Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrzeba więcej urzędników w skarbówkach

Robert Kiewlicz, K. N.
iało być mniej urzędników skarbowych, a wszystko wskazuje na to że będzie więcej. W najbliższych latach powinno powstać dodatkowych 12 tys. miejsc pracy dla urzędników skarbowych. Od zaraz potrzeba 4,5 tys. etatów.

iało być mniej urzędników skarbowych, a wszystko wskazuje na to że będzie więcej. W najbliższych latach powinno powstać dodatkowych 12 tys. miejsc pracy dla urzędników skarbowych.

Od zaraz potrzeba 4,5 tys. etatów. Wyliczenia te to nie kolejny wymysł związkowców, ale wstępne dane przedstawione przez zespół do spraw analizy obciążenia pracą etatów w resorcie finansów. Najbardziej "zapracowane" są urzędy w Warszawie, Katowicach i Gdańsku.
- Otrzymaliśmy od związków zawodowych sygnały, że pracownicy urzędów skarbowych są przeciążeni pracą - mówi Dominika Tuzinek-Szynkowska, rzecznik Ministra Finansów. - Powołany został w związku z tym zespół do spraw analizy obciążenia pracą etatów w jednostkach terenowych administracji podatkowej. Sprawdzamy, jaka jest sytuacja. Raport będzie gotowy pod koniec października.
Ze wstępnych analiz wynika, że na jednego pracownika urzędu skarbowego przypada ponad 696 podatników. W ciągu jednej godziny pracownik urzędu wykonuje 8 operacji. Są to dane oparte tylko na obowiązkach skarbowców za rok 2005. Od przyszłego roku urzędnikom skarbowym dojdą nowe obowiązki - rozliczanie 1 proc. czy rejestracja działalności gospodarczej.
- Najśmieszniejsze jest to, że do tych działań nie przydzielono żadnego nowego etatu - mówi Tomasz Ludwiński, z sekcji krajowej NSZZ "Solidarność" pracowników skarbowych. - A ktoś to musi robić.
W ramach jednego etatu urzędnik wykonuje 13,7 tys. operacji rocznie. Tylko 36 tys. skarbowców obsługuje rocznie ponad 20 mln podatników. Według autorów raportu w godzinę powinien wykonywać maksymalnie 5 operacji i obsługiwać maksymalnie 100 podatników. Problem ten można rozwiązać poprzez wzrost zatrudnienia lub zmniejszenie obciążeń.
- Na to drugie nie mamy co liczyć w najbliższym czasie - twierdzi Ludwiński. - Oczywiście ważna jest informatyzacja administracji państwowej oraz uproszczenie systemu podatkowego. Nikt jednak nie zmieni od razu przyzwyczajeń ludzi. Jako przykład mogę podać Holandię. Tam już od kilku lat można składać PIT-y przez Internet, jednak korzysta z tego tylko kilka procent obywateli.
Skarbowcy jednak pozytywnie oceniają rozpoczęcie prac w sprawie etatyzacji.
- Raz twierdzono, że jest nas za mało, raz, że za dużo - dodaje Ludwiński. - Dzięki badaniom wiemy, że obłożenie pracą urzędników jest ogromne.
Prace nad raportem zostaną wznowione już na początku września. Zostanie on przedstawiony ministrowi finansów. Do niego należy ostateczna decyzja, czy urzędników przybędzie, czy nastąpią redukcje.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto