Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powietrze w Trójmieście. Mniej siarki i azotu dzięki filtrowi w elektrociepłowni

Kazimierz Netka
Powietrze w Trójmieście będzie czyste
Powietrze w Trójmieście będzie czyste Kazimierz Netka
Pięć razy mniej związków siarki, trzy razy mniej związków azotu niż teraz ma być w powietrzu nad Trójmiastem już pod koniec 2015 roku. Taki efekt dadzą urządzenia oczyszczające, które w swych elektrociepłowniach zainstaluje spółka EDF Wybrzeże.

Dzięki temu, zostaną spełnione wymagania, stawiane przez Unię Europejską, a zwłaszcza nowe normy, które zaczną obowiązywać od stycznia 2016 roku. Wczoraj podpisano i wmurowano Akty Erekcyjne oraz kamienie węgielne pod te przedsięwzięcia.

Odsiarczanie spalin będzie się odbywać metodą mokrą według technologii wapienno – gipsowej. Gips, powstający przy tej operacji, będzie sprzedawany przez EDF Wybrzeże. Instalacje odsiarczania wykona firma Rafako. Urządzenia do redukcji tlenków azotu wykona firma Alstom Power.

Philippe Castanet, prezes zarządu EDF Polska oraz Henryk Dworakowski, prezes zarządu EDF Wybrzeże zapewnili, że zainstalowanie urządzeń oczyszczających sprawi, że wzrośnie efektywność operacyjna elektrociepłowni, a czas ich pracy zostanie przedłużony co najmniej do 2035 roku.

EDF już wcześniej zaczął starania o zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, poprzez np. odpowiedni dobór opału, m.in. biomasy, ale też dobrej jakości węgla. Do Elektrociepłowni w Gdańsku i Gdyni około połowa węgla pochodzi z importu. EDF Wybrzeże produkuje tyle ciepła, że zaspokaja w 100 procentach zapotrzebowanie rozprowadzany przez miejskie sieci ciepłownicze w Gdańsku, Gdyni, Rumi i Sopocie. Moc wytwórcza elektryczności sięga ponad 320 megawatów, co stanowi około 10 procent potrzeb województwa pomorskiego.

Przeczytaj: Gdańsk: Mieszkańcy Nowego Portu nie chcą przetwórni odpadów

EDF Wybrzeże rozważa budowę nowego źródła energii. Z początku miało ono korzystać z węgla jako opału, teraz jest mowa o gazie. Elektrociepłownia ma powstać w Porcie Północnym. Na razie jednak firma nie zdecydowała, kiedy budowa ruszy. Wiele zależy od sytuacji na rynku. Na razie w Polsce elektryczność jest zbyt tania. Ostatecznego terminu podjęcia decyzji nie potrafię podać – stwierdził prezes Philippe Castanet.

Na wmurowanym w poniedziałek Akcie Erekcyjnym zabrakło podpisu reprezentanta Sopotu. Widnieją zaś na tym dokumencie podpisy przedstawicieli władz pozostałych miast korzystających z energii EDF Wybrzeże, prezesów tej spółki, a także firm wykonujących instalacje.

Uroczystość wmurowania kamieni węgielnych odbyła się w Gdańsku, ale świętowanie oddanie urządzeń do użytku ma być zorganizowana w Gdyni. Z ciepła dostarczanego przez EDF Wybrzeże korzysta w Trójmieście oraz Rumi razem około 400 tysięcy mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto