Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powrót kolei do Jastrzębia jest już pewny. Podpisano umowę na realizację programu Kolej Plus. Pociągi do Katowic odjadą w 2028 roku

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Podróżujący koleją z Jastrzębia do Katowic mają docierać w nieco ponad godzinę.
Podróżujący koleją z Jastrzębia do Katowic mają docierać w nieco ponad godzinę. Mateusz Zarembowicz/arc.
Jastrzębie-Zdrój znów będzie miało kolej! Za sprawą programu Kolej Plus do miasta znów będą dojeżdżać pociągi. Program zakłada połączenie kolejowe pomiędzy Jastrzębiem a Katowicami. Umowa na jego realizację została podpisana. Roboty związane z budową linii kolejowej ruszą w przyszłym roku. Sama linia ma być natomiast gotowa za nieco ponad pięć lat, w 2028 roku.

Powrót kolei do Jastrzębia jest już pewny. Podpisano umowę na realizację programu Kolej Plus. Pociągi do Katowic odjadą w 2028 roku

Niechlubne miano największego polskiego - liczącego sobie ponad 80 tysięcy mieszkańców - miasta bez kolei nie będzie jeszcze przez jakiś czas będzie określało Jastrzębie-Zdrój, ale wkrótce odejdzie w zapomnienie. Wszystko za sprawą podpisanej w Katowicach umowy pomiędzy województwem śląskim, które reprezentował marszałek Jakub Chełstowski (województwo zrobiło to w imieniu Jastrzębia) a PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. na realizację programu Kolej Plus.

Zakłada on powrót kolei do miasta w ramach połączenia ze stolicą województwa śląskiego. Tym samym do Jastrzębia po ponad dwudziestu latach - ostatni pociąg przez miasto przejechał dokładnie 18 lutego 2001 roku - ponownie wjadą pociągi.

Radości z przypieczętowania powrotu kolei do Jastrzębia nie kryją jego władze. - Na tę wiadomość czekaliśmy od lat. Dzisiejsze podpisanie umowy jest ich formalnym uwieńczeniem - mówi Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju, która dodaje, że na dobrą sprawę przywrócenie Jastrzębiu kolei było wiadome już od pewnego czasu.

- O tym, że nasz projekt jest zakwalifikowany, wiedzieliśmy już w kwietniu, kiedy zabezpieczyliśmy blisko 18 milionów złotych na jego realizację. Uroczystość w Katowicach jest przysłowiową kropką nad "i" - zaznacza prezydent Hetman.

Finansowy wkład Jastrzębia to ok. 25% kwoty, jaką wniosą samorządy na rzecz budowy nowej linii kolejowej. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na blisko pół miliarda złotych, dokładnie 475 milionów zł.

- W ramach projektu wybudowana zostanie nowa jednotorowa linia o długości ok. 20 km na odcinkach: Jastrzębie-Zdrój Centrum - Pawłowice Śląskie oraz Żory - Orzesze. Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu przewoźnicy będą mogli wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy. Pociągi będą mogły kursować z prędkością do 120 km/h - zapowiada Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP PLK, dodając, że taka prędkość pozwoli docierać z Jastrzębia do Katowic w nieco ponad godzinę, ok. 72 minuty.

Oprócz budowy samej linii kolejowej, projekt Kolej Plus w woj. śląskim zakłada też stworzenie nowych sześciu przystanków kolejowych. Pojawią się one w sumie na terenie czterech miast: Jastrzębia, Żor oraz Orzesza, a także Czerwionki-Leszczyn. Będą to przystanki: Jastrzębie-Zdrój Szkolna, Jastrzębie Bzie, Żory Baranowice, Żory Aleja Zjednoczonej Europy, Palowice Kolonia i Orzesze Zawada. Dodatkowo zmodernizowany zostanie już istniejący przystanek kolejowy w Pawłowicach.

- Wszystkie obiekty będą wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Perony zostaną przystosowane do obsługi osób o organicznych możliwościach poruszania się - zapewnia Magdalena Janus.

Prace na linii kolejowej łączącej Jastrzębie z Katowicami mają ruszyć w 2023 roku. Pierwszym etapem prac będzie wybór wykonawcy studium technicznego wykonalności inwestycji. Na tej podstawie zostanie wskazana dokładna trasa przebiegu połączenia. Później natomiast ruszą prace budowlane. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, ma to nastąpić w 2028 roku.

Jednocześnie program Kolej Plus nie jest jedynym, zakładającym powrót kolei do Jastrzębia. Miasto ma także zyskać inne połączenie kolejowe - tym razem międzynarodowe - z czeską Ostrawą w ramach realizacji linii kolejowej do Centralnego Portu Komunikacyjnego w podwarszawskim Baranowie.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto