MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 50 nowych terytorialsów złoży przysięgę w Malborku. Większość z nich to studenci, uczniowie i nauczyciele. Zasilą szeregi 7 PBOT

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W przeszłości przysięga nowych żołnierzy WOT odbyła się przy malborskim zamku.
W przeszłości przysięga nowych żołnierzy WOT odbyła się przy malborskim zamku. Anna Szade
Kolejni żołnierze-ochotnicy złożą w najbliższą niedzielę (9 lipca) przysięgę wojskową i rozpoczną służbę w szeregach 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbędzie się na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego przy ul. 17 Marca w Malborku. Dowództwo 7 PBOT zachęca mieszkańców, by towarzyszyli nowym terytorialsom w ważnym dla nich momencie.

Szkolenie podstawowe nowych terytorialsów zakończy się przysięgą

Jeszcze trwa 16-dniowe szkolenie podstawowe dla żołnierzy-ochotników, którzy 24 czerwca zjawili się w 71 Batalionie Lekkiej Piechoty w Malborku, wchodzącym w skład 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ćwiczenia przeprowadzane były natomiast w Pruszczu Gdańskim i tradycyjnie kończyły się pętlą taktyczną, czyli testem umiejętności nabytych podczas szkolenia. Poligonowe zmagania przeszło ponad 50 żołnierzy i to właśnie oni szesnastego dnia złożą ślubowanie i oficjalnie zostaną żołnierzami Wojska Polskiego.

Zaprzysiężenie jest honorowym aktem, którego doświadczyć mogą tylko ci terytorialsi, którzy ukończyli szkolenie podstawowe – przypomina Maciej Szalbierz z 7 PBOT.

Niemal połowa żołnierzy, którzy złożą przysięgę, to uczniowie lub studenci, nie brakuje też nauczycieli. A to dlatego, że kończące się szkolenie odbyło się jako akcja „Wakacje z WOT”. To ukłon w stronę tej grupy chętnych, która w ciągu roku szkolnego nie może sobie pozwolić na wstąpienie do Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak odnotowała 7 PBOT, zainteresowanie służbą w tej formacji nie słabnie wśród kobiet. Tym razem szkolenie przeszło 15 pań.

7 PBOT zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą towarzyszyć nowym żołnierzom składającym ślubowanie. Przysięga odbędzie się w niedzielę (9 lipca) o godz. 10 na placu apelowym 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Wojska Obrony Terytorialnej, czyli piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP

Przypomnijmy, że Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP, który kultywuje tradycje Armii Krajowej. Patronem pomorskiej brygady jest kpt. mar. Adam Dedio. Był uczestnikiem wojny obronnej 1939 roku. Przez kolejne wojenne lata działał w Armii Krajowej. Pod koniec 1945 roku wstąpił w struktury XII Okręgu Gdańsk (Morskiego) Narodowego Zjednoczenia Wojskowego działającego na terenie Wybrzeża pod kryptonimem "Semper Fidelis Victoria". Po prowokacji ze strony UB został zatrzymany 17 maja 1946 roku, a następnie skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 kwietnia 1947 roku.

Misją terytorialsów, zgodnie z mottem "Zawsze gotowi, zawsze blisko". jest nieść pomoc lokalnym społecznościom w trakcie pokoju, a także stawać w obronie kraju, gdy zachodzi taka konieczność. Przykładem jest służba terytorialsów na granicy z Białorusią w trakcie kryzysu migracyjnego, nazywanego też wojną hybrydową prowadzoną przeciwko Polsce.

CZYTAJ TEŻ: Kolejna przysięga terytorialsów w 71 Batalionie Lekkiej Piechoty w Malborku. "To tak jak ślub"

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto