Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwójne opodatkowanie

Robert Kiewlicz
Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią ma zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2007. Jednak pozostanie ona martwym przepisem, jeśli parlamenty obu państw nie ratyfikują jej ...

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią ma zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2007. Jednak pozostanie ona martwym przepisem, jeśli parlamenty obu państw nie ratyfikują jej jeszcze w tym roku, a na to jak na razie się nie zanosi.

W tej sytuacji do akcji wkroczył Rzecznik Praw Obywatelskich. Złożył on na ręce Marszałka Semu pismo w sprawie przyspieszenia prac nad ratyfikacją umowy.
- Zwracam się do pana marszałka z prośbą o przyspieszenie procesu uchwalenia ustawy ratyfikacyjnej, bez której wejście w życie umowy jest niemożliwe - piesze dr Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Podstawową zmianą jaką wprowadza nowa umowa, jest zastąpienie dotychczas stosowanej metody proporcjonalnego odliczenia metodą wyłączenia z progresją. Dzięki temu osoba która pracowała w Anglii i w danym roku podatkowym tylko tam osiągnęła przychód, nie musi płacić od niego podatku w Polsce. Natomiast jeśli osiągnęła oprócz przychodów w Anglii także przychód w Polsce, to skala podatkowa, mimo że liczona łącznie z dwóch krajów, odnosi się tylko do przychodów osiągniętych w Polsce. Chodzi też o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wielokrotności diet służbowych przez wszystkie osoby legalnie pracujące za granicą. Zmiany w przepisach mają doprowadzić do braku ograniczeń liczby diet zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów (obecnie do 30 rocznie). Dzięki temu Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii będą mogli zaliczać do kosztów uzyskania przychodów kwotę około 30 funtów brytyjskich dziennie (ok. 900 miesięcznie).
Obecnie z Wielką Brytanią obowiązuje umowa w sprawie podwójnego opodatkowania z 1976 r. Zakłada ona zasadę proporcjonalnego odliczenia. Podatnicy, zameldowani w Polsce, ale pracujący w Wielkiej Brytanii, powinni się rozliczyć z fiskusem w naszym kraju. Od wyliczonego w Polsce podatku mają prawo odliczyć podatek zapłacony za granicą.
Czym jest podwójne opodatkowanie
Osoba, której miejsce zamieszkania jest w Polsce, właśnie tam podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. To oznacza konieczność rozliczenia się z polskim fiskusem ze wszelkich dochodów, bez względu na to, gdzie znajduje się źródło ich uzyskania. Według przepisów brytyjskich, wynagrodzenia z tytułu pracy podlegają opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto