Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Port Gdańsk walczy z pyleniem na terenie miasta. Zakupione urządzenia mają pomóc w utrzymaniu standardów powietrza

Michał Karcz
Michał Karcz
Port Gdańsk zapowiada koniec problemów z pyłem. Zakupione kurtyny wodne oraz zraszacze
Port Gdańsk zapowiada koniec problemów z pyłem. Zakupione kurtyny wodne oraz zraszacze Przemyslaw Swiderski
W ostatnich tygodniach mieszkańcy Gdańska - głównie Nowego Portu i Letnicy - skarżyli się na pył, który unosił się w powietrzu. Powodem takiego stanu rzeczy jest przeładunek węgla i zboża w Porcie Gdańsk. Spółka postanowiła wprowadzić środki bezpieczeństwa, które mają zagwarantować optymalną jakość powietrza.

Mieszkańcy Nowego Portu i Letnicy od kilku tygodni nie mają łatwego życia. W powietrzu nad tymi dzielnicami unosi się pył, który jest niezwykle uciążliwy w codziennym funkcjonowaniu. Powodem tego jest przeładunek węgla w pobliskim Porcie Gdańsk. W tej sprawie interweniowało już miasto oraz poseł Kacper Płażyński. Spółka deklaruje, że podjęte kroki sprawią, że problem zostanie zażegnany.

Wcześniej pisaliśmy też: Gdańscy radni PiS przedstawili propozycje ograniczenia uciążliwości przeładunku węgla wypracowane z zarządem portu

Port Gdańsk walczy z pylącym problemem w mieście

Pył powstaje wskutek przeładowania węgla na terenie Portu Gdańsk. Struktura surowca jest niezwykle sypka, co powoduje, że w powietrzu rośnie jego stężenie. Na ten problem odpowiedzią mają być zakupione przez spółkę nowe maszyny. Obecnie na jej terenie działają dwie kurtyny wodne, które mają zraszać składowane hałdy węgla. Docelowo w Porcie ma się ich pojawić 70. Ponadto zakupiono armatki wodne produkujące mgłę.

- PG Eksploatacja zakupiła także myjnię samochodową kół i podwozi samochodowycht, pracującą w obiegu zamkniętym, a jej montaż właśnie jest na ukończeniu. Jest ona w pełni mobilna, pracująca w cyklu zamkniętym, czyli nieoddająca żadnych zanieczyszczeń poza obiekt, docelowo będzie działała już w najbliższych dniach w rejonie Basenu Górniczego w części nowo utwardzonego placu pomiędzy posterunkiem Ochrony F1, a wagami samochodowymi. Jest to urządzenie przejezdne z automatycznymi przenośnikami zgrzebłowymi do usuwania zanieczyszczeń – informuje Łukasz Malinowski, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk

Nowy Port i Letnica skarżą się na pył

Port Gdańsk na swoim terenie zlokalizował czujniki, które monitorują na bieżąco jakość powietrza. Prowadzone są zapisy pomiarów sprzed 7 dni. Jeżeli chcemy zapoznać się z rejestrem godzinowym, możemy uczynić to maksymalnie na 3 dni wstecz. Każdy chętny może to zrobić na stronie www.portgdansk.pl.

Spółka Port Gdańsk prowadzi też akcje sprzątające miasto w pobliżu miejsca przeładunku węgla. W związku z tym specjalne pojazdy czyszczą ulice, tak by pył na nich zalegający nie unosił się znów w powietrze. Obecnie takie działania prowadzone na ulicach Ku Ujściu, Trasa Sucharskiego, Przetoczna, tunel pod Martwą Wisłą, początek ul. Płażyńskiego. Jak informuje zarząd, takie działania nie są jednorazowe, ale będą prowadzone w ciągu całego lata.

Ważną informacją jest też to, że przeładunek będzie prowadzony cały czas. W okresie jesiennym spodziewane są częstsze i liczniejsze dostawy węgla. Powodem jest zbliżający się wówczas okres grzewczy oraz zwiększona ilość zapotrzebowania na energię w Polsce.

CZYTAJ TEŻ: W Gdańsku powstał nowy terminal lądowy. Inwestycja warta 30 milionów złotych ma zwiększyć przepustowość w Porcie Gdańsk. ZDJĘCIA

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto