Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski Wynalazek 2013: Dokotranci z Uniwersytetu Gdańskiego ma szansę zrewolucjonizować świat

Martyna Misiewicz
Znamy już ósemkę szczęśliwych finalistów konkursu Polski Wynalazek 2013. W gronie uczestników programu znaleźli się doktoranci Uniwersytetu Gdańskiego, którzy 18 marca będą mieli szansę wygrać nagrodę główną.

Konkurs Polski Wynalazek 2013 powstał z myślą o osobach, których pasją jest tworzenie wynalazków praktycznych lub tych, które mogą posłużyć w codziennym życiu. Dlatego też program skierowany był zarówno do studentów, amatorów, jak i grup badawczych.

Uczestnicy finału konkursu zostali wybrani z grupy najlepszych w Polsce, lecz teraz o ich losach zadecydują widzowie TVP1. W programie zaprezentowane zostaną innowacyjne pomysły, mogące znacznie ułatwić życie codzienne. Zgłoszone wynalazki, mimo że początkowo mogą być niezrozumiałe dla przeciętnego widza, po odpowiednim wyjaśnieniu ich działania i praktycznego zastosowania mogą wzbudzić duże zainteresowanie.
Spośród siedemdziesięciu zgłoszonych wynalazków kapituła, złożona z wybitnych naukowców, wybrała do konkursu tylko osiem innowacyjnych pomysłów. Wśród nich jest wynalazek doktorantów z Uniwersytetu Gdańskiego - Szymona Talbierza i Natalii Kujawskiej.

Czytaj także: Wynalazek naukowców z Politechniki Gdańskiej ułatwi życie niedosłyszącym

Ich niecodzienny wynalazek, fotobioreaktor z systemem Solar-Tracker pozwala na prowadzenie efektywnej ekonomicznie hodowli mikroalg bogatych w lipidy, z których następnie produkuje się biopaliwo. W dużym uproszczeniu fotobioreaktor to płaskie akwarium na stelażu, które poruszane silnikiem podąża za słońcem (podstawowym warunkiem rozmnażania alg jest nasłonecznienie).

Mikroalgi są jednokomórkowymi mikroskopijnymi roślinami wodnymi. Obecnie znanych jest około 10 tys. gatunków mikroalg, a ich najbardziej obiecującym zastosowaniem jest produkcja biopaliw. Już w niedalekim czasie, dzięki wynalazkowi będziemy w stanie produkować biopaliwo na każdej szerokości geograficznej 100 razy wydajniej i szybciej niż robi się to obecnie przy pomocy np. rzepaku czy kukurydzy.

Jak tłumaczy sam finalista Szymon Talbierz, zagadnieniem produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg interesuje się od III roku studiów. Wszystko zaczęło się od obowiązkowych praktyk studenckich w firmie Dr Irena Eris.

Tam po raz pierwszy spotkał się z algami stosowanymi jako dodatek do kosmetyków. Po zgłębieniu zagadnienia i przeanalizowaniu rynku pan Łukasz zaproponował przystąpienie do projektu badania nad produkcją biopaliw III generacji Natalii Kujawskiej, swojej koleżance ze studiów.

Czytaj też: Studenci z PG stworzyli system powiadamiania o wypadku przez komórkę

- Muszę przyznać, że tworzymy naprawdę zgrany zespół - dodaje pan Łukasz. - Natalia w projekcie zajmuje się głównie sprawami biologicznymi, ja natomiast techniczną stroną zagadnień.

Wynalazki, zaprezentowane podczas widowiska finałowego konkursu będą oceniane przez widzów programu TVP1 już 18 marca o godz. 20.20. W drodze głosowania SMS-owego zostanie wyłoniony zwycięzca konkursu, który zdobędzie nagrodę główną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto