Polacy lepsi od gospodarzy

(m)
Polska pokonała w Lipsku Niemcy 3:2 (22:25, 25:16, 25:27, 26:24, 15:13) w meczu grupy A kwalifikacyjnego turnieju siatkarzy do igrzysk olimpijskich w Atenach.

Polska: Zagumny, Prygiel, Gołaś, Szczerbaniuk, Murek, Gruszka, Ignaczak (libero) oraz Bąkiewicz, Michalczyk, Stelmach.

Niemcy: Daehne, Pampel, Bergmann, Kuck, Andrae, Wiebel, Lieber (libero) oraz Liefke, Wiedershein, Walter, Baukomovski.

Dzień wcześniej Niemcy wygrali 3:0 z Bułgarią. Zwycięstwo nad Polską zapewniało im w praktyce awans do półfinału.
Polska prowadziła 4:3 na początku pierwszego seta i kolejnych pięć punktów zdobyli gospodarze, którzy w tej części meczu mieli cały czas przewagę. Prowadzili już m.in. 14:8. Polska odrobiła część strat głównie za sprawą Piotra Gruszki.
Polski zespół zmniejszył przewagę rywali do jednego punktu (20:21). Jednak losów tej partii nie potrafił odwrócić. Ostatni punkt dla Niemiec uzyskał Christian Pampel, pieczętując w ten sposób swoją dobrą grę w pierwszym secie.

Drugiego seta Polska wygrała bardzo łatwo. Polski zespół miał szczególnie dobry okres gry po drugiej przerwie technicznej, zapoczątkowany potężnymi serwisami Dawida Murka.
Set trzeci był wyrównany od pierwszej do ostatniej piłki. Polacy prowadzili 12:9, ale rywale szybko odrobili straty i do końca seta trwała walka punkt za punkt. W końcówce tej partii kilkoma efektownymi akcjami popisał się Bjoern Andrae.
W secie czwartym polski zespół prowadził cały czas. Miał dwie piłki setowe i dwukrotnie zostały zablokowane ataki Piotra Gruszki. Jednak w dwóch następnych akcjach błędy popełnili Niemcy i doszło do tie-breaka.

Początkowo inicjatywa należała do Niemców. Prowadzili oni 4:2, 6:4 i 8:7. Po zmianie stron przewagę uzyskali polscy siatkarze (10:9). Niemcy jeszcze dwa razy doprowadzili do remisu, ale w końcówce Polacy mieli więcej szczęścia.