Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Portrety mieszkańców Gdańska: Zdjęcia współczesnych gdańszczan jak z minionej epoki [ZDJĘCIA]

Eryk Otlewski
Zdjęcia dzięki uprzejmości Fundacji Antykwariat Fotograficzny
Zamiast zwyczajnych kilkudziesięciu ujęć w kilka sekund, tym razem można było spróbować czegoś innego. W sieni gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej na Długim Targu Magdalena Ubysz utrwalała portrety mieszkańców Gdańska w starodawny i czasochłonny sposób - za to efekt był niepowtarzalny.

Artystka wykonywała zdjęcia techniką mokrej płyty kolodionowej za pomocą drewnianego aparatu wielkoformatowego. W taki sposób zdjęcia robili fotografowie w drugiej połowie XIX wieku - na początku ery fotografii.

Gdańsk jak ze snu - zobacz fotografie z XIX wieku

Technikę mokrego kolodionu wynalazł w 1851 roku Frederic Scott Archer. Polegała na samodzielnym przygotowaniu i pokryciu cienkiej płytki metalowej lub szklanej światłoczułym roztworem, a następnie wykonaniu i wywołaniu zdjęcia, gdy warstwa emulsji na szklanej płycie jest jeszcze mokra.

- Mokry kolodion, podobnie jak i inne klasyczne techniki fotograficzne wymagają sporej cierpliwości, doświadczenia i wiedzy. Tej ostatniej nie tylko dlatego, by obsłużyć aparat, ale także by nie zrobić sobie krzywdy pracując z chemikaliami - tłumaczy Ubysz.

Kliknij i zobacz Dworzec Główny w Gdańsku na starych pocztówkach [ZDJĘCIA]

- Jest kontakt z modelem, nad każdym kadrem trzeba się zastanowić. Materiał jest w pewnym sensie nieprzewidywalny, bo cały proces wykonywany jest ręcznie, na miejscu - opisuje artystka dodając jednocześnie, że najbardziej lubi poza pracą z modelem moment, kiedy na płytce pojawia się obraz. Jest to również zawsze emocjonujące dla fotografowanych.

Do uwiecznienia się na "starej" fotografii w Gdańsku ustawiła się długa kolejka chętnych. - Pojawiło się bardzo dużo osób - zarówno chętnych, by zasiąść przed aparatem, jak i ciekawych opowieści o procesie kolodionowym - cieszy się fotograf. - Planujemy dalsze tego typu akcje, a jako Fundacja Antykwariat Fotograficzny będziemy też komercyjnie wykonywać takie zdjęcia oraz organizować warsztaty z klasycznych technik fotografii - dodaje.

Akcja odbyła się dzięki środkom ze Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska i pomocy Instytutu Kultury Miejskiej oraz Fundacji Antykwariat Fotograficzny. Jej efekty będzie można zobaczyć na wernisażu planowanym na pierwszą połowę października. Na wystawie zaprezentowany zostanie oryginalny materiał, czyli szklane płytki uzyskane w trakcie projektu, a każda osoba, którą udało się sfotografować otrzyma na pamiątkę swój portret w postaci odbitki.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto