Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poronienia - jakie są przyczyny?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Poronienie jest dla wielu kobiet traumatycznym przeżyciem. Dlaczego ciąża kończy się czasem utratą płodu?

Mianem poronienia określa się utratę płodu przed 22 tygodniem ciąży, do której dochodzi w wyniku wydalenia z organizmu kobiety obumarłego jaja płodowego. Poronienie objawia się skurczami, krwawieniem z dróg rodnych oraz odpłynięciem płynu owodniowego. Pojawić mogą się również bóle brzucha, dreszcze, wzrost temperatury ciała, uczucie niepokoju, zaburzenia świadomości, ropne upławy oraz stan zapalny przydatków.

Dlaczego dochodzi do poronienia?

Wyróżnić można kilka podstawowych przyczyn poronień. „Jako najczęstszą wymieniłbym zaburzenia genetyczne” ‒ mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Szymanowski, ginekolog. „Im wcześniej kończy się ciąża, tym szansa na tę właśnie przyczynę jest większa. Przykładowo, jeśli płód obumrze tak wcześnie, że nie widać go później w USG, to można spodziewać się nieprawidłowego kariotypu u płodu w blisko 90%. W diagnostyce ocenia się kariotypy rodziców. Można również ocenić kariotyp poronionego zarodka, ale nie zmienia to naszej terapii. Wiemy tylko, co należy w następnej ciąży diagnozować”.

Poronienie może być również wynikiem wad macicy u ciężarnej kobiety. Zwykle są one następstwem niedorozwoju macicy lub obecności mięśniaków i zrostów. „W tej sytuacji problemy pojawiają się zazwyczaj znacznie później – są to późne poronienia i porody przedwczesne” ‒ wyjaśnia ginekolog. „Na szczęście istnieją tutaj spore możliwości pomocy – naprawa wad macicy, głównie na drodze histeroskopii, bądź założenie szwu okrężnego na szyjkę macicy przy rozpoznaniu jej niewydolności. Wyniki naszych działań są w tej grupie bardzo dobre”.

W kwestii poronienia należy wspomnieć również o trombofilii, czyli problemach z nadmiernym krzepnięciem, które mogą mieć różną etiologię. Jak tłumaczy profesor Krzysztof Szymanowski, trombofilia może powodować obumarcie płodu, najczęściej w II i III trymestrze. Po diagnostyce, tu również istnieje możliwość pomocy, poprzez stosowanie środków zapobiegających wykrzepianiu”.

Do przedwczesnego zakończenia ciąży doprowadzić mogą również przyjmowane leki i używki, choroby zakaźne, schorzenia przewlekłe oraz silne wstrząsy psychiczne.

Badania diagnostyczne przy poronieniu

Jeśli doszło do obumarcia płodu i poronienia, konieczne jest wykonanie badań w celu wykrycia konkretnej przyczyny utraty dziecka:
• Po pierwszym poronieniu standardowo przeprowadza się badanie USG oraz badanie krwi na stężenie hormonów. Bardziej szczegółowe testy są zlecane po trzecim poronieniu – kobieta może wykonać je wcześniej, ale we własnym zakresie i na swój koszt.
• Badanie radiologiczne z wprowadzeniem kontrastu domacicznego pozwala na wykrycie wad w budowie macicy.
• Do zalecanych badań należą również: badanie czynności tarczycy, badanie stężenia prolaktyny i progesteronu, badania immunologiczne na obecność przeciwciał antyfosfolipidowych oraz badania w kierunku zakażeń Chlamydią, toksoplazmozą lub różyczką.

Niewielkie krwawienie z dróg rodnych u kobiety spodziewającej się dziecka nie musi oznaczać poronienia. Warto wykonać badanie USG ‒ jeśli jednak wykaże ono, iż płód ma prawidłowy wygląd, należy zachować spokój i odpoczywać, by zwiększyć swoje szanse na utrzymanie ciąży. Jeżeli USG potwierdziło, że krwawienie z dróg rodnych to początek poronienia, zwykle nie sposób go zatrzymać. Przy poronieniu niekompletnym niezbędne jest usunięcie z macicy pozostających w niej tkanek obumarłego płodu – w tym celu przeprowadza się najczęściej wyłyżeczkowanie jamy macicy.

Wykonanie badań diagnostycznych to ważny krok w kierunku ustalenia przyczyny poronienia, jednak – jak przyznaje lekarz – nawet po przeprowadzeniu badań w około połowie sytuacji nie udaje się wykryć przyczyny obumarcia płodu.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto