100 m długości romańsko-gotycka bazylika w Oliwie jest miejscem pochówku książąt pomorskich. Tutaj też znajdują się wspaniałe rokokowe organy, które od lat gromadzą melomanów na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej.


Kościół św. Brygidy

Zbudowany około połowy XIV w. kościół swą nazwę zawdzięcza św. Brygidzie, której zwłoki gośiły tutaj podczas podróży z Rzymu do Szwecji. Od 1386 r. w budowla była schronieniem dla zakonu brygidek.


Kościół św. Mikołaja

Jeden z najstarszych gdańskich kościołów, którego histroria sięga XII wieku. Prawie od początku był on siedzibą zakonu dominikanów. Obecnie gości w swoich murach zakonników, którzy prowadzą aktywną działalność duszpasterską w mieście.


Kościół rektorski Świętej Trójcy

Kościół halowy budowany od lat siedemdziesiątych XV w. i ukończony w 1514 r. Świątynia posiada wyposażenie późnogotyckie oraz barokowe i należy do franciszkanów. Często służy jako miejsce wydarzeń kulturalnych.


Kościół pw. Bł. Doroty z Mątów
Nowoczesny budynek kościelny z charakterystycznym sklepieniem w kształcie żagla. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1988 roku i trwała przeszło 20 lat. Do parafii należy ponad 6 tys. wiernych z Jasienia, Szadólek i okolic.

Kolegiata pw. Najświętszego Serca Jezusowego
Wrzeszczańska kolegiata wybudowana na początku XX wieku z inicjatywy mieszkańców. Kościół został zaprojektowany jako bazylika z wyróżniającymi go ponad dachami bocznych naw łukami oporowymi.

Kościół pw. Opatrzności Bożej
Betonowy kościół z charakterystycznym metalowym dachem na byłym lotnisku na Zaspie. Budynek jest ściśle związany z pielgrzymką Jana Pawła II w 1987 roku, który odprawił tutaj mszę i poświęcił kamień węgielnypod budowę kościoła.

Kościół św. Urszuli Ledóchowskiej
Rozległy budynek, którego budowa ruszyła w latach 90. na terenie dawnego poligonu wojskowego w Chełmie. Zarówno w dolnym jak i górnym kościele wciąż trwają prace wykończeniowe, jednak z parafii korzysta ponad 9 tysięcy mieszkańców.

Sopot

Kościół św. Jerzego
Kościół został zbudowany w latach 1899-1901. Jednonawowy i jednowieżowy budynek w stylu południowoniemieckiego neogotyku został wykonany z czerwonej cegły o kamiennej fasadzie.

Kościół NMP Wniebowziętej - Gwiazda Morza
Wzmianki o potrzebie powstania tego kościoła pochodzą z lat 70. XIX wieku, jednak budynek stanął dopero kilkadziesiąt lat później. Obecnie - wznoszący się nad skarpą przy ul. Sobieskiego - kościół jest jednym z popularniejszych w Sopocie.

Kościół Zesłania Ducha Świętego
Umiejscowiony w Kamiennym Potoku, najmłodszy kościół w kurorcie powierzony opiece Księżom Misjonarzom św. Wincentego a Paulo. Wmurowania kamienia węgielnego dokonano w 1995 roku, kościół konsekrowano w 2004 roku.

Gdynia

Kościół św. Andrzeja Boboli
Pierwszy kościół na Obłużu w tym miejscu zaczęto budować pod koniec lat 30. Przez wiele lat bydunek modernizowano, a obecny wygląd nadano mu w latach 80. W ołtarzu kościoła zatopione są relikwie św. Andrzeja Boboli.

Kościół św. Antoniego Padewskiego - Franciszkanie
W 1957 roku poświęcono kamień węgielny pod obecny kościół na Wzgórzu Św. Maksymiliana i pomimo przeszkód ze strony władz PRL, rozpoczęto budowę, która trwała do 1970 r. Podczas wydarzeń grudniowych schronili się tu gdyńscy robotnicy.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia został ustanowiona 1 stycznia 1949. W 1957 rozpoczęto budowę kościoła, który konsekrowano 30 października 1966.

Kościół św. Stanisława Kostki - Jezuici
Kościół zbudowano w latach 1984-92. Kamień węgielny sprowadzono z Rostkowa na Mazowszu, rodzinnej miejscowości patrona. Świątynia wchodzi w kompleks zabudowań szkolnych i nowicjatu.

Kościół pw. MB Nieustającej Pomocy i Św. Piotra Rybaka
Górujący nad portową dzielnicą Gdyni betonowy kolos powstał w latach 70 ubiegłego wieku. W kościele znajdują się ciekawe witraże, które opracowali Maria i Jerzy Skąpscy z Krakowa.

Kościół Niepokalanego Serca Maryi
Kamień węgielny tego kościoła na Karwinach pochodzi z katakumb rzymskich z I wieku. Budowa trwała od 1986 roku, a budynek konsekrowana dziesięć lat później. Architektura nawiązuje do nowoczesnej zabudowy Gdyni.

Drodzy Użytkownicy!

Przepraszamy Was za niesprawnie działającą ankietę i dziękujemy za Wasze słowa krytyki, które pozwoliły nam spojrzeć na sprawę z innej strony. Chieliśmy, żeby Plebiscyt MM był po prostu pozytywną zabawą, jednak okazało się, że nie wszyscy potrafią bawić się fair. W tej sytuacji postanowiliśmy zrezygnować z poprzedniej formy głosowania.

Zabawy jednak nie przerywamy i zapraszamy do nowej sondy - znajdziecie ją po prawej stronie portalu w każdym otwartym artykule (jest to standardowa ankieta, którą dobrze znacie z wcześniejszych odwiedzin na portalu).

Aby zagłosować nie wystarczy już tylko wejść na portal, wpierw należy się zarejestrować i wtedy dopiero można oddać swój unikalny głos. Jeśli macie pytania, piszcie, na wszystkie odpowiemy: [email protected].

Jednocześnie już teraz zapraszamy do kolejnych Plebiscytów MM i odwiedzania portalu MM Trójmiasto, który już niedługo zmieni swoje oblicze...

"Plebiscyt MM: Wybierz najwspanialszy kościół Trójmiasta" to pierwszy z plebiscytów, jakie będą odbywać się regularnie na portalu informacyjno-społecznościowym MM Trójmiasto. Następnym razem to Was poprosimy o wybranie kandydatów. Czekamy również na Wasze sugestie, pomysły i rozwiązania - komentujcie albo piszcie na [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto