Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziel się 1 procentem. Stowarzyszenie "Duet" pomaga w rehabilitacji

Tomasz Modzelewski
Praca Małgosi Wróbel, lat 11, Pozytywna Szkoła Podstawowa Gdańsk
Praca Małgosi Wróbel, lat 11, Pozytywna Szkoła Podstawowa Gdańsk
Rozmowa z Grażyną Woźniakowską ze Stowarzyszenia Społeczności Lokalnej "Pomoc Osobom Niepełnosprawnym - Duet".

Działalność stowarzyszenia opiera się na pracy społecznej poszczególnych członków. Czego więc obecnie Duet najbardziej potrzebuje? Czego na ogół wam brakuje?
Po pierwsze, godnych warunków. Jesteśmy teraz w budynku, który wcześniej wykorzystywała Szkoła Podstawowa numer 6. Żadne lekcje już się tutaj nie odbywają, jesteśmy więc tylko my oraz, w weekendy, harcerze. Wszystkie zajęcia rehabilitacyjne, które prowadzone są w pomieszczeniach, realizowane są właśnie w tym miejscu. Niestety, nie mamy sali rehabilitacyjnej z prawdziwego zdarzenia, a tylko przystosowane do potrzeb pomieszczenia.

Środki, jakie Duet uzyska z jednego procentu, mogą się przyczynić do poprawy sytuacji lokalowej?
Na pewno, ponieważ "jeden procent" przeznaczamy przede wszystkim na rehabilitację członków stowarzyszenia, które przychodzą na zajęcia. Są to osoby z różnymi schorzeniami i niepełnosprawnościami, na przykład z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, autyzmem czy niewidzące. Dla nich odbywa się rehabilitacja ruchowa, pedagogiczna, logopedyczna, a także warsztaty teatralno-muzyczne. Są zajęcia grupowe, również na przykład terapia w wodzie oraz hipoterapia.

Jednocześnie stowarzyszenie prowadzi programy, na które zdobywa dofinansowanie...
Aplikujemy wszędzie, gdzie się da. Aktualnie prowadzone są rewalidacja dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz warsztaty teatralno-muzyczne, organizowane dzięki Urzędowi Miasta Rumi. Wczoraj podpisaliśmy umowę w starostwie w Wejherowie, dzięki czemu będzie się odbywać hipoterapia. Zamierzamy starać się również o środki z Urzędu Marszałkowskiego oraz z Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Chodzi w tym przypadku o projekty, które są realizowane od lat.

Duet jest stowarzyszeniem społeczności lokalnej. Czy w ciągu ostatnich lat możliwości dla osób niepełnosprawnych lokalnie, a więc w Rumi, poprawiły się w sposób znaczący?

Moim zdaniem, nie. Dzieci dorastają i wówczas trzeba sobie zadać pytanie, co dalej. Rumia nie ma w ofercie warsztatów terapii zajęciowej, zakładu aktywizacji zawodowej. Jest tylko Caritas, który przyjmuje takie osoby, ale też ma ograniczone możliwości. Brakuje również miejsca, w którym osoby niepełnosprawne można umieścić, aby przebywały tam od rano do godzin popołudniowych, a więc w czasie, gdy rodzice pracują.

Każdy, kto chce wesprzeć stowarzyszenie, może przeznaczyć jeden procent swojego podatku, wpisując w PiT KRS 0000095630.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto