Pò kaszëbskù w McDonaldze. Poznaj wyjątkową inicjatywę franczyzobiorcy z Pucka

Artykuł sponsorowany McDonald's Polska
Kaszuby to niezwykły polski region. Jego mieszkańcy szczególnie dbają o kulturę i tradycję. Język kaszubski jest niewątpliwie jednym z tych najbardziej charakterystycznych. Odgrywa niezwykle istotną rolę w tożsamości kulturowej Kaszubów, o czym doskonale wie franczyzobiorca McDonald’s Jacek Chodakowski, który od lat organizuje specjalny konkurs języka kaszubskiego dla dzieci i młodzieży w swojej restauracji w Pucku.

Co wyróżnia Kaszubów?

Kaszuby to region, który na tle innych bardzo się wyróżnia. To właśnie tu mamy do czynienia z unikatową historią, kulturą, a także językiem. Ludzie zamieszkujący te tereny nade wszystko cenią sobie swoją tożsamość narodową. Folklor kaszubski oraz sztuka są wyjątkowe. Typowe kaszubskie wyroby rękodzielnicze to między innymi:

  • hafty,
  • ceramika,
  • koronki.

Każdy z tych elementów ozdobiony jest charakterystycznymi motywami oraz wzorami, które związane są z tradycją, a także historią regionu. Kaszubi obchodzą także niecodzienne zwyczaje i obrzędy, między innymi Ścinanie Kani, Święto Plonów czy Przywitanie wiosny.

Co wiemy o języku kaszubskim?

Niezwykle istotnym elementem tożsamości Kaszubów jest język kaszubski. Jego historia sięga ponad tysiąca lat wstecz. To język słowiański, który wykształcił się na bazie języka prasłowiańskiego w średniowieczu. Z biegiem lat uległ wpływom innych języków. Na mocy ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 2005 roku został uregulowany prawnie i jest obecnie jedynym językiem regionalnym w Polsce.

Dzięki temu istnieje możliwość nauki języka kaszubskiego w szkołach i zdawania z niego egzaminu maturalnego. Co więcej, istnieje obowiązek umieszczania napisów dwujęzycznych na tablicach informacyjnych na terenie Kaszub.

Alfabet kaszubski i polski wykorzystują ten sam zestaw liter. W przypadku języka kaszubskiego pojawiają się dodatkowe znaki diakrytyczne. W języku polskim występują diakrytyki takie jak: ą, ę, ó, ć, ś, ń, ź, ż i ł. Natomiast w języku kaszubskim dodaje się do nich także: ë oraz é.

Oto przykładowa sentencja w języku kaszubskim: Z dużi chmùrë małi plusk.Jest to odpowiednik naszego polskiego powiedzenia: Z dużej chmury mały deszcz.

Język kaszubski to dla Kaszubów bardzo istotny aspekt ich tożsamości narodowej oraz kulturowej. W związku z tym od wielu lat trwają działania, których nadrzędnym celem jest jego ochrona, ale również rozwój. Tworzone są specjalne inicjatywy naukowe, organizowane są festiwale i konkursy, które promują język i kulturę kaszubską.

Franczyzobiorca McDonald’s w trosce o tradycję

Jacek Chodakowski, franczyzobiorca McDonald’s w województwie pomorskim, również pragnie wesprzeć rozwój oraz chronić język kaszubski i kulturę.

Od ponad dekady (z wykluczeniem czasu pandemii), co roku organizuje w swojej restauracji w Pucku konkurs języka kaszubskiego „Pò kaszëbskù w McDonaldze” dla dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych czy liceów.

Pò kaszëbskù w McDonaldze. Poznaj wyjątkową inicjatywę franczyzobiorcy z Pucka

Od początku działalności restauracji McDonald’s w Pucku zależało mi na tym, aby być blisko lokalnej społeczności i aktywnie angażować się w życie mieszkańców. Szanuję i doceniam język oraz kulturę Kaszubów, dlatego postanowiłem organizować konkurs języka kaszubskiego. Co roku zapraszam do restauracji w Pucku dzieci i młodzież, aby pochwaliły się swoją znajomością tego języka. Zależy mi na tym, aby pielęgnować i kultywować ten piękny język i wspierać społeczność, wśród której prowadzę restaurację. Sama inicjatywa jest dobrą okazją do tego, aby promować lokalną kulturę i poznać moich bliższych oraz dalszych sąsiadów – mówi Jacek Chodakowski.

Laureaci konkursu mogą liczyć na nagrody i atrakcyjne upominki, w zależności od kategorii wiekowej.

W tym wyjątkowym dniu restauracja McDonald’s zamienia się w odświętne miejsce spotkań miłośników kultury kaszubskiej. Uczestnicy konkursu często mają na sobie przepiękne stroje ludowe. Inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców regionu. Zmagania młodych Kaszubów ocenia profesjonalne jury.

Jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu, odbyła się 22.04.2023 r. w godz. 10:00 – 16:00 w restauracji McDonald’s w Pucku przy ul. 10 Lutego 45. W konkursie wzięło udział ponad 100 dzieci i młodzieży nie tylko z samego Pucka, ale i całego powiatu puckiego, powiatu wejherowskiego oraz Trójmiasta.

W konkursie oceniany był przede wszystkim kaszubski język. Jury w składzie: Adam Hebel, Anna Hebel oraz Krystian Turzyński zależało na tym, aby uczestnicy posługiwali się językiem w sposób swobodny. W tym roku wybrany i nagrodzony został także najpiękniejszy strój kaszubski.

Pò kaszëbskù w McDonaldze. Poznaj wyjątkową inicjatywę franczyzobiorcy z Pucka

Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem – zarówno z punktu widzenia organizatorów, jak i rodzin biorących w nim udział. Wiele dzieci miało na sobie stroje kaszubskie, a organizatorzy przystroili restaurację w tradycyjne dla regionu wzory i motywy.
Jak zaznacza Jacek Chodakowski, od początku działalności restauracji w Pucku zależało mu na tym, aby robić coś dobrego dla otoczenia, w którym prowadzi biznes.

Mam nadzieję, że kolejną edycją naszego konkursu będzie żył cały region Północnych Kaszub, a młodzież nadal będzie mieć przestrzeń do tego, aby swobodnie pielęgnować swoją tożsamość kulturową – podkreśla.

Jak ma się Twój język kaszubski?

Przekazywanie języka kaszubskiego kolejnym pokoleniom jest niezwykle istotne dla zachowania tożsamości i kultury Kaszubów. W dzisiejszych czasach coraz mniej osób posługuje się tym językiem na co dzień, dlatego też bardzo ważne jest, aby rodzice uczyli swoje dzieci tego języka i wskazywali jego wartość. Tym bardziej, że w tym konkursie odwaga i znajomość języka kaszubskiego wiązała się z nagrodą, która dla wielu była motywująca.

Chcemy pokazywać najmłodszym, że tradycja jest ważna, a język kaszubski jest wartością – jego znajomością można i trzeba się chwalić. Dbamy o przyjazną atmosferę. Przygotowanie się do wystąpienia, stanięcie przed jury, jest wysiłkiem, który bez wątpienia należy docenić i nagrodzić. Dlatego utrzymujemy zasadę, że każdy uczestnik konkursu jest wygranym – dla wszystkich przygotowaliśmy upominki – tłumaczy Jacek Chodakowski i wspomina w rozmowie z nami chłopca, który wziął udział w konkursie w jednej z poprzednich edycji – gdy odbierał nagrodę, był bardzo mile zaskoczony. Zapytany o powód swego zdziwienia, odpowiedział z radością w głosie, że brał udział w przeszłości w czterech różnych konkursach związanych z językiem kaszubskim, i za każdym razem wygrywał tę samą książkę. Bał się, że tym razem dostanie znowu ten sam upominek. Okazało się jednak, że otrzymał zupełnie inną nagrodę, która sprawiła mu radość.

Jak widać – odwaga, nagrody i kultywowanie tradycji to coś, co przyciągnęło uwagę mieszkańców Kaszub. Jeżeli zaś żałujecie, że nie wzięliście udziału w tym wspaniały wydarzeniu, wypatrujcie informacji na jego temat już za rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pò kaszëbskù w McDonaldze. Poznaj wyjątkową inicjatywę franczyzobiorcy z Pucka - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto