Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik studenta: jak zdobyć pracę?

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
W Gdańsku trwa forum Business Works, poświęcony metodom skutecznym metodom zdobywania pracy. Impreza skierowana jest głównie do studentów. Co trzeba zrobić, aby zdobyć pracę?

Czasy, kiedy studenci czy absolwenci studiów wyższych bez problemu byli przyjmowani do pracy minęły. Kryzys gospodarczy spowodował, że pracodawcy niechętnie przyjmują osoby wciąż studiujące. Poniżej znajdziecie porady jak przekonać do siebie pracodawcę i zdobyć wymarzoną pracę.

Motywacja i determinacja

Podstawowym warunkiem do rozpoczęcia pracy jest odpowiednia motywacja. Podczas pracy na studiach większość z nas dopiero nabywa doświadczenia zawodowego, uczy się nowych rzeczy. Początki zawsze są trudne, dlatego należy być zdeterminowanym i otwartym na uwagi współpracowników. Nie od razu stajemy się specjalistami. Dzięki wytrwałości i poświęceniu możemy szybciej osiągnąć zamierzone cele. Należy szukać pracy w miejscach otwartych dla młodych i ambitnych osób.

Doświadczenie zawodowe

Pracodawcy dużą uwagę przykładają na doświadczenie zawodowe kandydata. Studenci, którzy chcą być konkurencyjni na rynku , muszą szukać innych sposobów na jego zdobycie. Mile widziane są różnego rodzaju praktyki, staże bądź udział w wolontariacie. Kiedyś, to pracodawcy musieli starać się o praktykantów czy stażystów. Wraz z pojawieniem się coraz większej liczby studentów, spada liczba dostępnych miejsc, w których można je odbyć. Praktyka w prestiżowej firmie może być kartą przetargową przy ubieganiu się o etat.

Pasja

Idealny kandydat nie musi być w cale wybitnym studentem, aby zdobyć świetną pracę. Jeśli posiada jakąś pasję i może pochwalić się konkretnymi osiągnięciami, u pracodawcy będzie bardzo dobrze postrzegany. Niecodzienne hobby może wskazywać na dużą wyobraźnię i aktywność kandydata. Nie należy ukrywać faktu, że posiada się niecodzienne hobby. Zawarcie takiej informacji w CV może pomóc w wybiciu się ponad resztę osób ubiegających się o pracę. Łatwiej zostaniemy zapamiętani.

CV

Treść CV musi przede wszystkim zaciekawić osoby, które weryfikują zgłoszenia. Zanim napiszemy CV warto się zastanowić jakimi cechami i doświadczeniami warto się pochwalić. Nadrzędną zasadą przy tworzeniu życiorysu jest pisanie prawdy. Zawarcie nieprawdziwej informacji w CV może raz na zawsze przekreślić nasze szanse na zdobycie dobrej pracy. Nie chwalmy się umiejętnościami, których w rzeczywistości nie posiadamy. Tworząc CV warto je przygotować pod kątem wymagań stanowiska, na które aplikujemy.

Równie ważna jest strona graficzna. CV powinno być czytelne i przejrzyste. Zachowanie odpowiednich standardów jest obowiązkowe. Należy zachować podział na stałe i niezbędne elementy (dane osobowe, przebieg edukacji, umiejętności, doświadczenie zawodowe). Istotną kwestią jest zachowanie chronologii. Nie należy stosować w nadmiarze pogrubień, podkreśleń, kursywy. Nie piszcie wszystkiego wielkimi literami.

Co raz częściej kandydaci decydują się na zamieszczanie zdjęć na życiorysie. Należy pamiętać, aby było to zdjęcie legitymacyjne, eleganckie. Pokazywanie się z kotem czy swoim samochodem nie będzie dobrze widziane u pracodawcy. Ważny jest także adres mailowy. Wielu rekruterów z miejsca wyrzuca podania z adresami typu : [email protected], czy [email protected]. Najlepszym wyjściem będzie umieszczenie w loginie naszego imienia i nazwiska lub inicjałów.

Rozmowa kwalifikacyjna

Ostatnim i decydującym etapem ubiegania się o pracę jest rozmowa kwalifikacyjna. Wiele osób nie przygotowuje się do niej należycie myśląc, że spotkanie to tylko proforma. Nic bardziej mylnego. Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną dużą uwagę trzeba zwrócić na ubiór. Powinien on odzwierciedlać naszą osobowość, ale równie ważne jest zachowanie dress codu, który posiada wiele przedsiębiorstw. Przed rozmową warto dowiedzieć się jaki strój jest wymagany. Kobietom odradza się wysokie szpilki i ostry makijaż. Również duży dekolt i za krótka spódnica może odstraszyć pracodawcę.

Znajomość swego życiorusu jest bardzo ważna. Warto podkreślić swoje sukcesy. Dobrym rozwiązaniem będzie przyniesienie dokumentów potwierdzających informacje zawarte w CV. W żadnym wypadku nie należy narzekać na poprzedniego pracodawcę. Ważne jest również, aby znać podstawowe informacje dotyczące firmy. Warto wiedzieć jaka jest misja i wartości firmy.

Największe gafy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Przede wszystkim wielkim błędem jest spóźnienie się. Trzeba tak zaplanować podróż, aby pojawić się z zapasem czasu. Kolejnym błędem jest odbieranie telefonu w trakcie rozmowy. Telefon powinien być wyłączony. Rozmawiając z potencjalnym pracodawcą nie należy unikać kontaktu wzrokowego. Nie należy także przesadzać z opowieściami na temat prywatnego życia. Pracodawcy nie obchodzi, że kłócisz się z rodzicami czy, że brakuje ci niedawno zmarłego psa.
Warto jest mieć przygotowane kilka pytań, które możemy zadać pracodawcy. Przy omawianiu kwestii przyszłego wynagrodzenia warto wspomnieć o tym, jakie warunki oferują inne firmy.

Podczas rozmowy powinniśmy być wyluzowani i naturalni. Żadna kreacja czy pakiet umiejętności nie zastąpi uśmiechu.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto