Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla stoczni pod unijną lupą

Jacek Klein
Unia chce sprawdzić, czy pomoc przyznana przez Skarb Państwa polskim stoczniom  przyczyniła się do podniesienia ich konkurencyjności i czy nie naruszyło to  zasad konkurencji na rynku.
Fot. Tomasz Bołt
Unia chce sprawdzić, czy pomoc przyznana przez Skarb Państwa polskim stoczniom przyczyniła się do podniesienia ich konkurencyjności i czy nie naruszyło to zasad konkurencji na rynku. Fot. Tomasz Bołt
Komisja Europejska otworzyła postępowanie wyjaśniające w sprawie pomocy państwa związanej z restrukturyzacją stoczni w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie. Chce wyjaśnień, czy przyznana stoczniom w ramach programu ...

Komisja Europejska otworzyła postępowanie wyjaśniające w sprawie pomocy państwa związanej z restrukturyzacją stoczni w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie.

Chce wyjaśnień, czy przyznana stoczniom w ramach programu restrukturyzacji pomoc jest zgodna z regułami unijnego rynku. Wysokość szacowanego wsparcia dla trzech stoczni, gdzie pracuje w sumie 12 tys. osób, wynosi łącznie 593 mln euro.
Strona polska utrzymuje, że część z tych pieniędzy przekazała stoczniom jeszcze przed akcesją Polski do UE (a więc nie wymagało to zgody KE), ale nie wykazały tego dotychczas dostarczone komisji dokumenty.
Otwierając postępowanie komisja zażądała, by Polska w ciągu miesiąca, czyli do 1 lipca, przedstawiła dodatkowe wyjaśnienia i dokumenty, które udowodnią, że ta pomoc rzeczywiście miała miejsce przed 1 maja 2004 roku. Jeśli nie, to KE może ją zakwestionować.
Główne formy pomocy, co do których komisja ma wątpliwości, to umorzenie długów, gwarancje i dokapitalizowanie stoczni.
- Komisja chce sprawdzić, czy realizowany plan pomocy przyczyni się do podniesienia konkurencyjności stoczni i czy nie narusza konkurencji na rynku - wyjaśnia Jerzy Lewandowski, prezes Grupy Stoczni Gdynia SA. - Postępowanie dotyczy pomocy udzielonej po 1 maja ub. roku. Były to głównie poręczenia kredytów na budowę statków oraz możliwość umorzeń zobowiązań publiczno-prawnych, czyli np. wobec ZUS. Przed przystąpieniem do planu restrukturyzacji udzielaliśmy wyjaśnień i jego założenia były konsultowane z KE. Moim zdaniem, żadna forma udzielonej nam pomocy nie kwalifikuje się do zakwestionowania.
Otwarcie postępowania nie przesądza jeszcze o ostatecznej decyzji KE w sprawie legalności pomocy dla stoczni. Komisja nie musi zażądać zwrotu (bądź wstrzymania) pomocy, ale jej modyfikacji, tak, aby ostatecznie pomoc mogła być uznana za zgodną ze wspólnym rynkiem. Prezes Lewandowski stwierdził, że postępowanie nie wpływa na działalność stoczni i nie wpłynie na wstrzymanie pomocy rządu dla niej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto