MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podatki. Nowa strona Ministerstwa Finansów

Robert Kiewlicz
Ministerstwo finansów chce poznać opinie przeciętnego obywatela. W tym celu uruchomiono specjalną stronę internetową www.podatki.gov.pl. Za jej pośrednictwem każdy z nas ma szansę przedstawić własne propozycje zmian w ...

Ministerstwo finansów chce poznać opinie przeciętnego obywatela. W tym celu uruchomiono specjalną stronę internetową www.podatki.gov.pl. Za jej pośrednictwem każdy z nas ma szansę przedstawić własne propozycje zmian w ordynacji podatkowej.

Strona działa od środy i dotychczas obejrzano ją już 1500 razy. Wszystkie zgłoszone propozycje mają być ocenione, przez specjalny zespół kilkudziesięciu ekspertów. Najlepsze z nich, jeśli zatwierdzi je Ministerstwo Finansów, zostaną włączone do rządowego programu uproszczenia podatków. Kompleksowy program zmian w systemie podatkowym ma zostać przedstawiony najwcześniej pod koniec marca.

Zgłaszając propozycje musimy przestrzegać jednak pewnych zasad. Propozycje powinny być możliwie rzeczowe i konkretne. Każda zaproponowana zmiana powinna odnosić się do określonego przepisu prawa. Aby ułatwić poruszanie się po stronie, została ona podzielona na kategorie. Propozycje zmian należy zgłaszać oddzielnie do kontroli skarbowej, podatków VAT, CIT, PIT, akcyzy, ordynacji podatkowej, podatku od nieruchomości, spadków i darowizn, czynności cywilno-prawnych i innych podatków.

Podatnicy nie omieszkali już skorzystać z propozycji resortu. Oto kilka propozycji zmian w podatkach zamieszczonych na stronie:

* Zróbcie to tak, aby deklaracja podatkowa (PIT) mieściła się na nie większej liczbie stron niż dwie. Inne nacje potrafią skonstruować takie druki, więc dlaczego nie wy?
* Proponuję maksymalne uproszczenie podatków. Jedna stawka podatku VAT, likwidację stawek typu "zwolniony". PIT - podatek liniowy, bez kwot wolnych, bez ulg, bez odpisów. Takie rozwiązania pozwoliły by na obniżenie podatków i jasność w przepisach, mało komu chciało by się kombinować.
* Mechanizm liczący podatek w zależności od liczby dzieci na utrzymaniu.
p=1/(4+liczba dzieci) czyli 25 proc. przy 0 dzieci 20 proc. przy 1 i tak dalej. Dla osób samotnie wychowujących można mnożyć liczbę dzieci przez 2. Proste, czytelne, nie ma żadnych ulg, mieści się na jednej kartce, pomaga rodzinom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto