Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomagamy Nie Ziewamy. Gdańska fundacja pomaga Ukrainie. Niezwykła historia fundacji z Gdańska

Maja Czech
Maja Czech
facebook.com/FundacjaPomagamyNieZiewamy
Pomagamy Nie Ziewamy to grupa przyjaciół, którzy swoim dobrem obdarzają potrzebujących od 2020 roku. Po wybuchu wojny w Ukrainie, działania rozszerzyły się o pomoc związaną z panującym tam konfliktem. Od 24 lutego zorganizowano 45 transportów humanitarnych i udzielono doraźnej pomocy 50 000 osobom. Poznajcie niezwykłą historię aktywistów z Trójmiasta!

Pomagamy Nie Ziewamy - początki

Fundacja narodziła się z inicjatywy przedsiębiorcy Tomasza Pogonowskiego, który wraz ze swoimi niezawodnymi przewodnikami z firmy Retro Gdańsk, podjął oddolną inicjatywę polegającą na wspieraniu najbardziej potrzebujących mieszkańców Gdańska.

Początkowo działania były nieformalnie, ale historie ludzi, którym zdążyliśmy pomóc skłoniły nas do sformalizowania naszej działalności dobroczynnej, by móc jeszcze bardziej efektywnie docierać z pomocą tam gdzie najbardziej jest ona potrzebna. Tak narodziła się Fundacja Pomagamy Nie Ziewamy - tłumaczy Oskar Schulz z Fundacji PNZ

Pierwszym poważnym sprawdzianem dla Fundacji okazała się pandemia covid-19. W marcu 2020 r. wolontariusze zaproponowali lokalnym restauratorom organizację akcji ‘Posiłek dla Seniora’.

W czasie jej trwania, do domów gdańskich seniorów rozwieziono kilka tysięcy obiadów. Poprzez akcję pandemiczną, organizatorzy zdali sobie sprawę, jak trudna jest w Polsce codzienność osób starszych i niepełnosprawnych. To pociągnęło za sobą kolejne akcje pomocnicze m.in. na rzecz domów dziecka lub schronisk.

Jak mówi Oskar Schulz:

Naszym głównym celem od początku było promowanie dobrych wzorców wśród młodzieży. Nasza fundacja wywodzi się z Gdańska - miasta Solidarności - traktujemy to jako nobilitację do tego, by być przykładem miasta w którym społeczeństwo bierze odpowiedzialność za tych, którzy pomocy potrzebują. Zawsze kierowaliśmy się ideą zmieniania otaczającej nas rzeczywistości na lepsze.

Dziś, grupa "Pomagamy Nie Ziewamy - Wolontariusze" liczy ponad 700 członków. Ponad 50 wolontariuszy jest aktywnych każdego dnia, którzy realizują działania na różnych polach.

Pomagamy Nie Ziewamy - Wolontariusze

Pierwszymi wolontariuszami fundacji byli przewodnicy firmy turystycznej Retro Gdańsk. Dziś grono aktywistów stanowi niemal cały przekrój społeczny - to osoby w wieku od 14 do 89 lat.

Najstarszy wolontariusz - Pan Tadziu, który sam jest osobą niepełnosprawną, stara się pomagać jak tylko może. Dzięki temu, że każdy działacz pochodzi z innego środowiska, fundacja udziela szerokiej pomocy.

Każdy kto decyduje się z nami działać robi to z czysto altruistycznych pobudek - pomoc, którą niesiemy i radość na twarzach osób, które wspieramy jest największą nagrodą za nasze starania. Tworzymy wspaniałą ekipę w której każdy może na siebie liczyć, to także ogromna wartość dodana bycia członkiem naszej organizacji.

Pomagamy Nie Ziewamy - akcje pomocnicze

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji okazał się projekt "Posiłek dla Seniora", w który zaangażowało się 100 trójmiejskich restauracji oraz bardzo wielu przedsiębiorców.

Jako sukces poczytujemy również to, że odnotowaliśmy wielki zryw pomagania wśród naszej lokalnej społeczności, a to samo przez się stanowi ogromny sukces - dodaje Schulz

Fundacja pomaga wszechstronnie. Aktywność została podzielona na 6 działów:

  • Dział Eko
  • Zwierzaczki
  • Domy dziecka
  • Pomoc Medykom
  • Seniorzy
  • Pomoc międzynarodowa

To właśnie działalność międzynarodowa okazała się być priorytetem w ciągu dwóch ostatnich miesięcy.

Pomagamy Nie Ziewamy pomaga Ukrainie

Po 24 lutego, profil działania Fundacji naturalnie rozszerzył się o pomoc narodowi ukraińskiemu w związku z konfliktem zbrojnym. W PNZ od lat działają także osoby narodowości ukraińskiej.

Mamy przyjaciółki i kolegów z Ukrainy, stąd cała ta sytuacja dotknęła nas również osobiście.

Przez niespełna miesiąc od wybuchu wojny, zorganizowano 45 transportów humanitarnych na terytorium Ukrainy, oraz transportów dla uchodźców przebywających w Polsce. W magazynie Fundacji codziennie pojawia się kilkaset osób, które właśnie tam zyskują pierwsze, doraźne wsparcie w postaci artykułów pierwszej potrzeby.

Pracownicy fundacji nie ukrywają, że zaskoczyła ich wielka skala odzewu ze strony mieszkańców Trójmiasta.

Szczególnie w pierwszych dniach byliśmy uniesieni faktem, iż drzwi do fundacji de facto się nie zamykały. Odwiedzali nas Polacy, Ukraińcy, zamożni i skromni - wszyscy starali się dać coś od siebie, aby dołożyć cegiełkę do pomocy. W tym miejscu wspomnieć należy, że ta pomoc materialna wciąż jest potrzebna. Wszystkich tych, którzy chcieliby nas wspomóc zachęcamy do kontaktu.

Magazyn przy ul. chmielnej 103/104 otwarty jest od poniedziałku do piątku - w soboty przyjmowane dostawy. Codziennie zgłasza się tam ok. 300 rodzin, które najpierw są ewidencjonowane w systemie, a następnie wydawane są im produkty, których potrzebują. W marcu bywały dni, że liczba ta dochodziła do niemal 1000. Od początku wojny w punkcie udzielono pomocy ok. 50 tys. osobom.

Co ciekawe, do grona wolontariuszy dołączył nawet Amerykanin- Garry.

Garry trafił do nas spontanicznie - odwiedził Gdańsk z pobudek turystycznych i przechadzając się po Głównym Mieście spostrzegł kolejkę do naszego magazynu przy ul. chmielnej 103/104. Wszedł, zapytał czy potrzebna jest pomoc i działa z nami do dziś.

Wy również możecie pomóc Pomagamy Nie Ziewamy

Fundacja działa bardzo szeroko - naszą działalność rozpoczęliśmy od wspierania medyków i seniorów w trakcie epidemii covid-19 poprzez dowożenie im posiłków oraz środków ochrony.
Od początku wspieramy domy dziecka - rzeczowo oraz poprzez organizację eventów w trakcie których mamy okazję ich poznać, ale przede wszystkim oderwać od trosk dnia codziennego.
Fundacja działa również na polu ekologii, poprzez zakładanie budek lęgowych dla ptaków, hoteli dla owadów oraz regularne sprzątanie świata. Nie zapominamy również o naszych milusińskich w schroniskach dla zwierząt, które regularnie odwiedzamy i wspieramy.

Zapraszamy do wspierania działalności poprzez wpłaty bezpośrednio na konto Fundacji lub poprzez PayPal.
Nr Konta Millenium: 92 1160 2202 0000 0004 8322 0847
SWIFT CODE: BIGBPLPW
IBAN: PL 92 1160 2202 0000 0004 8322 0847
PayPal: https://www.paypal.com/paypalme/pomagamynieziewamy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomagamy Nie Ziewamy. Gdańska fundacja pomaga Ukrainie. Niezwykła historia fundacji z Gdańska - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto