Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja uczy się rozmawiać z homoseksualistami

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
- Funkcjonariusze często nie wiedzą, że słowo "Murzyn" jest obraźliwe, a homoseksualistów nie należy nazywać "ciotą" - mówią koordynatorzy warsztatów z tolerancji dla policyjnych kadetów.

Półtoragodzinne szkolenie przejdzie w lipcu i wrześniu dwustu rekrutów z Ośrodka Szkolenia Policji w Gdańsku.

Impulsem do zorganizowania warsztatów były trzy skargi na pracę policji, jakie wpłynęły w ostatnim półroczu do trójmiejskiego oddziału Kampanii Przeciw Homofobii. Jej pracownicy postanowili przedstawić problem funkcjonariuszom.

- Nie ukrywam, że pomysł warsztatów zrodził się po tym, jak usłyszeliśmy skargi dotyczące pracy naszych funkcjonariuszy - przyznaje Zdzisław Huzar, Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku ds. Ochrony Praw Człowieka. - Chodziło o nietaktowne zachowanie osób zabezpieczających demonstrację z okazji 8 marca. Nie chcieliśmy, aby sytuacja się powtórzyła, dlatego postanowiliśmy stworzyć te warsztaty - dodaje Huzar.

Młodzi mniej tolerancyjni niż starsi koledzy

Szkolenie przejdą tylko rekruci, którzy dopiero zaczynają pracę w oddziałach policji. Według Zdzisława Huzara starsi funkcjonariusze wiedzą, jak się zachować w stosunku do osób, wyglądających, czy zachowujących się inaczej. Gorzej z młodszymi.

- Młodzi ludzie, którzy są dopiero po szkole, czasami faktycznie mają mało wyczucia. Ich zachowanie nie wynika jednak z chęci obrażenia kogoś, ale z niewiedzy. Kadeci często zabezpieczają imprezy masowe, w tym demonstracje mniejszości seksualnych czy etnicznych, dlatego to oni, a nie starsi koledzy idą na szkolenie - wyjaśnia policjant.

O tym, że kadeci nie mają wiele pojęcia o tolerancji przekonana jest Anna Urbańczyk z trójmiejskiego oddziału KPH.

- Niestety skargi na obraźliwe zachowanie policji trafiają do nas nieustannie. Młodzi policjanci często nie wiedzą, że słowo "Murzyn" jest obraźliwe, a homoseksualistów nie należy nazywać "ciotą". Moim zdaniem zawinił system edukacji, który nie wypracował w absolwentach szkół postawy osoby otwartej i tolerancyjnej.

Urbańczyk podkreśla, że w szkołach nie ma zajęć wychowania seksualnego, a jeśli już się takowe pojawią, prowadzi je osoba niekompetentna.

Kadeci są pozytywnie nastawieni

Tematyka, jaka pojawi się na warsztatach będzie dotyczyła nie tylko zachowań w stosunku do osób o innej orientacji seksualnej. Zespół trenerów pod kierunkiem Anny Strzałkowskiej z Uniwersytetu Gdańskiego będzie starał się pokazać model działania policjanta w zetknięciu z osobami różnych ras czy narodowości. Zajęcia będą miały charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Odegrane zostaną scenki ukazujące m.in. jak komunikować się z demonstrantami

- Nie rozmawiałem jeszcze z pierwszymi uczestnikami, ale wiem, ze kadeci są raczej pozytywnie nastawieni do tego szkolenia. Sami rozumieją, że te zajęcia są im potrzebne - komentuje Huzar.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto