Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc Gdańska dla Ukrainy. Dulkiewicz: Przygotowujemy plan wsparcia dla uciekających z Ukrainy

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Przemyslaw Swiderski
Uciekający przed wojną Ukraińcy będą szukać schronienia w Polsce. Według szacunków rządowych, do naszego kraju może przyjechać nawet milion uchodźców. Tylko w czwartek, gdy wojna na Ukrainie wybuchała, chęć przyjazdu do Gdańska wyraziło kilkadziesiąt ukraińskich rodzin. Miasto przygotowuje plan działania dotyczący wsparcia Ukraińców, już teraz można zaoferować pomoc za pośrednictwem strony gdanskpomaga.pl.

Wiele osób już teraz deklaruje chęć wsparcia, ruszyły zbiórki pieniędzy na rzecz Ukraińców. Ważne jest to, żeby pomoc dobrze zorganizować, koordynować ją i – jeśli będzie taka potrzeba - racjonalnie ją dzielić w dłuższej perspektywie czasu. W Gdańsku przygotowano plan działania dotyczący pomocy dla przyjeżdżających do nas Ukraińców, wiele wskazuje na to, że będą to przede wszystkim kobiety i dzieci. Strona internetowa gdanskpomaga.pl, która działała z myślą o pandemii, teraz będzie dedykowana przede wszystkim Ukraińcom. Jej celem jest łączenie potrzebujących z osobami, które mogą zaoferować pomoc. W tym momencie Ukraińcy potrzebują dachu nad głową, potrzebni są też tłumacze, psychologowie mówiący po ukraińsku. Tego typu pomoc można zaoferować na gdanskpomaga.pl.

- Wspólnie z Fundacją Gdańską prowadzimy stronę gdanskpomaga.pl, za pośrednictwem której można wesprzeć Ukraińców - mówiła na konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Codziennie będziemy się spotykać w ramach sztabu kryzysowego w naszym mieście, żeby na bieżąco monitorować sytuację, ale też reagować. Przygotowujemy jeden punkt, w którym będzie koordynowana pomoc, spotkamy się też z organizacjami pozarządowymi działającymi w naszym mieście, żeby podzielić się wiedzą i przygotować plan działania. Przygotowujemy też miejsce, w którym Ukraińcy będą mogli znaleźć schronienie. Już teraz dziękuję gdańszczankom i gdańszczanom, ale też przedsiębiorcom za oferowaną pomoc. To jest atak na nowy porządek świata, to jest wojna nie tylko ukraińska, ale też nasza... - mówiła prezydent Gdańska.

Punkt koordynacyjny ma zostać uruchomiony 26 lutego, o lokalizacji miasto jeszcze poinformuje.

Samorządy, w tym gdański, poprosiły rząd o jasne wytyczne. Dziś z pomocy rządowej mogą skorzystać osoby o statusie uchodźcy. Trzeba liczyć się z tym, że do Polski będą przyjeżdżać Ukraińcy bez tego statusu. Potrzebne są więc przepisy, które umożliwią Ukraińcom dłuższy pobyt w Polsce. Wyzwaniem może też być przygotowanie szkół dla ukraińskich dzieci.

- Bardzo dużo Ukraińców przyjeżdża na zaproszenie lub mają wizę. Na razie przepisy polskiego prawa nie pozwalają udzielać pomocy w szerokim zakresie. Dążymy do tego, żeby nastąpiła zmiana przepisów, rozmawialiśmy na ten temat wczoraj z ministerstwem, wyślemy dzisiaj propozycje, jak powinno to wyglądać, żeby samorządy mogły udzielać jak najszerszej możliwej pomocy - stwierdziła Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Fundacja Gdańska za pośrednictwem Facebooka uruchomiła też zbiórkę Gdańsk Pomaga Ukrainie (do piątkowego południa zebrano ponad 30 tys. zł).

- Przed nami bardzo duże zadanie i długi marsz. Musimy być gotowi aby prowadzić działania przez najbliższe tygodnie. Dlatego ważne jest, abyśmy dobrze podzielili siły i byli gotowi, by tę pomoc nieść. Niezbędne jest wielotorowe działanie - mówił Karol Gzyl z Fundacji Gdańskiej.

Wsparcia udziela też Kościół Chrześcijan Baptystów, Pierwszy Zbór w Gdańsku. Tylko w czwartek, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, chęć przyjazdu do Gdańska wyraziło kilkadziesiąt rodzin. Ta liczba będzie wzrastać, a rodziny będą potrzebować pomocy długofalowej.

- Jako kościół prowadzimy bezpłatne lekcje języka polskiego, pomagamy załatwiać sprawy urzędowe, a także wspieramy w rozliczeniach z pracodawcami. Pojadę pod granicę, żeby zabierać kobiety z dziećmi. Niestety sygnały są takie, że mężczyzn nie przepuszczają przez granicę. Dostałem telefony od kilkudziesięciu rodzin, które chcą tu przyjechać. Musimy się przygotować na trudny czas, czas wielkich wyzwań, ale wierzę, że wspólnie razem nam się uda - stwierdził Maksym Sliazin, który przybył do Gdańska z Donbasu 8 lat temu, dziś jest koordynatorem inicjatyw na rzecz Ukraińców i zasiada w Radzie Imigrantów i Imigrantek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomoc Gdańska dla Ukrainy. Dulkiewicz: Przygotowujemy plan wsparcia dla uciekających z Ukrainy - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto