Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Gdańska po raz pierwszy w Rankingu Szanghajskim. Znalazła się w dziewiątej setce

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
22.05.2019 gdansk
politechnika gdanska - baltycki festiwal nauki zorganizowany na terenie politechniki gdanskiej
fot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltycki
22.05.2019 gdansk politechnika gdanska - baltycki festiwal nauki zorganizowany na terenie politechniki gdanskiej fot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltycki Przemyslaw Swiderski
Politechnika Gdańska po raz pierwszy znalazła się w Rankingu Szanghajskim. Miejsce może i niezbyt wysokie, bo w dziewiątej setce, ale już sama obecność na tak prestiżowej liście uznawana jest za ogromny sukces. W tym roku wśród tysiąca sklasyfikowanych uczelni z całego świata na liście ogólnej znalazło się osiem polskich szkół wyższych.

Politechnika Gdańska po raz pierwszy została ujęta w prestiżowym Academic Ranking of World Universities (ARWU) zwanym również Rankingiem Szanghajskim. Wśród tysiąca najlepszych uczelni z całego świata znalazło się osiem polskich szkół wyższych.

Politechnika Gdańska w Rankingu Szanghajskim

Prym w rankingu ogólnym wyższych uczelni dzierżą Anglosasi. W pierwszej dwudziestce jest aż 15 szkół wyższych z USA i trzy z Wielkiej Brytanii. Pierwsze miejsce zajmuje Uniwersytet Harvarda, który jest na szczycie od początku istnienia Rankingu Szanghajskiego.

Pomorska uczelnia znalazła się w dziewiątej setce, ale nie wiadomo dokładnie na którym miejscu, bowiem zwyczajowo dokładny ranking podawany jest jedynie dla pierwszej setki, a kolejne pozycje na liście opisywane są na zasadzie "201-300" czy "301-400". Politechnika Gdańska znalazła się w grupie "801-900", wyprzedzając dwie inne polskie uczelnie.

W tym samym przedziale co PG sklasyfikowane zostały także: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechnika Warszawska. Jedynie trzy polskie uczelnie sklasyfikowane zostały na wyższych miejscach – Uniwersytet Warszawski "301-400", Uniwersytet Jagielloński "401-500" oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie "701-800".

Liczą się wyróżnienia oraz publikacje

Ranking przygotowała niezależna organizacja ShanghaiRanking Consultancy. Eksperci biorą pod uwagę liczbę zdobytych Nagród Nobla oraz Medali Fieldsa przez pracowników i absolwentów, liczbę publikacji naukowych w prestiżowych czasopismach "Nature" i "Science" oraz cytowania, a także ogólne wyniki uczelni.

Warto zaznaczyć również, że - poza rankingiem ogólnym - publikowane są także rankingi dotyczące poszczególnych dyscyplin badawczych (Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects). Tutaj osiągnięcia mają już trzy pomorskie uczelnie: Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Gdański.

Ranking według dyscyplin

W tegorocznej edycji Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects Politechnika Gdańska została sklasyfikowana w trzech dyscyplinach badawczych należących do dziedziny inżynierii. Co więcej, w dyscyplinie inżynierii lądowej PG uzyskała najlepszy wynik spośród polskich uczelni i pod tym względem znalazła się wśród trzystu najlepszych na świecie. Chodzi o trzy dyscypliny, należące do jednego obszaru/dziedziny - inżynierii (Engineering): inżynieria lądowa, inżynieria chemiczna oraz elektrotechnika i elektronika.

Najwyższy wynik PG uzyskała w dyscyplinie inżynieria lądowa (Civil Engineering) uzyskując 23,3 punktów, co jest jednocześnie najlepszym wynikiem spośród polskich uczelni biorących udział w rankingu. Zapewnił on PG w tej dyscyplinie pozycję w przedziale 201-300 w rankingu światowym.

Oprócz inżynierii lądowej PG sklasyfikowana została także w dwóch innych dyscyplinach: inżynieria chemiczna (Chemical Engineering, 18 punktów) oraz elektrotechnika i elektronika (Electrical&Electronic Engineering, 16,7 punktów), uzyskując w obu przypadkach pozycję na świecie w przedziale 401-500 i drugi wynik wśród polskich uczelni.

Gdański Uniwersytet Medyczny pojawił się w zestawieniu Global Ranking of Academic Subjects 2020 (miejsce "301-400") w kategorii nauk medycznych w obszarze medycyny klinicznej (clinical medicine), zaś Uniwersytet Gdański został sklasyfikowany w dziedzinie ekologii w piątej setce ("401-500") z notą 18,8 pkt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Politechnika Gdańska po raz pierwszy w Rankingu Szanghajskim. Znalazła się w dziewiątej setce - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto