Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Podaruj książce uśmiech". Niezwykła akcja gdańskich licealistów

rozm. Monika Jankowska
Podaruj Książce Uśmiech to projekt prowadzony przez gdańskich uczniów.
Podaruj Książce Uśmiech to projekt prowadzony przez gdańskich uczniów. Facebook
O projekcie społecznym „Podaruj książce uśmiech” opowiada Alicja Barzowska, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku i pomysłodawczyni akcji.

Czym w zasadzie akcja „Podaruj książce uśmiech”?
Nasza akcja polega na szeroko pojętym promowaniu czytelnictwa wśród gdańszczan. Zorganizowałyśmy trzy spotkania tematyczne dotyczące różnych rodzajów literatury - kryminał, fantastyka i spotkanie z autorem "Jazzowiska Trójmiasta". Od lutego zaczynamy czytać uczniom podstawówek- gdańskiej szkole nr 24 i szkole w Pępowie, a także podopiecznym wydziału Onkologii Dziecięcej w Gdańsku.

Skąd taki pomysł?
Z olimpiady „Zwolnieni z teorii”polegającej na realizacji projektu społecznego. Ja i moje koleżanki zaangażowane w „Podaruj książce uśmiech” jesteśmy uczennicami klasy humanistycznej i stąd praktycznie automatycznie wynikło nasze zainteresowanie książkami. Początkowo nazwa miała się odnosić do pierwotnej formy projektu,który miał polegać na zbiórce i odnawianiu starych książek. Nasz pomysł z czasem się zmienił z powodów czysto praktycznych. Obecnie nazwa odnosi się do uśmiechu naszych małych słuchaczy to jest dzieci z podstawówek i wydziału onkologii dziecięcej.

Jakie wydarzenia przygotowaliście w ramach akcji?

Zorganizowałyśmy szereg spotkań, na każdym z nich gościłyśmy ekspertów związanych z danym nurtem literackim. Najbliższe, planowane na 25 lutego będzie dotyczyło podróży. Gościć będziemy organizatora Kolosów w Gdyni. Miałyśmy już spotkanie z kryminałem – spotkali się z nami kryminolog - technik operacyjnych przy sekcji zwłok i zabezpieczaniu śladów na miejscu przestępstwa, student resocjalizacji i fanka kryminałów posiadająca rozległą wiedzę o gatunku.Rozmawialiśmy też z gośćmi z z Gdańskiego Klubu Fantastyki, Joannę Dombrowską – autorkę „Opowieści Hipogryfinów” oraz Stanisława Danielewicza – autora „Jazzowiska Trójmiasta”.

A jaka jest Twoja ulubiona książka?
„Mistrz i Małgorzata”. Porusza wiele problemów aktualnych także dzisiaj. Kwestia miłości w niesprzyjającym temu świecie,czy zagrożenie jakie niesie ze sobą władza totalitarna. Wszystko to ubrane w ciekawą historię daje dużo do myślenia.

Czy młodzież lubi czytać książki? Jak zachęcić ich do czytania?
Młodzież nie czyta, ponieważ nie uważa tego zajęcia za atrakcyjne. Chcemy im pokazać, że książki nie ograniczają się do listy lektur. ale że mogą być ciekawą alternatywą dla siedzenia przed komputerem.

Wasza akcja cieszy się popularnością?
Nasz fanpage polubiło ok. 310 osób i ta liczba wciąż wzrasta. W spotkaniach bierze udział do 20 osób, jednak chciałybyśmy by było ich więcej. W akcji uczestniczą głównie ludzie w naszym wieku, ciekawi nowych przedsięwzięć i chcący poszerzyć swoje horyzonty. Wiele osób zaoferowało nam swoją pomoc: Biblioteka Wojewódzka objęła nas patronatem, a Cafe Alegoria użyczyłam nam lokalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto