Polska - Belgia NA ŻYWO 17.09.2021 r. Rekord frekwencji pobity, Polki z jednym punktem na otwarcie eliminacji. Piękny gol Ewy Pajor ZDJĘCIA

Polska - Belgia
Polska - Belgia Fot. Karolina Misztal
Polska zremisowała z Belgią 1:1 na Polsat Plus Arenie Gdańsk na otwarcie eliminacji mistrzostw świata 2023 w piłce nożnej kobiet. Finały zostaną rozegrane w Australii i Nowej Zelandii.

Polska - Belgia 1:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Ewa Pajor (40), 1:1 Janice Cayman (79)

Polska: Szymańska - Mesjasz, Achcińska, Dudek - Matysik, Grzywińska (81 Kozak), Grabowska, Wiankowska - Zawistowska (81 Maciążka), Pajor, Padilla-Bidas (64 Kamczyk)

Belgia: Odeurs - Deloose (76 Teulings), Tysiak, Tison (57 Eurlings), Philtjens - Minnaert (57 Vanmechelen), Vanhaevermaet, Biesmans - Cayman, De Caigny, Wullaert

W piątkowy wieczór pogoda w Gdańsku nie była najlepsza. Mocno padający deszcz z pewnością nie zachęcał do przyjścia na stadion. Jednak to nie odstraszyło kibiców i na trybunach stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk zasiadło 8011 kibiców. To rekord frekwencji na meczu piłki nożnej kobiecej, bo poprzedni wynosił 7528 i był ustanowiony na meczu Polska – Hiszpania w Lublinie.
Kibice wspierali dopingiem biało-czerwone, a to się na pewno przydało, bo początek meczu był trudny dla nieco spiętych Polek. Rywalki ruszyły do zdecydowanych ataków i zakotłowało się w polu karnym. Nawet kiedy Belgijki strzelały z pozycji spalonej, to od początku meczu świetną formę w bramce prezentowała Anna Szymańska. Bramkarka Czarnych Sosnowiec dostała swoją szansę, gdyż na zgrupowanie przyjechała kontuzjowana Katarzyna Kiedrzynek, polska triumfatorka Ligi Mistrzyń w barwach PSG.

Przewaga reprezentacji Belgii utrzymywała się przez kwadrans. Potem mecz się wyrównał, a z czasem to nasza reprezentacja przejęła kontrolę nad meczem. Gra była na połowie rywalek, nie brakowało rzutów rożnych, ale brakowało sytuacji bramkowych. Z czasem coraz bardziej ciężar gry brała na siebie Ewa Pajor, nazywana Robertem Lewandowskim w spódnicy. Triumfatorka Bundesligi z VfL Wolfsburg i królowa strzelczyń ligi niemieckiej w sezonie 2018/19 jest uznawana za czołową snajperkę w Europie. W 32 minucie była bliska dojścia do piłki, po złym podaniu Belgijki do bramkarki, ale ta uprzedziła polską piłkarkę. Pajor wielką klasę pokazała w 40 minucie, kiedy z łatwością minęła trzy rywalki i odegrała futbolówkę do Natalii Padilli-Bidas, która zagrała przed bramkę jeszcze po rykoszecie od rywalki, a Pajor zamknęła akcję skutecznym strzałem. Polki objęły prowadzenie w tym jakże ważnym meczu otwierającym eliminacje do mistrzostw świata. Zaraz po wznowieniu gry Pajor ponownie znalazła się w świetnej sytuacji bramkowej, ale tym razem zabrakło szczęścia, bo piłka przeleciała tuż obok słupka. Tuż przed przerwą Pajor ponownie trafiła do siatki, ale za spalonego i ta bramka nie została uznana.

Biało-czerwone bardzo dobrze weszły w drugą połowę, bo już w 15 sekundzie świetną okazję na podwyższenie wyniku zmarnowała Padilla-Bidas. Później nasza drużyna skupiła się głównie na obronie wyniku, a kiedy wychodziła z kontrami, to momentami zbyt egoistycznie zachowywała się Pajor, która jednocześnie była najgroźniejszą zawodniczką w polskiej reprezentacji. W 77 minucie Belgijki miały świetną okazję do zdobycia wyrównującego gola, ale Tine De Caigny z kilku metrów posłała futbolówkę głową nad poprzeczką. Dwie minuty później fatalny błąd popełniła świetnie broniąca Szymańska, która była zbyt bardzo wysunięta i dała się przelobować przy próbie dośrodkowania Janice Cayman. Szkoda, że nasza drużyna w taki sposób straciła ciężko wypracowane prowadzenie. Polki do końca dzielnie walczyły o zwycięstwo i nawet szansę miała Małgorzata Mesjasz, ale w dobrej sytuacji spudłowała.

Polki we wtorek (21.11) zagrają na wyjeździe z Armenią. W grupie są także reprezentacje Norwegii, Albanii i Kosowa. Właśnie silne Norweżki są uznawane za faworytki numer jeden do zajęcia pierwszego miejsca. Polki mają walczyć z Belgijkami o drugą pozycję, która pozwoli zagrać w barażach. Te też nie będą łatwe, bo z dwustopniowych baraży awans na mundial wywalczą tylko dwie reprezentacje.

Relacja na żywo

Mecz Polska - Belgia na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk oglądało 8011 widzów. To oznacza, że padł rekord frekwencji na meczu piłkarskiej reprezentacji kobiet w Polsce!

90+3 min. - koniec meczu. Polki dzielnie walczyły, ale ostatecznie zremisowały w Gdańsku z Belgijkami 1:1

90+1 min. - po rzucie rożnym świetną okazję miała Mesjasz, ale posłała piłkę wysoko nad bramką

81 min. - zmiany w reprezentacji Polski: za Grzywińską i Zawistowską weszły Kozak i Maciążka

79 min. - remis! Fatalny błąd Szymańskiej, która była wysunięta i dała się zaskoczyć Janice Cayman, która tak dośrodkowała piłkę w pole karne, że przelobowała naszą bramkarkę. Polska - Belgia 1:1!

77 min. - Belgijki przed kapitalną szansą na wyrównującego gola, De Caigny z kilku metrów strzeliła głową nad poprzeczką. Za chwilę kolejna akcja Pajor, ale chciała koniecznie skończyć ją sama i strzeliła prosto w ręce bramkarki

71 min. - strzał Pajor z dystansu, ale za słaby, aby zakończył się powodzeniem

64 min. - zmiana w reprezentacji Polski: za Padillę-Bidas weszła Kamczyk

58 min. - Belgijki próbowały szczęścia strzałem z dystansu, ale Szymańska pewnie złapała piłkę. Dwie zmiany w zespole rywalek

53 min. - teraz reprezentacja Polski dominuje na boisku

46 min. - już w 15 sekundzie Polki miał świetną okazję bramkową, której nie wykorzystała Padilla-Bidas

46 min. - początek drugiej połowy. Obie drużyny bez zmian

45+3 min. - koniec pierwszej połowy. Polska prowadzi z Belgią 1:0!

45+2 min. - Pajor na raty umieściła ponownie piłkę w siatce rywalek. Niestety, ze spalonego i ta bramka dla Polek nie została uznana

41 min. - kolejna świetna akcja Pajor, ale strzeliła tuż obok słupka

40 min. - genialna akcja Ewy Pajor! To był popis dryblingu, po którym minęła trzy zawodniczki i odegrała piłkę do Padilli-Bidas. Ta zagrała piłkę przed bramkę, jeszcze futbolówkę trąciła zawodniczka z Belgii, a całą akcję wykończyła Pajor! Polska - Belgia 1:0!

32 min. - Pajor blisko wyjścia na czystą sytuację po złym podaniu zawodniczki z Belgii, ale bramkarka rywalek była szybsza i wybiła piłkę

29 min. - szansa dla Belgijek, ale świetna interwencja Szymańskiej

28 min. - dużo walki w środku pola, ale z obu stron nie ma groźniejszych sytuacji

17 min. - Polki teraz częściej w okolicach pola karnego, ale na razie bez sytuacji bramkowej

4 min. - przewaga Belgijek i już szansa bramkowa. Świetnie broni Szymańska, ale i tak był spalony

1 min. - początek meczu