MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorze. System Fala oznacza podwyżki. Znów zapłacimy więcej za bilety!

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Pomorze. System fala i zmiany w komunikacji miejskiej. Znów zapłacimy więcej za bilety!
Pomorze. System fala i zmiany w komunikacji miejskiej. Znów zapłacimy więcej za bilety!
Szykują się zmiany w komunikacji miejskiej na Pomorzu. Związane będą z wprowadzeniem systemu Fala. Będzie nowy system rozliczeń, który spowoduje wzrost opłat za przejazdy. Dzieje się tak, mimo, że Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska niedawno zapowiadał, że... podwyżek nie będzie.

Fala i zmiany w komunikacji miejskiej. Mieszkańcy Pomorza zapłacą więcej za bilety

Zmiany w komunikacji miejskiej będą w dużej mierze spowodowane wprowadzeniem nowego systemu Fala. Ujednolici on sposób kupowania biletów w całym województwie pomorskim i wprowadzi nowy sposób naliczania opłat za przejazd. W konferencji wzięli udział Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta, Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

- To nowoczesny system, który ma służyć pracownikom, pomoże przewoźnikom lepiej dostosować ofertę, ale ma przede wszystkim integrować regionalny system transportowy. Podstawową różnicą pomiędzy systemem, a aplikacjami umożliwiającymi sprzedaż biletów, jest to, że jest on powszechny, uniwersalny i pozwala mieć w jednym narzędziu to, co wcześniej było niemożliwe - mówił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. - System opiera się na dwóch filarach: aplikacji i walidatorach. Tych drugich w naszym województwie będzie ponad 6 tys. Jeśli chodzi o aplikacje, system jest przygotowany na zainstalowanie aż 3,5 miliona - dodał.

Czytaj także: Gdańsk. Radni PiS protestują przeciwko "fali podwyżek". "Oczekujemy konkretnej odpowiedzi"

Wicemarszałek zapowiedział też, że w marcu br. rozpocznie się kampania informacyjna, która pozwoli dotrzeć do jak największej ilości mieszkańców Pomorza i wyjaśni dokładnie, jak będzie można skorzystać z systemu Fala.

Na Pomorze wchodzi system Fala. Cena biletów uzależniona od ilości przejechanych przystanków

Ale jak sam wicemarszałek podkreślał, nowy sposób zakupu biletu wcale nie będzie skomplikowany. Będzie można tego dokonać na cztery sposoby: za pomocą specjalnej karty, przy użyciu aplikacji, kartą płatniczą lub tez tradycyjnie kupić bilet papierowy. Zakupu dokonamy we wspomnianych już walidatorach, które znajdziemy nie tylko w samych autobusach, tramwajach lub pociągach, ale także na niektórych przystankach. Będziemy nasze urządzenia "odbijać" od walidatora przy wejściu oraz wyjściu z pojazdu, co nazwano CHECK IN/OUT.

Jednak najważniejsze są nowe, wyższe ceny biletów. Cena będzie zależeć od tego, ile przystanków przejedziemy. Jeśli nasza podróż potrwa od 1 do 5 przystanków, bilet normalny wyniesie nas 4,80 zł, a ulgowy 2,40 zł. Od 6 do 10 przystanków będzie to już 5,40 zł oraz 2,70 zł. W przypadku przejazdu o długości ponad 11 przystanków zapłacimy 6 zł i 3 zł.
Jeśli chodzi o bilety okresowe miesięczne, tutaj też czekają nas zmiany. Cena będzie jednak zależna od miasta, w jakim zamierzamy usługę wykupić. W Gdańsku zapłacimy 117 zł (130 bez CHECK IN/OUT), w Gdyni 103 zł (114 bez CHECK IN/OUT), 81 zł w Sopocie, (90 bez CHECK IN/OUT) oraz 108 zł w Wejherowie (120 bez CHECK IN/CHECK OUT).

Radni PiS ostrzegają przed "falą podwyżek"

Tuż przed spotkaniem samorządowców z mediami gdańscy radni z Prawa i Sprawiedliwości ostrzegali, że system Fala będzie wiązał się z wyższymi cenami biletów.

- System Fala od wielu lat miał ruszyć i był wyczekiwany przez wszystkich. W tym roku musi ruszyć, ponieważ rozliczone musi być blisko 100 mln złotych, które zostało przeznaczone przez Unię Europejską. My jako radni miasta Gdańska mamy poważne wątpliwości, czy system Fala nie spowoduje fali podwyżek, jeśli chodzi o cenę podróżowania komunikacją miejską - mówił radny Przemysław Majewski.

I jak się okazało, przewidywania te sprawdziły się. Więcej zapłacimy nie tylko za bilety okresowe czy też brak "odbicia" karty, ale także za bilety jednoprzejazdowe. Do tego faktu odniósł się też zastępca prezydent Gdańska ds. Przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Piotr Borawski.

- Planując powstawanie systemu, przyszło nam pracować w ciężkiej sytuacji finansowej. Od początku stycznia mamy nową taryfę na energię elektryczną. 77-procentowy wzrost ceny energii i 49-procentowy wzrost paliwa w porównaniu do stycznia 2022 roku. Wysoka inflacja wymaga również tego, żeby kierowcy i motorniczowie otrzymali godziwe wynagrodzenie za swoją pracę, więc również w tym pionie doszło do podwyżek - wyjaśnia podwyżki cen Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Jednak opozycja miejska przypomina, że Borawski kilka tygodni temu zapewniał, że... podwyżki nie są planowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomorze. System Fala oznacza podwyżki. Znów zapłacimy więcej za bilety! - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto