Pomorscy zawodnicy bez medalu na Mistrzostwach Europy Juniorów klas 420 i 470

Wojciech Piepiorka
Karol Jączkowski i Artur Baranowski z ChKŻ zajęli w Medemblik 31. miejsce. FOT. WOJCIECH PIEPIORKA
Bez medalu wrócili pomorscy zawodnicy z żeglarskich Mistrzostw Europy Juniorów klas 420 i 470 w holenderskim Medemblik. W polskiej kadrze znaleźli się m.in. zawodnicy z Charzyków, Chojnic, Pucka i Trójmiasta.

W klasie 420 regaty wygrała załoga z Singapuru Justin Liu i Scherman Cheng, a tytuł mistrzów Starego Kontynentu przypadł Brytyjczykom Tom'owi Gillard'owi i Sam'owi Brearey'owi, którzy uplasowali się tuż za Azjatami. W liczącej 58 załóg grupie złotej znalazły się dwie polskie załogi. Najlepiej poradziła sobie osada Ludowego Klubu Sportowego Charzykowy, Tomasz Klunder i Piotr Pestka. Podopieczni Dariusza Koseckiego zajęli 33. miejsce.

- Z danych jakich posiadam, żadnej polskiej załodze nie udało się dotąd osiągnąć takiego wyniku na mistrzostwach Europy juniorów - mówi Kosecki. - Tomek i Piotr są zadowoleni, ale trzeba przyznać, że 33. miejsce nie zrobi wrażenia na nikim w Europie. Klunder i Pestka wygrywają wszystko co jest do wygrania w Polsce, ale trudno im się mierzyć choćby z Niemcami. Tam na naprawdę wysokim poziomie jest dwadzieścia załóg, a w Polsce dwie czy trzy. W dodatku nam brakuje wyjazdów na zagraniczne regaty, szczególnie zimą. Żeglarze klasy 420 z Zachodu wyjeżdżają kilkanaście razy w roku, a my zaliczamy góra trzy duże zagraniczne imprezy. Klasa 420 nie jest w Polsce tak mocna także dlatego, że jest bardzo droga. Zestaw na przyzwoitym poziomie kosztuje 40 tysięcy złotych.

Jedenaście "oczek" za załogą LKS uplasowali się Kacper Staniul i Dominik Buksak (YKP Gdynia). W srebrnej grupie klasy 420 były trzy załogi z Pomorza. Monika i Tomasz Kondlewscy (Zatoka Puck) zajęli dwunaste miejsce, inne rodzeństwo z Pucka - Martyna i Zuzanna Walczyk - zakończyło regaty na 42. pozycji, a Piotr Budrewicz i Radosław Kołak (LKS Charzykowy) uplasowali się na 45. lokacie.

W klasie 470 mistrzami Europy zostali Rosjanie Artem Busalkin i Maxim Sheremetyev. W liczącej 10 załóg grupie medalowej znalazła się jedna polska załoga - Tomasz Januszewski i Marcin Mickiewicz z Bazy Mrągowo zakończyli zmagania na siódmym miejscu. Najlepszą załogą reprezentującą nasze województwo byli Karol Jączkowski i Artur Baranowski z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, którzy zajęli 31. miejsce. W srebrnej grupie 34. miejsce zajęła pływająca wraz z Zuzanną Hanke z Bazy Mrągowo, Martyna Dalecka (LKS Charzykowy). Wśród polskich załóg kobiecych były drugie. Dominika Rokosz i Nika Komorowska z AZS AWFiS Gdańsk zajęły 33. miejsce w brązowej grupie.

Udziału w MŚJ nie wzięła najlepsza polska załoga klasy 470, Patryk Piasecki i Kacper Ziemiński. Mieszana osada Bazy Mrągowo i ChKŻ Chojnice przebywa na regatach przedolimpijskich w chińskim Qingdao. Po ośmiu wyścigach zajmowali 21. miejsce w gronie 24 załóg. Prowadzą Australijczycy Nathan Wilmot i Malcolm Page.