Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polacy marzą o emeryturze przed sześćdziesiątką

o/gp
W Polsce -  emerytura kojarzy się ze starym portfelem i pustym garnkiem ( na zdjęciu protest emerytów i rencistów w Gdańsku)
W Polsce - emerytura kojarzy się ze starym portfelem i pustym garnkiem ( na zdjęciu protest emerytów i rencistów w Gdańsku) Fot. G. Mehring/ archiwum
W większości krajów ludzie chętnie pracowaliby do 65. roku życia lub dłużej. Polska należy do wyjątków. U nas największa grupa respondentów chce iść na emeryturę w młodszym wieku.

Kiedy planujesz przejść na emeryturę? Na to pytanie zadawane w różnych stronach świata najczęściej padała odpowiedź: w wieku 65 lat lub później. Wcześniejsza emerytura wybierana była przez największe grupy respondentów tylko w nielicznych krajach. Rekord padł w Rumunii – tę opcję wskazało aż 84 proc. ankietowanych. Ale i w Polsce uderzająco dużo opowiadało się za szybszą emeryturą - bo 62 proc.

Czytaj także: Uniwersytet III Wieku przyciąga tłumy

- To ciekawy wynik, zwłaszcza w kontekście toczących się dyskusji o podwyższeniu wieku emerytalnego. Można się zastanawiać, czy to wynik optymizmu czy pesymizmu Polaków, że największa ich grupa planuje emeryturę przez 65. rokiem życia. Czy myślą, że i tak gdy będą starsi nie znajdą pracy, czy też wierzą, że na emeryturze nareszcie będą żyć, jak marzyli – komentuje wyniki badania Anna Esden-Tempska, redaktor naczelna polskiego wydania Reader’s Digest.

W Kanadzie i Chinach, podobnie jak w Rumunii i Polsce – największe grupy respondentów (Kanada: 56 proc. Chiny: 46 proc.) deklarowały przejście na emeryturę przed ukończeniem 65 lat. Są jednak kraje, gdzie wielu ankietowanych w ogóle nie liczy na emeryturę. W Meksyku najczęściej padała odpowiedź „nigdy” – 49 proc. wskazań. Podobnie w Indiach – 44 proc. i na Filipinach – 42 proc.

Czytaj także: Czego domagają się emeryci z Pomorskiem

W Polsce, jak wykazał sondaż w ogóle nie planuje przejść na emeryturę wyjątkowo mała grupa osób. Odpowiedź „nigdy“ wybrało tylko 9 proc. ankietowanych Polaków. Dla porównania na to samo pytanie odpowiedziało: 32 proc. Australijczyków, 24 proc. Amerykanów, 23 proc. Francuzów i aż 27 proc. naszych sąsiadów Czechów.

Sondaż przeprowadził Reader’s Digest

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto