MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorski folklor w Piasecznie. Kociewiacy z Kaszubami

Krystyna Paszkowska
Zespół  Bławatki I z Chojnic podbił serca piaseckiej publiczności.
Zespół Bławatki I z Chojnic podbił serca piaseckiej publiczności.
Kilkanaście zespołów folklorystycznych wzięło udział w dwóch festiwalach, które odbyły się w sobotę i niedzielę w Piasecznie w gm. Gniew. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili uczestnicy IX Przeglądu Kociewskich ...

Kilkanaście zespołów folklorystycznych wzięło udział w dwóch festiwalach, które odbyły się w sobotę i niedzielę w Piasecznie w gm. Gniew. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili uczestnicy IX Przeglądu Kociewskich Zespołów Folklorystycznych. - Bardzo mnie cieszy, że z roku na rok wzrasta poziom artystyczny wykonawców - powiedziała nam Mirosława Möller ze Starogardzkiego Centrum Kultury, prowadząca obie konkursowe prezentacje.

- Urodziłam się i wychowałam w Starym Młynie, niedaleko Piaseczna. Kociewski folklor znam od urodzenia. Jest w nim coś takiego, co chwyta za serce. Organizacja przeglądów takich jak w Piasecznie powoduje, że istniejące już zespoły ludowe chcą być jeszcze lepsze. Muzyka ludowa jest też inspiracją do powstawania nowych grup folklorystycznych.
Wśród kociewskich zespołów jury pod przewodnictwem Ireny Bruckiej, inspektor ds. edukacji regionalnej przy Starostwie Powiatowym w Tczewie, najwyżej oceniło występ zespołu Rychławiaki z Rychławy. Drugie miejsce ex aequo zajęły - Starogardzkie Gzuby i Burczybas z Gniewa. Trzeciego miejsca nie przyznano. Wyróżniono zespół Rodzina ze Zblewa, Lubichowskie Kociewiaki i Samborowe Dzieci z Tczewa. Najlepsi z tegorocznej prezentacji wystąpią w barwach Kociewia w jubileuszowym V Pomorskim Przeglądzie.

Osiem zespołów z całego Pomorza przystąpiło w niedzielne południe do rywalizacji w IV Pomorskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Piasecznie w gminie Gniew. Honorów Kociewia broniły zespoły Piaseckie Kociewiaki i Modraki z Pelplina. Uroczystego otwarcia dokonał Jan Ejankowski, pomysłodawca organizacji przeglądu. - W tym roku święto Kociewa odbywało się w Skórczu - powiedział nam J. Ejankowski. - W przyszłym roku przypada trzydziesta piąta rocznica koronacji figury Matki Boskiej Łaskawej w Piasecznie, 25 -lecie pontyfikatu Jana Pawła II, a także dziesiąty Przegląd Zespołów Kociewskich. Rok 2003 to również V Pomorski Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Uważam, że wszystkie te aspekty powinny sprawić, że święto Kociewia odbędzie się w Piasecznie.

I w sobotę i w niedzielę aura wyraźnie nie sprzyjała organizatorom przeglądu. Nie dość, że było chłodno to lało jak z cebra. W niedzielne południe kiedy do rywalizacji przystąpiły pomorskie zespoły folkolorystyczne na chwilę zza chmur wyjrzało słońce. Jako pierwsze wystąpiły Marezianki z Marezy niedaleko Kwidzyna. Zespół istnieje już od 16 lat. - Dawniej siedziało się w domu, a możliwość muzykowania w zespole była nie lada atrakcją - powiedziała nam Teresa Gwóźdź, kierownik zespołu. - Naszą ulubioną piosenką jest utwór Kaszuby. Chętnie bierzemy udział w przeglądach, śpiewamy nie tylko piosenki z regionu Powiśla, ale też i innych regionów Polski.

Przeglądowi towarzyszyły przedstawicielki koła gospodyń wiejskich z Barłożna - Judyta Klejna i Kazimiera Cichoń. Pączkami przygotowanymi przez panie zajadała się niemal cała widownia. Od samego początku wszystkim występującym towarzyszyły wspólne śpiewy zgromadzonej publiczności. Na scenie królowały barwne stroje, ludowe instrumenty i wspaniałe humory.
Członkinie zespołu Bławatki z Chojnic, aby na czas dotrzeć do Piaseczna w trasę wyruszyły już o siódmej rano. Grają, śpiewają i tańczą wspólnie już od ok. 10 lat.
Zaledwie rozpoczęła się rywalizacja, a stoisko z "Dziennikiem Bałtyckim" oblegli miłośnicy pomorskiego folkloru. Chociaż jeszcze ich faworyci nie wystąpili na kuponach zamieszczonych w gazecie już oddawano na nich głosy. Jako pierwsi przy urnie pojawili się fani Piaseckich Kociewiaków. Czy jednak to właśnie ten zespół zdobył nagrodę publiczności kiedy zamykaliśmy gazetę jeszcze nie było wiadomym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto