Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 500 ton szkła w trzy miesiące zebrali mieszkańcy Gdańska [SONDA]

opr.gp
archiwum/ naszemiasto
1 lipca wszedł w Gdańsku obowiązek segregacji odpadów szklanych.

Ponad pięćset ton. Tyle szkła zebrano w Gdańsku w ciągu ostatnich trzech miesięcy. 1 lipca wszedł w Gdańsku obowiązek segregacji odpadów szklanych – odbierane są raz na ok. 4 tygodni, w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Pojemniki i worki na szkło są koloru zielonego. Jest na nich napis SZKŁO i spis tego, co można do nich wrzucać.

Ważne, aby nie tłuc szkła przed wyrzuceniem do pojemnika (jest gorszej jakości), wyrzucać opakowania opróżnione z zawartości i przynajmniej wypłukane.

- Od dnia zmiany przepisów dotyczących segregacji odpadów (1 lipca) zebraliśmy łącznie w Gdańsku 565 ton szkła. Podczas pierwszej zbiórki w lipcu (2.07) do Zakładu Utylizacyjnego trafiło ok. 61 ton odpadów szklanych, druga zbiórka w sierpniu (6.08) to już były 152,8 tony, podczas zbiórki wrześniowej (3.09) zebrano 351,02 ton szkła - informuje dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski.

Kolejna zbiórka już w sobotę, 1 października.

W marcu br wiceprezydent ds. polityki komunalnej mówił:
- Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, musimy zwiększyć poziom recyklingu. Jeżeli nie podjęlibyśmy dziś działań w tym kierunku, to w 2017 roku moglibyśmy się spotkać z ryzykiem płacenia wysokich kar za nieodpowiednie poziomy odzysku odpadów - tłumaczył Piotr Grzelak, wiceprezydent ds. polityki komunalnej. - Dlatego wprowadzamy obowiązkową segregację szkła. Jest najcięższe, więc w sposób najłatwiejszy pomoże nam zwiększyć poziom odzysku do tego, który jest wymagany. Do 2018 roku 30 procent zebranych odpadów w gminie musi być zebranych w sposób selektywny, a do 2020 roku - 50 procent.

Dzisiaj, tak ocenia postępy w segregacji:
- Wzrost ilości zebranej frakcji szklanej świadczy o tym, że jest coraz większa świadomość mieszkańców w zakresie segregacji odpadów. Na razie jednak trudno jest ocenić trend: zmieniony system funkcjonuje zbyt krótko, aby móc przewidzieć dalszą dynamikę wzrostu - dodaje Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. komunalnych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto