Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Początek Europejskiego Tygodnia Stoczniowego

(JAS)
Już w najbliższą niedzielę, w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Stoczniowego, dzień otwarty w Gdańskiej Stoczni Remontowej SA, czyli niepowtarzalna okazja, by z bliska przyjrzeć, się jak pracuje stocznia.
Już w najbliższą niedzielę, w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Stoczniowego, dzień otwarty w Gdańskiej Stoczni Remontowej SA, czyli niepowtarzalna okazja, by z bliska przyjrzeć, się jak pracuje stocznia.
Konferencją w Parlamencie Europejskim rozpoczął się w minioną środę Europejski Tydzień Stoczniowy. Dzisiejsza konferencja organizowana na Politechnice Gdańskiej inauguruje obchody ETS na poziomie lokalnym.

Konferencją w Parlamencie Europejskim rozpoczął się w minioną środę Europejski Tydzień Stoczniowy. Dzisiejsza konferencja organizowana na Politechnice Gdańskiej inauguruje obchody ETS na poziomie lokalnym.

Idea przedsięwzięcia jest prosta - poprzez cykl imprez i prezentacji upowszechniona ma zostać wiedza o gospodarczej i społecznej roli przemysłu okrętowego, a stocznie mają zostać ukazane jako atrakcyjne miejsce pracy.
- To bardzo istotne, że przemysł stoczniowy ma swój tydzień, ponieważ branża jest dość często nisko oceniana - twierdzi Peter Scherrer sekretarz generalny Europejskiej Federacji Metalowców. - Zapewnia on dobre miejsca pracy, innowacje i jest jednym z rozwijających się przemysłów w Europie. Młodzi ludzie pracują w oparciu o nowoczesne technologie, mogą znaleźć interesującą pracę, która da im przyszłość.
- Przemysł stoczniowy jest w dużej mierze państwowym, bardzo dobrze rozwijającym się przemysłem o wysokiej technologii - twierdzi Patric Boisser, prezes CESA - Community of European Shipyards Associations. - Musimy przyciągnąć najlepszych ludzi, by pracowali w naszej branży. To powód, dla którego organizujemy europejskie tygodnie tak, aby każdy mógł poznać nasz przemysł.
Polska jest jednym z dziesięciu zaangażowanych w projekt członków Unii. Obchody ETS na Pomorzu organizuje Związek Pracodawców Forum Okrętowe, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Tydzień stoczniowy zainauguruje debata "Polski przemysł okrętowy - spojrzenie w przyszłość", która odbędzie się na Politechnice Gdańskiej.

Program obchodów ETS
Dziś o godz. 10 w auli głównej Politechniki Gdańskiej odbędzie się debata ,Polski przemysł okrętowy - spojrzenie w przyszłość". Wśród gości będą m.in.: Günter Verheugen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Patric Boissier, prezes CESA, Peter Scherrer, sekretarz Gen, Dariusz Adamski, przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego NSZZ "Solidarność", Tomasz Parteka, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, oraz Janusz Lewandowski, deputowany do Parlamentu Europejskiego. Referaty wygłoszą m.in.:
- Piotr Soyka, prezes Zarządu Gdańskiej Stoczni Remontowa SA -"Remontowa SA czyli jak można osiągnąć dobre wyniki w przemyśle okrętowym".
- prof. Jerzy Bieliński, prorektor Uniwersytetu Gdańskiego - "Strategiczne znaczenie przemysłu okrętowego dla Unii Europejskiej"
- Zbigniew Gomułka, wiceprezes Zarządu Stoczni Szczecińskiej NOWA - "Polski rynek wyposażenia okrętowego i usług stoczniowych - szanse i zagrożenia"
- prof. Krzysztof Rosochowicz, Politechnika Gdańska - "Uwarunkowania i kierunki rozwoju kształcenia kadr dla okrętownictwa".

28 marca, godz. 13. W siedzibie Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum w Gdańsku (ul. Piramowicza 1/2) zostanie rozstrzygnięty konkurs przeznaczony dla uczniów szkół okrętowych - trzech z Trójmiasta i jednej ze Szczecina. Do rywalizacji, której celem było upowszechnienie zagadnień związanych z okrętownictwem, uczniowie zgłosili:
- modele statków - m.in. U-Boot, żaglowce, trimaran
- prace plastyczne - tematem były morskie impresje
- fotografie - tematem było morze, statki, branża okrętowa
- prace literackie.
W każdej kategorii przyznano nagrody i wyróżnienia.

2 kwietnia (niedziela), godz. 10-13. Dzień otwarty w Gdańskiej Stoczni Remontowej SA im. Józefa Piłduskiego, ul. Na Ostrowiu 1. Niepowtarzalna okazja, by z bliska przyjrzeć się temu, co zwykle niedostępne. Chętni do zwiedzenia stoczni powinni zgłaszać się na bramę nr 2, skąd pod opieką przewodnika wyruszą na teren zakładu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto