18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Gdańska: 55. lat Parlamentu Studenckiego. Wychowanie morskie przyszłością studentów

Piotr Hukało
Jednym z punktów jubileuszu było otwarcie wystawy pt. "Ludzie tamtego czasu"
Jednym z punktów jubileuszu było otwarcie wystawy pt. "Ludzie tamtego czasu" Piotr Hukało
W sobotę Parlament Studencki PG świętował 55 rocznicę powstania. Uroczystość nie była jednak zdominowana przez wspominanie przeszłości, choć okazja wydawałaby się idealna. Uczestnicy postanowili skupić się na przyszłości. Szczególną uwagę zwrócili na potrzebę wprowadzenia wychowania morskiego wśród studentów w całej Polsce.

Parlament studentów Politechniki Gdańskiej ma bardzo chlubną tradycję. Jest to pierwsza tego typu organizacja, która powstała na terenie naszego kraju. – Powstanie Parlamentu w 1957 roku to efekt nieuwagi ówczesnych władz państwowych i odważnej decyzji rektora uczelni – opowiadał dr. Jacek Jettmar, dwukrotny przewodniczący studentów PG.

– Nasza organizacja powstała trochę w opozycji do Związku Młodzieży Polskiej. Nasza działalność skupiała się bardziej wokół pomocy studentom i organizacji wydarzeń kulturalnych – czyli tym co studenci robili z chęcią – nie chodziliśmy na masówki jak tego oczekiwała ówczesna władza. Oczywiście dla zakamuflowania mówiliśmy, że popieramy socjalizm, ale naszym celem nie było robienie niczego aby utrwalić ten system. – wspominał dr Jettmar.

Zobacz także: Żaki rozpoczęły naukę na Politechnice

Najważniejszym punktem sesji było przyjęcie manifestu nawołującego do wprowadzenia wśród studentów wychowania morskiego. Członkowie parlamentu uważają, że Polska nierozerwalnie połączona jest z morzem. Twierdzą, że zainteresowanie możliwościami gospodarczymi i rekreacyjnymi jakie daje morze jest zaniedbane w kraju.

– Chcemy w studentach zaszczepić emocjonalny związek z morze. – wyjaśnia Sebastian Stefański, przewodniczący Samorządu Studenckiego PG. – Przemysł stoczniowy, tak zaniedbany w naszym kraju, stanowi istotną gałąź gospodarki wielu państw nadmorskich.

Transport wodny jest najtańszą formą przenoszenia towarów, morskie elektrownie wiatrowe, hodowla fauny morskiej, przykłady można mnożyć – to wszystko z czego można korzystać, a do czego polska gospodarka niekoniecznie się odwołuje – wylicza Stefański.

Parlamentarzyści z PG uważają, że najlepszą formą dzięki której można obudzić w studentach miłość do morza jest rekreacja. Jedną z inicjatyw jest konkurs fotograficzny organizowany przez stowarzyszenie Czerwonej Róży. Dodatkowo na politechnice istnieją kluby żeglarskie zrzeszające studentów. – Pływanie to dobra szkoła. Morze uczy pokory, współpracy, szybkiego reagowania, a przede wszystkim to wspaniała przygoda – podsumowuje Stefański.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto