Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorze. Usługi turystyczne, nowe technologie, rozwój nauki i badań przyszłością regionu

Jacek Klein
Województwo pomorskie jest jednym z najlepszych miejsc w kraju dla lokowania nowych inwestycji. Nowoczesna gospodarka w dużej mierze oparta o usługi, rozwinięta baza naukowo-dydaktyczna, porty morskie i walory turystyczne sprzyjają prowadzeniu działalności gospodarczej - wynika z raportu "Atrakcyjność inwestycyjna regionów 2011", opracowanego przez zespół ekspertów Szkoły Głównej Handlowej.

- Województwo posiada szerokie możliwości inwestowania, co potwierdzają bardzo wysokie oceny potencjalnej, jak i rzeczywistej atrakcyjności inwestycyjnej - oceniają prof. dr hab. Hanna Godlewska-Majkowska i dr Patrycjusz Zarębski.

Gdańsk inwestuje w infrastrukturę. Gdzie?

Największe możliwości region daje firmom z branż przemysłu kapitałochłonnego i pracochłonnego (czyli najbardziej pożądanych inwestycji w produkcję wysokoprzetworzoną), handlu, turystyki, pośrednictwa finansowego usług dla biznesu oraz edukacji.

Szesnaście regionów ocenionych zostało pod względem potencjalnej i rzeczywistej atrakcyjności inwestycyjnej oraz głównych sekcji gospodarki, czyli handlu, turystyki, przemysłu i usług dla biznesu. Pomorskie w rankingu rzeczywistej atrakcyjności, czyli m.in. produktywności pracy, nakładów inwestycyjnych czy rentowności majątku, znalazło się wśród trzech najlepszych regionów, obok mazowieckiego i śląskiego. Zadecydowały o tym najwyższe oceny dotyczące zaplecza naukowo-technologicznego, przemysłu przetwórczego i gospodarki narodowej. Pod względem potencjalnej atrakcyjności, czyli m.in. rozwoju infrastruktury, potencjału rynku, zasobów pracy i jakości administracji zajęło czwarte miejsce. Wysoko oceniony został potencjał turystyczny regionu oraz warunki sprzyjające rozwojowi usług i handlu.

Pomorze posiada zatem zdolność skłonienia inwestorów do wyboru regionu jako miejsca lokalizacji inwestycji, do absorpcji kapitału finansowego i rzeczowego oraz daje inwestorom możliwość osiągnięcia zakładanych celów.

- Gospodarka województwa pomorskiego jest jedną z lepiej rozwijających się w Polsce. Nadmorskie położenie sprzyja rozwojowi gospodarki morskiej w regionie: budowa i naprawa okrętów oraz obsługa portów, rybołówstwo czy turystyka nadmorska. Cechą ostatnich lat jest prężny rozwój szkutnictwa: w małych stoczniach powstają zarówno nowoczesne jachty, jak i repliki średniowiecznych łodzi - czytamy w raporcie.

Paliwowa inwestycja PERN i Oiltanking w Gdańsku

Głównymi atutami są dwa parki naukowo-technologiczne w Gdańsku i Gdyni i dwie specjalne strefy ekonomiczne - pomorska i słupska. Na ich terenach działają m.in. nowoczesne zakłady produkujące podzespoły elektroniczne i nowoczesne zakłady farmakologiczne. Na obrzeżach Gdańska powstaje mała "Dolina Krzemowa", gdzie swoje siedziby mają m.in. producenci zaawansowanych systemów informatycznych i telekomunikacyjnych. W Pomorskiem działa 8 procent wszystkich polskich firm informatycznych, ponadto w województwie produkuje się 18 proc. oprogramowania komputerowego. Kolejnym atutem jest także branża bursztyniarska. Region jest jej światowym liderem. Roczne przychody ok. 3 tys. zakładów bursztynniczych, zwłaszcza z eksportu, ocenia się na ponad 300 mln dolarów.

Lokomotywą rozwoju regionu jest oczywiście Trójmiasto z wysoko ocenianymi wyższymi uczelniami i instytutami badawczymi, związanymi m.in. z gospodarką morską oraz dwoma portami o znaczeniu międzynarodowym. Łącznie we wszystkich kategoriach region zdobył cztery klasy A (w skali od A - najwyższa do F - najniższa), a pozostałe to wysokie oceny B i C.

Na Pomorzu działa ponad 2,7 tys. firm z kapitałem zagranicznym. W przedsiębiorstwach zajmujących się badaniami i wdrożeniami pracuje 1,5 tys. osób. Funkcjonuje tu ponad 30 centrów nowoczesnych usług biznesowych, które zatrudniają ok. 11 tys. pracowników. Ulokowały się tu m.in. centra takich firm jak Sony Pictures, First Data, Geoban, Acxiom, Arla Foods, Thomson Reuters, HK Finance & Accounting, Masterlease, Meritum Bank, Hempel.

Najbardziej atrakcyjne dla inwestorów jest województwo mazowieckie. Jako niekwestionowany lider we wszystkich kategoriach zdobyło klasę A. Na drugim miejscu uplasowało się województwo śląskie, z najwyższymi notami w większości kategorii, na trzecim dolnośląskie, które wyprzedziło Pomorze.

Największy potencjał gospodarczy i inwestycyjny ma Trójmiasto i Słupsk
W złotej 50 najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie znalazły się powiat miejski Gdańsk, powiat miejski Gdynia, powiat miejski Słupsk i powiat miejski Sopot.
Jednak także inne miejscowości znalazły się w czołówce najlepiej ocenianych w kraju. W złotej 100 gmin, oprócz Trójmiasta, znalazły się Chojnice, Kwidzyn,
Lębork, Malbork, Pruszcz Gdański, Reda, Rumia, Słupsk, Tczew, Wejherowo, Władysławowo.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto