Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Gdańska będzie miała nowoczesny kampus

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Politechnika Gdańska chce stworzyć na swoim terenie nowoczesny kampus, którego nie powstydziłaby się żadna uczelnia na świecie. Koszt inwestycji przewidywany jest na setki milionów złotych.

Kampus ma być dostępny nie tylko dla studentów, ale także dla mieszkańców. Dlatego każdy kto ma na to ochotę, może na stronie PG ocenić dotychczasowe projekty na forum i wpłynąć na ostateczną wizję.

Miejsce do nauki i rekreacji

Na terenie kampusu zostanie odtworzony Królewski Potok, spływający ze wzgórz morenowych. Potok zasypano w latach 70. Ubiegłego wieku, mimo, że cieszył się dużą popularnością. Teraz władze PG postanowiły przywrócić mu dawny blask.

Cały kampus ma być nie tylko miejscem nauki, ale także odpoczynku i rekreacji.
Opracowaniem projektu zajęła się Lucyna Nyka, która wraz ze współpracownikami przygotowała już studium urbanistyczne. Grupa stworzyła także mapy uwzględniające planowane inwestycje, mające na uwadze możliwości zagospodarowania naturalnej wody Potoku Królewskiego. Projekty zawierają także nowe plany ruchu drogowego i ruchu pieszych. Na miejscu powstanie kilka podziemnych parkingów, m.in. pod Wydziałem Nanotechnologii. Dodatkowo miejsca postojowe pojawią się w sąsiedztwie tzw. budynku Hydro i w pobliżu ul. Siedleckiej.

- Zespół ds. zagospodarowania kampusu przygotował szczegółową analizę terenu - mówi rektor prof. Henryk Krawczyk. - Dzięki temu wiemy, czym dysponujemy, co możemy planować i gdzie, tak aby nie łamać walorów naturalnych i historycznych terenu uczelni, ale także planować rozwój w zgodzie z otoczeniem. W następnym etapie kolejno będziemy ogłaszali konkursy na dane parcele - dodaje rektor.

Wiele planów, mało miejsca

Plany uczelni zakładają zmianę niemal całego dotychczasowego kampusu. Na terenie politechniki nie tylko powstaną nowe budynki, ale przebudowie ulegną już te istniejące.

- Planujemy stworzyć miejsca do prezentacji nowoczesnych technologii, zabytków techniki, rzeźb i instalacji studenckich, ale przy okazji otworzyć przestrzeń rekreacyjną. Mam nadzieję, że udało nam się ukształtować szereg interesujących i zróżnicowanych wnętrz urbanistycznych, uliczek, pasaży, powiązanych ze sobą placów - tłumaczy Lucyna Nyka, przewodnicząca zespołu ds. rozwoju przestrzennego Politechniki Gdańskiej.

W ciągu dwóch lat uczelni przybędzie Centrum Nanotechnologii (65 mln złotych) oraz budynek badawczy Wydziału Elektrotechniki i Automatyki (20 mln złotych). Na te inwestycje uczelnia już pozyskała pieniądze z funduszy unijnych. Na realizację kolejnych etapów pieniędzy jeszcze nie ma.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto