reklama

Podrożeją bilety SKM: Od 1 lutego SKM znów podniesie ceny za przejazd. Sprawdź NOWE STAWKI SKM!

wieZaktualizowano 
Przemek Świderski
Ceny biletów SKM na jeden przejazd znów pójdą w górę, tym razem o 7,10 proc. i okresowych - o 4,64 proc. To druga podwyżka w ciągu 12 miesięcy.

SKM tłumaczy ją wzrostem kosztów za korzystanie z części torowiska, wcześniej tym samym spółka uzasadniała rzadsze kursowanie kolejek.

Najbardziej dotkliwa będzie podwyżka biletów na jeden przejazd. Od 1 lutego ich ceny wzrosną o 20-50 gr., czyli o ok. 7,10 proc. Bilety miesięczne także zdrożeją - o 3-4 zł na krótszych dystansach, na dłuższych - o niespełna 5 proc. Spółka tłumaczy konieczność wprowadzenia podwyżek wyższymi opłatami za korzystanie z części torowiska oraz kosztami modernizacji, jaką przejdą 22 składy.

Bilety pojedyncze

W pierwszej strefie na dystansie 1-6 km obecna cena wzrośnie z 2,60 do 2,80, czyli o 7,69 proc. W roku 2012 roku podwyżka cen biletów w strefie pierwszej wyniosła 8,33 proc. a więc obecna podwyżka będzie niższa. Po podwyżce cena biletu jednorazowego w przykładowej relacji Gdańsk Główny – Gdańsk Politechnika lub Gdańsk Główny Gdańsk - Wrzeszcz będzie wynosić 2,80 zł.

7- 12 km przejedziemy za 3,80 zł zamiast, jak dotychczas - 3,60 zł. Wzrost wyniesie 5,56 proc. W roku 2012 roku podwyżka cen biletów w tej strefie wyniosła 5,88 proc., a więc obecna podwyżka będzie znów na niższym poziomie. Po podwyżce cena biletu jednorazowego w przykładowej relacji Gdańsk Główny – Gdańsk Przymorze Uniwersytet, czy Gdańsk Główny – Gdańsk Oliwa, będzie wynosić 3,80.

Podróż na odległość 13-18 km kosztowała będzie nie 4,60 zł a 4,90 zł, czyli o 6,52 proc. więcej. W roku 2012 roku podwyżka cen biletów w tej strefie wyniosła 4,55 proc., a więc tutaj poziom podwyżki będzie nieznacznie wyższy. Przykładowe odcinki mieszczące się w tej strefie to Gdańsk Główny – Gdynia Orłowo czy Gdynia Chylonia – Sopot Wyścigi.

Na dystansie 19 – 24 km zamiast 5,40 zł zapłacimy teraz 5,70 zł - o 5,56 proc. więcej. W roku 2012 roku podwyżka cen biletów w tej strefie wyniosła 8,0 proc. a więc obecna będzie dużo mniej dotkliwa. W tej strefie podróżując SKM możemy przekroczyć granicę trzech miast a przykładowe odcinki mieszczące się w tej strefie to Gdańsk Zaspa – Gdynia Chylonia oraz Sopot – Rumia.

SKM w Trójmieście: Opóźnienia kolejek spowodowane kradzieżą kabli

Opłaty za bilety wzrosną też na dłuższych dystansach: np. podróż na odległość 31-40 km kosztowała będzie 7,70 zł czyli o 50 gr więcej niż dziś.

Nieco mniejsza podwyżka czeka też kupujących okresowe bilety miesięczne:

Regularne podróże na dystansie do 6 km kosztowały będą 60 zł, o 3 zł, czyli 5,26 proc. drożej niż dotąd. W roku 2012 roku podwyżka cen biletów w strefie pierwszej wyniosła proc., obecna podwyżka będzie więc większa. Po podwyżce cena biletu miesięcznego w przykładowej relacji Gdańsk Główny – Gdańsk Politechnika lub Gdańsk Główny Gdańsk - Wrzeszcz będzie wynosić 60 zł.

Prawa pasażerów SKM: Czy skorzystasz z prawa reklamacji, gdy spóźni się kolejka? SONDA/FILM

Na odległości 7- 12 km zamiast jak dotychczas 76 zł zapłacimy 80 zł – wzrost ceny wynosi 5,26 proc . W roku 2012 roku podwyżka cen biletów w strefie drugiej wyniosła 5,56 proc. a więc obecny skok cenowy będzie niższy niż w ubiegłym roku. Po podwyżce cena biletu miesięcznego w przykładowej relacji Gdańsk Główny – Gdańsk Politechnika lub Gdańsk Główny Gdańsk - Wrzeszcz będzie wynosić 80 zł.

Jeżdżąc na trasach 13-200 km za bilet miesięczny zapłacimy o ok. 2,64 proc. więcej. W ub. roku cena wzrosła o ok. 5 proc.

- Pociągi SKM około 40 procent z wszystkich realizowanych kilometrów pokonują po infrastrukturze należącej do PKP PLK S.A. Od 9 grudnia 2012 płacimy za dostęp do tych torów o średnio 27 proc. więcej. W tym wypadku zostaliśmy zmuszeni do podwyżki ponieważ koszty dostępu do drogi kolejowej stanowią prawie 22 proc. ogólnych kosztów działalności SKM. Przy takiej skali wzrostu obciążeń naszej spółki, korekta w górę cen biletów SKM średnio o około 6 proc. to naprawdę niewiele - przekonuje Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM. Podkreśla, że podwyżka to także wynik emisji przez spółkę, w marcu ub. roku 55 mln zł na modernizację składów. - Aby spłacić wspomniane fundusze konieczne jest zachowanie odpowiedniego poziomu rentowności, inaczej mówiąc nasze przychody muszą pokrywać się z generowanymi przez spółkę kosztami. Aby przeciwstawić się tegorocznej inflacji, musimy podnieść ceny o około 6 procent. Inflacja ma wynieść około 4 proc., ale zostawimy sobie ten 2-procentowy bufor bezpieczeństwa.

O modernizacji składów SKM i obligacjach więcej piszemy tutaj.

- Czekamy na pierwsze sześć składów, który remont właśnie trwa. Po nich na odnowienie czeka kolejne szesnaście - dopowiada Głuszek.

Od 9 grudnia SKM kursuje w godzinach szczytu rzadziej niż w ubiegłym roku. Częstotliwość pociągów spadła z jednego składu raz na 7,5 minuty do jednej kolejki co 10 min.

Oprócz podwyżek SKM wprowadzi także rozwiązanie, które ułatwi życie posiadaczom telefonów z dostępem do internetu. Podczas kontroli należy okazać kontrolerowi ekran aplikacji z wyświetlonym kodem 2d zakupionego biletu, który znajduje się w zakładce „kontrola biletów”. W przypadku zakupu biletu ulgowego należy udokumentować prawo pasażera do danej ulgi.

- Umożliwimy pasażerom zakup biletu jednorazowego w dowolnej relacji na odcinku Gdańsk Główny – Słupsk, z możliwością wyboru każdego rodzaju ulgi. Żeby dokonać zakupu, wystarczy uruchomić aplikację w telefonie, a następnie wybrać właściwą strefę lub stację początkową i końcową - tłumaczy Głuszek.

Program pobrać można wpisując w przeglądarce telefonu adres: m.skycash.com lub wysyłając pustą wiadomość SMS na numer 510 510 205 (opłata zgodna z cennikiem operatora). Konto SkyCash można zasilić na wiele sposobów, m.in. bezpośrednio z podłączonej do systemu karty Visa lub MasterCard.

FLESZ: Mniej zabitych, więcej pijanych. Bilans akcji "Znicz"

Wideo

Komentarze 33

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Szkoda tylko że po raz kolejny tłumaczy się podwyżki cen biletów wzrostem kosztów za korzystanie z części torowiska itd A stare obskurne, wstrętne , hałaśliwe wagony jak jeżdżą tak jeżdżą. Za taką cenę biletu z takim komfortem jazdy to naprawdę brak słów. Gdzie w tym wszystkim jest pasażer .Chyba tylko przy kasie bo ma zapłacić wyższa cenę za bilet a co za to dostanie to nie ważne.

G
Gość

Szkoda tylko że po raz kolejny tłumaczy się podwyżki cen biletów wzrostem kosztów za korzystanie z części torowiska itd A stare obskurne, wstrętne , hałaśliwe wagony jak jeżdżą tak jeżdżą. Za taką cenę biletu z takim komfortem jazdy to naprawdę brak słów. Gdzie w tym wszystkim jest pasażer .Chyba tylko przy kasie bo ma zapłacić wyższa cenę za bilet a co za to dostanie to nie ważne.

l
lotek

zapraszam do skm relacji Gdańsk Gł.- Słupsk :) , a ludzie dowiedzą się dlaczego są podwyżki!!!-Bo za dużo osób korzysta z tej SKM ;) ps. ciekawe dlaczego, żadna TV(nawet nasz ośrodek regionalny TVP) się tym nie zajmie?; -Czyżby na układy nie ma rady!!! –A może samy będziemy „wrzucać” na YouTube dantejskie scenki z SKM?

R
Radykalny Front Polski

Odpowiedzialni za kryzys są ludzie którzy nic nie robią bo go zwalczyć a wręcz robią wszystko by się dalej pogłębiał w Polsce też ich nie brakuje u steru władzy !

R
Radykalny Front Polski

Jeżeli masz dosyć ciągłych podwyżek, podnoszenia wieku emerytalnego pseudo opozycji przestań głosować na Platformę i pseudo opozycję PIS oraz ludzi którzy od 23 lat pojawiają się w polityce nic nie robiąc tylko szkodząc czas na zmiany !!!

g
gbv

"A może najwyższy czas, żeby ktoś inny zaczął lepiej zarządzać SKM? "

lepiej to znaczy jak? może na początku obniżki biletów dla wszystkich, potem częstsze kursy jedno wagonowymi składami - wszyscy będą zadowoleni..a na końcu podwyżki pensji o 100%. Po pół roku takiego zarządzania zostaną tylko rowery

ł
łowca analfabetów

co to jest "Polaką"???

b
b

Jakość świadczonych usług gwałtownie rośnie, nic więc dziwnego, że i ceny biletów muszą lekko podskoczyć

H
Hehe

A może najwyższy czas, żeby ktoś inny zaczął lepiej zarządzać SKM?

W
Wesołowski Ryszard

przepraszam tu powino być [my Polacy? a nie jak jest napisane nie my Polacy ]

W
Wesołowski Ryszard

W Socjalizmie Polaką było żle ale myśleli że kapitalizm to jest dobry czas nie to jest wyzysk człowieka przez człowieka , a co teraz Wałęsa się śmieje z nas Polaków że my mu zgotowali dobrobyt / on i jego dzieci z chorobą pomroczność jasną są w Parlamęcie Europejskim , i co Wałęsa ma gdzieś polaków , czy bilety bęndą drogie to nie do tyczy Tuska ? Komorowskiego ? Nowaka ? Kłosińowej ? Biernackiego ? oni latają do domu za nasze pieniądze , bo jak by mieli zapłacić za swoje loty to wątpię żeby to robili , ajak ciemny lud zapłaci to czemu nie , że tak się dzieje w naszym kraju to jest nasza wina bo nikogo to nie obchodzi ale jak to dotknie danej osoby to jest płacz i zgrzytanie zębów ? nie my jako Polacy powiniszmy jechać do Warszawy i pokazać kto tu rządzi ? ale jak koleje strajkują

B
Baron

Narzekacie i narzekacie. SKMki za darmo nie pojadą. Wszystko kosztuje, pociągi też. A jak się komuś nie podoba, że musi płacić więcej to może nie jeździć wcale. Nikt was do tego nie zmusza przecież

p
pr

Walczyli z komuną aby samemu kraść i się obłowić na maksa. Złodzieje rządzą. Nie głosujcie już na nich !!!

.

Albo jesteś kiepskim Kronikarzem -albo spryciarzem?
Dyrygentem była i jest unia POdłości!

G
Gość

2skoland lub zielona wyspa jak kto woli!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3