Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Andrzeja Trojanowskiego, radiowca, działacza sportowego, miejskiego urzędnika, współtwórcy Euro 2012 w Gdańsku

OPRAC.: sb / gdansk.pl
Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Trojanowskiego
Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Trojanowskiego Przemysław Świderski
Kilkaset osób pożegnało w środę, 31 stycznia, Andrzeja Trojanowskiego, przez blisko 30 lat radiowca, od szeregowego reportera do prezesa „Radia Gdańsk”, oraz przez prawie 15 lat w gdańskim ratuszu szefa biura prezydenta miasta a później bura ds. sportu. Był jednym z pomysłodawców ubiegania się przez Gdańsk o mistrzostwa Euro 2012. Choć krótko, był też naszym kolegą redakcyjnym.

Pogrzeb Andrzeja Trojanowskiego

Ceremonię pogrzebową na gdańskim cmentarzu Srebrzysko we Wrzeszczu prowadził ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Poprzedziła ją odprawiona tam msza żałobna. W emocjonalnej mowie w imieniu kolegów redakcyjnych z „Radia Gdańsk” żegnał swojego szefa wieloletni dziennikarz sportowy tej stacji Włodzimierz Machnikowski.

- Żaden czas nie jest dobry na umieranie, bo to zawsze jest za wcześnie i pozostaje wiele niezałatwionych spraw. W przypadku Andrzeja to będzie niedoczekanie momentu, kiedy żużlowcy wejdą do ekstraligi, hokeiści odbudują swoją potęgę, do wielkości wrócą piłkarze ręczni, na podium staną siatkarze, a mistrzyniami zostaną koszykarki. To wszystko będziemy musieli zrealizować już bez niego – mówił Włodzimierz Machnikowski, którego w „Radiu Gdańsk” zatrudnił przed 30 laty właśnie Andrzej Trojanowski.

Dziennikarz podkreślił, że śp. Andrzej Trojanowski „umiłował Gdańsk i sport”.

- Z tej miłości, jednej i drugiej, narodziła się największa impreza w historii Gdańska Euro 2012. To Andrzej wraz ze swoimi współpracownikami z Biura Prezydenta ds. Sportu przekonał Pawła Adamowicza, że warto złożyć aplikację. I okazało się, że to było bardzo skuteczne działanie, bo otrzymaliśmy finały piłkarskich mistrzostw Europy – mówił.

Włodzimierz Machnikowski wspomniał, że kiedy ostatni raz rozmawiali ze sobą telefonicznie, a było to w połowie grudnia 2023 r., przed Gdańską Galą Sportu Andrzej Trojanowski poprosił go, aby pozdrowił wszystkich uczestników imprezy i przeprosić za swoją nieobecność.

- Na koniec tej rozmowy rzuciłem pytanie: „A jak tam zdrowie?” Odpowiedział: „Przecież wiesz …” Wiedzieliśmy wszyscy, ale nadzieja umiera ostatnia. A wiara jest nieśmiertelna. Dlatego wierzymy, że teraz Andrzej już z innej perspektywy, sektora niebo, będzie dalej kibicował swojemu ukochanemu miastu i naszym sportowcom – mówił Machnikowski.

W imieniu Gdańska zmarłego żegnała wiceprezydent Monika Chabior. Miasto w ostatniej drodze Andrzeja Trojanowskiego licznie reprezentowali m. in. wiceprezydent Piotr Grzelak, Danuta Janczarek – sekretarz miasta, radni: Piotr Dzik, Bogdan Oleszek i Andrzej Stelmasiewicz.

Andrzej Trojanowski nie żyje. Wybitną postać pożegnały tysiące osób

Obecna była rodzina śp. Pawła Adamowicza – jego żona Magdalena oraz brat Piotr. Trojanowski przez lata był bliskim współpracownikiem i doradcą zamordowanego prezydenta.

Liczna była reprezentacja środowiska sportowego: b. piłkarze ręczni – Artur Siódmiak i Damian Wleklak, złoci medaliści olimpijscy: gimnastyk Leszek Blanik i wioślarz Adam Korol. Obecni byli Henryk Szymański – prezes Związku Piłki Ręcznej, Janusz Biesiada – b. prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Radosław Michalski – prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, dawni piłkarze Arki Gdynia – Czesław Boguszewicz i Tomasz Korynt oraz trener piłkarski Bogusław Kaczmarek.

Andrzeja Trojanowskiego pożegnało także wielu dziennikarzy wszystkich trójmiejskich mediów. Obecni byli też b. marszałek województwa Jan Zarębski i Krzysztof Pusz, szef kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy. Wszystkim zgromadzonym na cmentarzu gorąco podziękował za obecność syn zmarłego, Michał Trojanowski:

- Tata często powtarzał, że przyszło mu żyć w bardzo ciekawych, epickich czasach. Początek ruchu Solidarność, przełom roku 1989, upadek komunizmu w Polsce i Europie, pierwsze demokratyczne wybory. Przez wiele lat związany z Radiem Gdańsk, a następnie Biurem Prezydenta Miasta ds. Sportu. Tata zawsze miał na względzie działanie pro publico bono. Jako profesjonalista w wielu branżach, ale i aktywny społecznie. Zarażał pasją do dziennikarstwa, sportu i muzyki rzesze młodszych współpracowników, których późniejsze sukcesy dawały mu wielką satysfakcję. „O, to mój wychowanek” – bardzo często to powtarzał.

Gdańsk pożegnał Andrzeja Trojanowskiego

Andrzej Trojanowski urodził się 24 lutego 1952 r. w Chełmnie. Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył także Podyplomowe Studium w Kolegium Zarządzania i Finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pracę zawodową rozpoczął jako inspektor Wojewódzkiej Federacji Sportu w Gdańsku.

Od roku 1983 przez prawie 20 lat był pracownikiem Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku, zaczynając od stanowiska reportera i prezentera. Następnie, był zastępcą kierownika redakcji informacji, kierownikiem redakcji informacji i sekretarzem programu. Od końca 1993 roku, przez ponad 9 lat był prezesem i redaktorem naczelnym Radia Gdańsk. Po odwołaniu ze stanowiska przez pół roku był szefem działu sportowego w „Dzienniku Bałtyckim”.

W grudniu 2005 r. Andrzej Trojanowski został dyrektorem Biura Prezydenta Gdańska, gdzie był m. in. koordynatorem Programu Operacyjnego „Sportowy Gdańsk”. Później został dyrektorem Biura ds. Sportu. Przeszedł na emeryturę w 2019 r. Zmarł 25 stycznia 2024 r. po długiej i ciężkiej chorobie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto