Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Andrzeja Zarębskiego. Pożegnanie działacza "Solidarności", polityka oraz dziennikarza

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Pogrzeb Andrzeja Zarębskiego. Pożegnanie działacza "Solidarności", polityka oraz dziennikarza
Pogrzeb Andrzeja Zarębskiego. Pożegnanie działacza "Solidarności", polityka oraz dziennikarza Daniel Nawrocki
Andrzej Zarębski zmarł 22 marca 2023 roku. Msza w jego intencji odbyła się w Bazylice Mariackiej, a spoczął na Cmentarzu Witomino w Gdyni. W jego pogrzebie uczestniczyli m.in. Piotr Adamowicz, który ciepło wspomina jego osobę.

Pogrzeb Andrzeja Zarębskiego w Trójmieście

Piotr Adamowicz, poseł na Sejm RP oraz kolega śp. Andrzeja Zarębskiego wspomina go bardzo ciepło.

- Był pomocnym, merytorycznym i bardzo życzliwym człowiekiem - mówi Adamowicz. - Poznaliśmy się w 1980 roku w "pierwszej Solidarności", później nasze drogi się rozeszły, trafiliśmy do innych obozów internowania - dodaje poseł.

Michał Boni, europarlamentarzysta mówi, że śp. Andrzej Zarębski był:

- Był z krwi i kości człowiekiem Solidarności.

Na uroczystościach pogrzebowych pojawiła się rodzina polityka, ale także jego koledzy z "Solidarności" oraz aktywni politycy m.in Piotr Adamowicz i Bogdan Borusewicz. Ponadto poseł Adamowicz podczas mszy św. odczytał ewangelię.

ZOBACZ TEŻ: Leonard Szmaglik nie żyje. Był wyjątkową postacią świata trójmiejskiej fotografii

Andrzej Zarębski, kim był?

Andrzej Zarębski (1957-2023), dziennikarz, polityk, a w PRL działacz opozycji, współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz NSZZ „Solidarność”. Był posłem na Sejm, w roku 1991 rzecznikiem premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, w latach 1993-1999 uczestniczył w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

Tak we wspomnieniu opisuje go Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Oświaty NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego, były wiceminister edukacji narodowej:

-Gdybym miał określić cechę, która robiła na mnie największe wrażenie, to jego zdolność do słuchania i udzielania odpowiedzi jasną, wyraźną, precyzyjną polszczyzną. I taki lekki uśmiech w oczach, kącikach ust, chyba wynikający z norwidowskiej świadomości, że ironia (lekka) jest niezbędnym życia cieniem

Urodził się w Gdyni. W 1980 r. ukończył polonistykę Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego i rozpoczął pracę jako nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 62 w Górkach Zachodnich. Z czasem zaangażował się w tworzenie „Solidarności”, rozwijał niezależną prasę studencką i związkową. Współorganizował Biuro Informacji Prasowej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany w Strzebielinku, skąd został zwolniony 2 grudnia 1982 r. Jako dziennikarz współpracował z „Przeglądem Politycznym”, „Tygodnikiem Solidarność”, stoczniowym pismem „Rozwaga i Solidarność” i „Gazetą Gdańską”. Był także współpracownikiem gdańskiego oddziału Telewizji Polskiej.

W ubiegłym roku ukazała się jego książka „Między Grudniem a grudniem. Zapiski z internowania”, w której – po latach – zawarł wspomnienia ze stanu wojennego.

Wojciech Książek tak pisze o książce swojego kolegi ze studiów: „W tych zapisach jest jakaś powściągliwość, dążenie do maksymalnego skrótu. Kierując się słowami filozofa Ludwiga Wittgensteina: »granice naszego języka oznaczają granice naszego świata«, język Andrzeja był niezwykle pojemny właśnie przez to dążenie do wydobycia i przekazu jego esencji”.

Od 1999 r. Andrzej Zarębski pracował jako niezależny doradca na rynku mediów elektronicznych. Dzielił czas między Warszawę i Gdańsk. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto