Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski Chór Kameralny po raz czwarty otrzymał statuetkę Fryderyka

ab
materiały prasowe
Po raz czwarty Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego został laureatem nagrody FRYDERYK, które zostały rozdane na wczorajszej gali w Warszawie. Akademia Fonograficzna wyróżniła zespół w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna za płytę "New Polish Music For Choir".

Na album "New Polish Music For Choir" składają się współczesne utwory polskich kompozytorów takich jak Zbigniew Bagiński, Miłosz Bembinow, Edward Pałłasz, Maciej Małecki czy Paweł Łukaszewski, ukazując szerokie spectrum twórczości tych artystów w sferze muzyki chóralnej a cappella.

Zobacz także: Polski Chór kameralny zagrał dla Japonii

Dla Polskiego Chóru Kameralnego to już czwarty Fryderyk, ale pierwszy za płytę, na której jest jedynym wykonawcą. Czyni go to najbardziej utytułowanym twórcą muzyki poważnej w Polsce Północnej. Polski Chór Kameralny otrzymał wcześniej dwa Fryderyki za płytę "Utwory Henryka Mikołaja Góreckiego" w kategoriach Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej (2003). Na tej płycie oprócz chóru usłyszeć można takich artystów jak Adam Kruszewski, Janusz Olejniczak oraz orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Trzeci Fryderyk przypadł zespołowi za płytę "Paweł Łukaszewski - Sacred Music" w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna (2008).

To już kolejna nagroda, jaką Polski Chór Kameralny otrzymał za nagrania muzyki a cappella. W maju 2010 r. prestiżową nagrodę „Złoty Orfeusz", przyznaną przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej, otrzymała płyta "Penderecki: Complete Choral Works", stanowiąca pierwszą na świecie monografię wszystkich utworów a cappella Krzysztofa Pendereckiego.

Polski Chór Kameralny jest jednym z najbardziej znanych i cenionych chórów w Europie. Zespół powstał w 1978 roku i od tego momentu nagrał ponad 60 albumów, gorąco przyjętych przez publiczność i krytyków. Jako Instytucja Kultury Miasta Gdańska jest także gospodarzem dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana”, organizowanego w Oliwie od 2006 roku.

Najbliższą okazję do posłuchania go na żywo będziemy mieli już w niedzielę. Zespół pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego wystąpi bowiem we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy w Gdańsku (koncert odbędzie się na rzecz odbudowy zabytkowych organów).

Sprawdź również inne koncerty w Gdańsku

W pierwszej części zespół zaprezentuje utwory współczesnych twórców ze Szwecji, Włoch i Szwajcarii, w tym przepiękny cykl pieśni do tekstów Szekspira z dramatu „Burza” Franka Martina. Druga część koncertu będzie poświęcona tylko muzyce sakralnej, usłyszymy romantyczne opracowanie cyklu mszalnego skomponowane przez Josefa Reihnbergera pochodzącego z Lichtensteinu.

Pomiędzy obiema częściami dr hab. Andrzej Szadejko – koordynator projektu odbudowy organów w kościele Świętej Trójcy przedstawi nam pierwszą część historii tego instrumentu i tego projektu. Zapraszamy w najbliższą niedzielę o godz. 15.30 do kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku. Wstęp Wolny.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto