Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski Hak zostanie zabudowany przez firmę Capital Park. Ma się stać wizytówką Gdańska

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Polski Hak - teren przeznaczony pod zabudowę
Polski Hak - teren przeznaczony pod zabudowę Przemyslaw Swiderski
Grupa Capital Park zawarła przedwstępną umowę na zakup dwóch działek w Gdańsku o łącznej powierzchni 1,3 hektara przy ujściu Motławy do Martwej Wisły, na tzw. Polskim Haku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powstanie tam zabudowa mieszkaniowa wraz z częścią handlowo-usługową, a ponadto także reprezentacyjna przestrzeń rekreacyjna, dostępna dla wszystkich gdańszczan i turystów odwiedzających miasto.

Firma Capital Park podpisała warunkową umowę przedwstępną nabycia udziałów w spółce Projekt I Sp. z o.o., będącej użytkownikiem wieczystym terenu tzw. Polskiego Haka. Obejmuje dwie działki o łącznej powierzchni ponad 1,3 hektara, zlokalizowane niedaleko Głównego Miasta i takich zabytków jak Fontanna Neptuna, Bazylika NMP czy słynny portowy Żuraw. Teren ten jest niezwykle atrakcyjny ze względu na swoją lokalizację u zbiegu dwóch rzek – Motławy i Martwej Wisły oraz portowo-nabrzeżną panoramę.

Polski Hak ma bogatą historię

Co ciekawe, w XVI wieku tzw. Polski Hak stanowił swego rodzaju wodne rogatki miasta i głównie zajmowali go rybacy, którzy mieli tam swoją osadę. Jego nazwa wywodzi się z języka dolnoniemieckiego, w którym "Hake" oznaczało przylądek bądź mieliznę.

W połowie XIX w. tereny te przejął Julius Klawitter, który zaczął rozbudowywać istniejącą tam od 1827 r. Stocznię Klawitterów, a na początku XX w. cała produkcja okrętowa stoczni została przeniesiona właśnie tam.

W okresie międzywojnia i Wolnego Miasta Gdańsk, na tym obszarze znajdowała się również przystań polskiego Klubu Wioślarskiego w Gdańsku. Po II wojnie światowej otwarto tu Zakłady Rybne Gdańsk i bazę Spółdzielni Rybackiej "Jedność Rybacka”.

Budynki po zakładach produkcyjnych zostały niedawno rozebrane i obecnie tereny Polskiego Haka są puste. Okolica zapełnia się jednak powoli nowymi osiedlami mieszkaniowymi i jest systematycznie rewitalizowana przez władze miejskie oraz zarządców terenów wodnych. Ze względu na zły stan techniczny nabrzeża i bardzo duże zainteresowanie inwestorów terenami w tej okolicy, w ubiegłym roku ruszył jego generalny remont. Zakończenie prac planowane jest na początek przyszłego roku.

Gdańsk zyska nową wizytówkę

Grupa Capital Park planuje stworzyć tu reprezentacyjną wizytówkę tej części miasta. Planowany projekt obejmuje zabudowę z dominującą funkcją mieszkaniową, która zostanie wzbogacona o funkcje handlowo-usługowe oraz ogólnodostępną, otwartą dla wszystkich mieszkańców Gdańska i turystów przestrzeń rekreacyjną. Inwestycja zlokalizowana zostanie przy ul. Sienna Grobla, biegnącej wzdłuż nabrzeża Polskiego Haka.

– Widzimy przeogromny potencjał w tym fantastycznie położonym fragmencie Gdańska - mówi Marcin Juszczyk, członek zarządu Grupy Capital Park. - Jesteśmy przekonani, że dobrze przemyślana, jakościowa inwestycja na tym terenie uczyni z niego kolejną wizytówkę Gdańska. Jako inwestor szukamy miejsc z atrakcyjną lokalizacją, ale także wyjątkowym klimatem jak w przypadku rewitalizowanej przez nas Fabryki Norblina na warszawskiej Woli. Tu, na Polskim Haku, czuć zarówno ducha historii, jak i również kameralną, przytulną atmosferę, choć znajdujemy się tak naprawdę w samym sercu miasta.

– Jesteśmy dopiero na początku drogi – przed nami etap przygotowawczy, w którym musimy uzyskać wszystkie niezbędne zezwolenia na finalizację transakcji oraz wypracować koncepcję architektoniczną – dodaje.

Działki położone są na terenie portowym, a to oznacza, że do finalizacji zakupu niezbędne są uzgodnienia z właściwymi urzędami, na podstawie których finalną zgodę wyda Minister ds. Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Nie jest to pierwszy gdański projekt Grupy Capital Park, dzięki któremu nowe oblicze zyska historyczny i reprezentacyjny kawałek miasta. Jak dotąd inwestor podjął się już m.in. rewitalizacji zabytkowej, staromiejskiej kamienicy, gdzie obecnie funkcjonuje Hotel Hampton by Hilton Old Town Gdańsk, modernizacji Galerii Zaspa, zlokalizowanej w przestrzeniach dawnego lotniska Gdańsk-Wrzeszcz, a także przebudowy legendarnego budynku z restauracją Cristal w Gdańsku Wrzeszczu.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto