Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powrót niedziel handlowych? Tego chce Nowoczesna. Co z pracownikami?

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Według działaczy przepisy ograniczające handel są niepotrzebne.
Według działaczy przepisy ograniczające handel są niepotrzebne. Lucyna Nenow / Polska Press
Działacze oraz radni Nowoczesnej w Gdańsku apelowali o powrót niedziel handlowych. - Zakaz handlu jest ingerencją w wolny rynek, ograniczeniem wolności gospodarczej i prawa przedsiębiorstw do działania - podkreślali. Jak na propozycjach Nowoczesnej wyszliby pracownicy dyskontów? Zdaniem działaczy możliwy jest tutaj kompromis.

Nowoczesna apeluje ws. zakazu handlu w niedziel: „Taka regulacja w naszym kraju nie jest i nie była potrzebna”

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce częściowo od 2017 roku i niemal całkowicie od 2020 roku. Kiedy to Sejm RP przyjął projekt będący wynikiem komitetu inicjatywy ustawodawczej, zaangażowała się w niego m.in. NSZZ „Solidarność”. W 2022 roku, handlowych niedziel było łącznie 7, z czego aż dwie w grudniu. Podobne przepisy co w Polsce, funkcjonują m.in. w Niemczech, Szwajcarii czy Austrii.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej działacze Nowoczesnej podkreślali, że Polska nie potrzebuje takiej regulacji. Ich daniem przepisy zbyt głęboko ingerują w wolny rynek, co za tym idzie, są ograniczeniem wolności gospodarczej i prawa przedsiębiorstw do działania.

- W Unii Europejskiej całkowity zakaz handlu w niedziele obowiązuje tylko w 2 krajach: Niemczech i Austrii. Aż 18 krajów UE nie ma praktycznie żadnych ograniczeń handlu w te dni. Domagamy się zniesienia zakazu handlu w niedziele. Każde przedsiębiorstwo samo powinno podejmować decyzje kiedy działa. Nie potrzebuje do tego regulacji państwa. Zniesienie zakazu handlu w niedziele jest jednym z postulatów programu Nowoczesnej - podkreślała Natalia Pobłocka, przewodnicząca Regionu Pomorskiego Nowoczesnej oraz radna Miasta Sopotu.

Według działaczy Nowoczesnej zniesienie zakazu handlu w niedziele pozwoli m.in. na stworzenie większej ilości miejsc pracy dla młodych ludzi, poprawi standard funkcjonowania małych sklepów, czy odciąży pracowników i sklepów w pozostałe dni.

Co z prawami pracowników? „Możliwy kompromis”

Jak zapewniali, swobodny handel w niedziele nie musi stać w sprzeczności z prawami pracowników.

- Nie zapominamy przy tym o prawach pracowników, którzy cenią sobie wolne niedziele. Rekomendujemy, żeby zmiana ustawy o ograniczeniu handlu w niektóre dni dopuszczająca otwarcie sklepów w niedziele była połączona z zagwarantowaniem
pracownikom handlu prawa do 2 wolnych niedziel w miesiącu. W ten sposób osiągniemy kompromis uwalniający handel z zapewnieniem komfortu pracy pracownikom handlu - podkreślała Natalia Pobłocka.

Przypomnijmy, że w lutym bieżącego roku Sejm zaostrzył przepisy dotyczące handlu w niedziele, ponieważ część sklepów wielkopowierzchniowych zaczęła parać się działalnością pocztową. Później jeden ze sklepów w Cieszynie zamienił się... w dworzec autobusowy, co zakończyło się interwencją policji.

W sierpniu informowaliśmy, że sklepy, które straciły możliwość handlu w niedziele po tegorocznym zaostrzeniu przepisów, szukają nowych metod na wznowienie działalności. Z luk w przepisach wynikało, że popularne dyskonty mogą się otworzyć jako wypożyczalnia sprzętu sportowego, czy placówki medyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powrót niedziel handlowych? Tego chce Nowoczesna. Co z pracownikami? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto