Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polskie Grudnie 1981 i 1970. IPN przedstawił program rocznicowych aktywności w regionie

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Tegoroczne działania gdańskiego oddziału IPN towarzyszące obchodom rocznic masakry grudniowej 1970 roku i wprowadzenia stanu wojennego będą miały multimedialny i plenerowy charakter. Wszystko przez pandemię COVID-19, jednak działania zyskały w ten sposób na różnorodności. Nasza redakcja ma w tym swój udział.

Obchody wydarzeń Grudnia '70

Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej w tym roku upamiętnia grudniowe rocznice wydarzeń na Wybrzeżu aktywnościami w Gdańsku, Gdyni, Elblągu, Bydgoszczy, Toruniu a nawet w Warszawie, gdzie na dziedzińcu zamku królewskiego 15 grudnia prezes IPN, dr Karol Nawrocki otworzy wystawę „Powstanie grudniowe 1970”. Repryza plenerowej wystawy będzie eksponowana na Placu Solidarności w Elblągu.

O tym i innych wydarzeniach organizowanych przez IPN opowiadali w środę w siedzibie gdańskiego oddziału Krzysztof Drażba i Daniel Czerwiński. W tym roku wzmocnionym środkiem przekazu będzie internet i media społecznościowe.

- Sytuacja pandemiczna wymusza na nas formułę działania – mówił dr Krzysztof Drażba. - Z uwagi na obostrzenia pandemiczne chcemy przejść przede wszystkim w sferę internetu – tłumaczył dr Daniel Czerwiński, jako przykład opisując, jak będzie wyglądało jedno z działań. - Organizujemy debatę, która odbędzie się w sali BHP Stoczni Gdańskiej, natomiast będzie ona też dostępna online na profilu facebookowym IPN. Później od 18 grudnia rejestracja debaty będzie dostępna na kanale IPNTV w serwisie youtube - dodał.

Debatę „Czy stanu wojennego można było uniknąć?” poprowadzi dr Piotr Brzeziński z oddziałowego biura badań historycznych IPN. Wezmą w niej udział prof. Antoni Dudek, prof. Wojciech Polak, dr Grzegorz Majchrzak IPN i dr Piotr Hac z Akademii Sztuki Wojennej.

W piątek, 10 grudnia, w Dzienniku Bałtyckim prezentujemy dodatek przygotowany w gdańskim oddziale IPN, w poniedziałek, 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – kolejny. Towarzyszyć mu będzie test wiedzy, a na naszych stronach internetowych quiz przygotowany razem z instytutem.

- Zachęcamy do udziału w akcji „Zapal światło wolności” 13 grudnia o 19:30 na pamiątkę wydarzenia z roku 1981, kiedy Ronald Reagan zapalił w oknie Białego Domu świecę w wigilię Bożego Narodzenia. To samo uczynił w Watykanie papież Jan Paweł II. W tym roku jeszcze mocniej zaznacza się charakter państwowy akcji, do patronatu Prezydenta RP Andrzeja Dudy dołączyły ministerstwa edukacji i spraw zagranicznych – mówił dr Krzysztof Drażba.

Edukacja, nauka, popularyzacja, uroczystości rocznicowe

Z kolei już od czwartku w TVP Gdańsk i szczecińskim oddziale telewizji publicznej prezentowany jest cykl etiud dokumentalnych poświęconych ofiarom Grudnia 70. Wystawa „Bunt robotników grudzień 1970 - luty 1971” również jest już przed siedzibą gdańskiego oddziału IPN.

Wystawa poświęcona stanowi wojennemu dostępna jest od piątku, od 13:00, w gdańskim Parku Świętopełka przy ul. Szerokiej i w siedzibie Komisji Krajowej Solidarności.

Działania edukacyjne IPN prowadzi w tym roku głównie w plenerze. - Lokalizacja wydarzeń Grudnia '70 pozwala na to, żeby edukację prowadzić w miejscach, gdzie działa się historia – mówił dr Daniel Czerwiński.

W Gdańsku i Elblągu 14 i 17 grudnia odbędą się gry miejskie wspomagane aplikacją „actiontrack” na smartfony. Również w Gdańsku zaplanowany jest 13 grudnia spacer śladami stanu wojennego w Gdańsku z elementami rekonstrukcji historycznej.

Gdański oddział instytutu organizuje 13 grudnia uroczystości razem ze stowarzyszeniami FMW i „Godność”, Regionem Gdańskim Solidarności i kibicami Lechii Gdańsk – stowarzyszeniem ”Lwy Północy”. 13 grudnia o 15:30 w sali BHP wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim zorganizowana będzie prezentacja okolicznościowej monety poświęconej ofiarom stanu wojennego, której premiera już dziś. Zaprezentowany zostanie też wydana przez IPN wspólnie z miastem Gdynia i oficyną Verbi Causa album „Orła wrona nie pokona. Stan wojenny w Gdyni 1981-1983” autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej Roberta Chrzanowskiego.

O 17:30 złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców na pl. Solidarności, 18:00 przy pomniku Antoniego Browarczyka, pierwszej śmiertelnej ofiary stanu wojennego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto