MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański. Ptasia grypa pod kontrolą

Wawrzyniec Rozenberg, Katarzyna Sikora
Paweł Wiktor z Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim, zwłoki gołębia znalezione wczoraj przy ul. Ogrodowej zapakował do plastikowego worka i przekazał do specjalistycznych badań. Fot. Katarzyna Sikora
Paweł Wiktor z Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim, zwłoki gołębia znalezione wczoraj przy ul. Ogrodowej zapakował do plastikowego worka i przekazał do specjalistycznych badań. Fot. Katarzyna Sikora
W powiecie gdańskim znaleziono wczoraj dwa martwe ptaki - czaplę i gołębia. Piotr Jeliński, powiatowy lekarz weterynarii z Pruszcza Gdańskiego, uspokaja, że prawdopodobieństwo, by były zarażone ptasią grypą jest znikome.

W powiecie gdańskim znaleziono wczoraj dwa martwe ptaki - czaplę i gołębia. Piotr Jeliński, powiatowy lekarz weterynarii z Pruszcza Gdańskiego, uspokaja, że prawdopodobieństwo, by były zarażone ptasią grypą jest znikome. - Paniki nie ma, jednak zalecam ostrożność - mówi. Na wszelki wypadek zwłoki odwieziono do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku celem zbadania.

Andrzej Kowalczyk, lekarz weterynarii z Kolbud, zabrał wczoraj martwą czaplę z brzegu Jeziora Kolbudzkiego. Zgłoszenie dostał od miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

- To nie była ptasia grypa. Czapla padła z głodu kilka dni wcześniej. Prawdopodobnie nogi przymarzły jej do lodu - mówi Andrzej Kowalczyk.

Czytelnicy zaalarmowali nas wczoraj o godz. 13, że przy ul. Ogrodowej w Pruszczu leży martwy gołąb. Powiadomiliśmy Urząd Miasta. Po piętnastu minutach na miejscu pojawił się Paweł Wiktor z magistratu i Straż Miejska. Zdziwiło nas, że urzędnik i strażnicy byli bez kombinezonów ochronnych, jednak, jak wyjaśnił Piotr Jeliński, powiatowy lekarz weterynarii z Pruszcza, ptaki lądowe, które nie odlatywały z Polski na zimę, nie stanowią zagrożenia.

- Największe prawdopodobieństwo przeniesienia ptasiej grypy do naszego kraju istnieje w wypadku ptaków wodnych, które obecnie rozpoczynają okres migracji - mówi Piotr Jeliński. - Proszę wszystkich o natychmiastowe zgłaszanie przypadków martwych łabędzi, kaczek, nurków itp. Ptaków, takich jak wróble, czy gołębie nie trzeba zgłaszać.

Piotr Jeliński dodaje, że na razie na terenie powiatu gdańskiego nie zostanie wprowadzony zakaz wypuszczania drobiu na świeże powietrze. Nie ma takiej potrzeby. Warto jednak, by hodowcy znali symptomy tej choroby. Ptasia grypa objawia się m.in. ospałością, łzawieniem z oczu, miękkimi skorupkami jaj i zsinieniem lub obrzękiem grzebienia. Takie objawy w stadzie należy jak najszybciej zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii w Pruszczu Gdańskim - tel. 058 692 07 06, 058 692 07 05, 660 782 247 lub 660 782 248. W przypadku martwych ptaków można telefonować również do poszczególnych urzędów gmin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najbardziej samotny człowiek na świecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto