MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Posiedzenie Rady AGRIFISH w Parlamencie Europejskim. Tematem eksport ukraińskich surowców rolniczych

Michał Karcz
Michał Karcz
Minister Henryk Kowalczyk podczas posiedzenia Rady AGRFISH w Brukseli
Minister Henryk Kowalczyk podczas posiedzenia Rady AGRFISH w Brukseli Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi
W poniedziałek 30 stycznia 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady AGRIFISH w Parlamencie Europejskim. Polske reprezentował minister rolnictwa i rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. Debatowano m.in. na temat wpływu ukraińskich artykułów rolnych na polski rynek.

W Parlamencie Europejskim 30 stycznia 2023r. podczas posiedzenia Rady AGRIFISH zebrali się przedstawiciele krajów członkowskich, którzy rozmawiali na temat sytuacji rolnictwa w Unii Europejskiej. Polskę reprezentował minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Minister Henryk Kowalczyk podczas posiedzenia Rady AGRFISH

Ministrowie krajów UE główną część spotkania poświęcili gospodarce rolnej w Europie, szczególnie pod kątem wojny w Ukrainie. Rada debatowała, w jaki sposób zabezpieczyć rynek podczas napływu ukraińskich surowców rolnych. Strona polska wraz z Bułgarią, Republiką Czeską, Węgrami, Rumunią i Słowacją zaprezentowała swoje obawy związane z destabilizacją na rynku rolnym (związaną z nadmiernym importem produktów z Ukrainy).

Ich przypływ znacząco odbił się na cenach surowców rolnych. Podczas posiedzenia Rady rozmawiano także o problemach, z jakimi zmagają się kraje ościenne podczas transportowania zboża.

Wybuch wojny i blokada portów spowodowały, że kraje przygraniczne stały się nie tylko krajami tranzytowymi, lecz także docelowymi dla dużej ilości zbóż i innych produktów rolnych. - mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Posiedzenie Rady AGRFISH w Brukseli

Kraje członkowskie przedstawiły na forum swoje rozwiązania dotyczące regulacji w sprawie tranzytu ukraińskich produktów rolnych do innych krajów. Minister Henryk Kowalczyk przedstawił następujące propozycje:

  • możliwość regionalnego (w krajach bezpośrednio dotkniętych skutkami nadmiernego importu) wykorzystania na pomoc rolnikom środków z rezerwy kryzysowej WPR;
  • wprowadzenie kaucji gwarancyjnych dla zboża przewożonego tranzytem;
  • elastyczne podejście KE wobec wdrażania przez państwa członkowskie UE Wspólnej Polityki Rolnej, w tym w zakresie płatności związanych z produkcją.

Komisja Europejska zgodziła się, że wojna w Ukrainie wpłynęła na bezpieczeństwo rynku rolnego w Europie i postanowiła, że pochyli się nad wnioskami zaprezentowanymi przez członków Rady AGRIFISH.

Rada AGRFISH zajęła się sytuacją Ukrainy

Kolejnymi tematami poruszanymi podczas posiedzenia była kwestia biogospodarki. Wszyscy ministrowie zgodnie przyznali, że rozwój tej dziedziny korzystnie wpływa nie tylko na środowisko naturalne, ale też na bezpieczeństwo gospodarcze krajów Unii Europejskiej. Minister Kowalczyk uważa też, że zastosowanie biomasy, odpadów naturalnych pomoże zwiększyć niezależność energetyczną Polski.

UE powinna uwzględniać inwestycje na te cele w ramach REPower EU oraz planować odpowiednie środki w ramach WPR po 2027 r. – dodał wicepremier.

Rada AGRFISH debatowała też o dyrektywach dotyczących emisji przemysłowej. W tej kwestii polska strona sprzeciwiła się powiększeniu kompetencji dokumentu o chów i hodowlę drobiu oraz świń. Minister Kowalczyk wskazał, że zmiany w tym zakresie mogłyby zagrozić bezpieczeństwu rynku żywnościowego w Polsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto