Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podatki. Buble 2005

Robert Kiewlicz
Skomplikowane, trudne, nieczytelne. Takie w większości jest nasze prawo podatkowe. Uważają tak nie tylko podatnicy, ale również urzędnicy skarbowi. Mają oni nie mniejszy problem niż ich petenci.

Skomplikowane, trudne, nieczytelne. Takie w większości jest nasze prawo podatkowe. Uważają tak nie tylko podatnicy, ale również urzędnicy skarbowi. Mają oni nie mniejszy problem niż ich petenci.

Oczywiście nie wszystkie przepisy zasługują na miano bubla. Poniżej przedstawiamy tylko kilka najciekawszych przykładów. Pomogli nam je wybrać przedsiębiorcy, doradcy podatkowi oraz zwykli podatnicy.
Teraz czekamy na Państwa reakcję. Każdy z nas ma z pewnością ciekawe doświadczenia związane z prawem podatkowym oraz urzędnikami. Jeśli sądzisz, że jakiś przepis jest bezsensowny, napisz do nas.
Przepisy o wiążącej interpretacji podatkowej
Miały być rozwiązaniem wszelkich problemów z interpretacją prawa podatkowego. Stało się inaczej. W ręce urzędników skarbowych trafiła ogromna władza. O zwolnieniu podatkowym lub przyznaniu ulgi, a więc w zasadzie o wysokości podatku, decyduje urzędnik wydający interpretację. Konstytucja mówi jasno, że takie prawo może zostać zmienione wyłącznie poprzez stosowne ustawy. Dochodzi do tego, że w zależności od urzędnika, w całym kraju wydawane są zupełnie sprzeczne ze sobą interpretacje w tej samej kwestii podatkowej. Jednocześnie dotychczas bezużyteczna kartka papieru z podpisem urzędnika skarbowego stała się doskonałą bronią w rękach podatnika. Przepisy o wiążącej interpretacji podatkowej trafiły do Trybunału Konstytucyjnego. Skargę skierował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Takiego przebiegu wypadków Ministerstwo Finansów obawiało się jeszcze przed wejściem przepisów w życie.
Ulga podatkowa dla miłośników sportu
Dzięki niej można obniżyć swój dochód o wydatki na działalność klubów sportowych. Ulga podatkowa dla sponsorów sportu jest tak nieprecyzyjna, że może stać się źródłem poważnych nadużyć, m.in. z powodu braku określenia sposobu dokumentowania poniesionych wydatków. Nie ma też precyzyjnego określenia, o jakie wydatki chodzi. Czy o wydatki klubu, czy samego podatnika. Jak twierdzi resort finansów, w obecnym kształcie ustawy z ulgi podatkowej będzie można skorzystać nawet przy organizacji wczasów sportowych. Wszystko to będzie organizowane za pieniądze podatników. Może być to powodem do zaskarżenia jej do Trybunału Konstytucyjnego.
Korekta deklaracji VAT
Podatnik, będący płatnikiem VAT, może uniknąć kary, jeśli na czas złoży w urzędzie skarbowym odpowiednią korektę deklaracji. Oczywiście korekty mogą być składane w obydwie strony, tzn. zarówno jeśli powstało obniżenie zobowiązania podatkowego lub zawyżenie zobowiązania. Jednak z takiej możliwości możemy skorzystać jedynie w wypadku, kiedy nie wszczęto przeciwko nam postępowania podatkowego. W takiej sytuacji bez względu na to, czy pomyliliśmy się na swoją korzyść, czy niekorzyść, a kontroler skarbowy tego nie wyłapał, nie mamy prawa do korekty.
Czynności pozorne
Wystarczy, aby organ podatkowy miał wątpliwości co do dokonanej czynności prawnej, aby mógł podważyć jej treść. W takim wypadku fiskus może wystąpić do sądu, ponieważ dopatruje się, że strony dokonały jedynie czynności pozornej, a w rzeczywistości kierował nimi zupełnie inny zamiar. Jaki? Zapewne zmierzający do uniknięcia opodatkowania lub zmniejszenia obciążeń podatkowych. Ciężar udowodnienia braku pozorności danej czynności prawnej spoczywa w takiej sytuacji na podatniku.
Zwrot VAT za materiały budowlane
Możemy starać się o zwrot części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Można odzyskać pieniądze wydane po 1 maja 2004 r., gdy stawka podatku na większość materiałów budowlanych wzrosła z 7 do 22 proc. Takie rozwiązanie zastąpiło zlikwidowaną ulgę budowlaną.
Inwestorzy mogą występować o zwrot VAT już w trakcie inwestycji. Nie częściej niż raz w roku. Pieniądze mają być przelewane na konto inwestora lub wypłacane w kasie urzędu skarbowego w ciągu 25 dni od wydania decyzji. Na jej wydanie fiskus ma sześć miesięcy. W praktyce więc wypłaty nastąpią po roku. Istnieje prawdopodobieństwo, że część podatników w ogóle nie skorzysta z tego rozwiązania. Po co czekać rok na decyzję skarbówki i wypłacenie pieniędzy. Można przecież wybrać tańszą usługę, bez faktury i od razu zapłacić mniej.
Odliczenia VAT przy zakupie auta
Dzięki nim zwiększyła się liczba pojazdów objętych zakazem odliczeń podatku VAT. Krytykowany wzór Lisaka poszedł do kosza. Na jego miejsce wprowadzono podział samochodów na 3 kategorie. Od tego, do jakiej kategorii pojazd jest zakwalifikowany zależy, czy firma może odliczyć VAT zawarty w cenie zakupu samochodu. Takie same ograniczenia dotyczą odliczenia paliw używanych przez te pojazdy. Część nabywców samochodów, którzy po 1 maja 2004 korzystali z prawa do odliczenia całego VAT, utraciła to prawo.
Darowizny odpłatne i przekazanie towarów
Podstawą opodatkowania w przypadku darowizny jest cena nabycia lub koszt wytworzenia. Często w momencie przekazania nie ma ona nic wspólnego z aktualną wartością rynkową towaru. Powoduje to, że podstawa opodatkowania jest dużo wyższa niż rzeczywista wartość darowizny.
Ulga za złe długi
Podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostaw towarów i usług, w przypadku wierzytelności opisanych jako nieściągalne. Możliwość dokonania korekty podatku z tytułu niezapłaconych przez dłużnika faktur jest obwarowana wieloma warunkami. Najważniejszym z nich jest zaliczenie wierzytelności jako nieściągalnych do kosztów uzyskania przychodów, co już samo w sobie jest procedurą długotrwałą. Kolejnym wymogiem jest, aby dłużnik na dzień dokonania korekty był zarejestrowany jako płatnik VAT czynny. Bardzo często jest to niemożliwe do spełnienia. Skorzystanie z ulgi na złe długi jest skomplikowane, odległe w czasie, a często wręcz niemożliwe.
Wysoki VAT w schroniskach
Schroniska dla zwierząt mogą popaść w finansowe kłopoty. Została zmieniona stawka podatku. Płacą one 22-procentową stawkę VAT. Z ustawy o podatku VAT wynika, że 7 i 3 procent podatku płaci się tylko za usługi związane z rolnictwem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem schronisk i usług weterynaryjnych. Wzrosły więc opłaty za adopcję zwierząt. Podrożały także leki. Od maja stawka VAT wzrosła z 7 do 22 proc. Przedtem obowiązywała na nie stawka zerowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto