Poznaliśmy wyniki badania PolSenior2. Jaka jest kondycja zdrowotna polskich seniorów? Co piąty senior nie wie, że ma nadciśnienie tętnicze

Redakcja
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Najnowsze badania wskazują, że nawet 75 proc. osób powyżej 60 roku życia ma problem z nadciśnieniem tętniczym, a co piąty chory nie jest tego świadomy. Właśnie poznaliśmy wyniki ogólnopolskiego projektu PolSenior2, który ma zobrazować w jakim stanie zdrowia jest polskie społeczeństwo senioralne.

To już drugie, tak gruntowne, badanie populacji seniorów, które ma na celu określenie kondycji osób powyżej 60 roku życia. Pierwsza analiza PolSenior była przeprowadzana w latach 2008-2010. W związku z tym, po drugiej edycji realizowanej przez Gdański Uniwersytet Medyczny, jesteśmy również w stanie sprawdzić jak zmieniła się sytuacja w ciągu ostatnich 10 lat. To z kolei może być cennym bodźcem do zmian w systemie opieki medycznej.

- Badanie daje nam pogląd o kondycji osób starszych dla całej polskiej populacji, ale również pozwala osobom zaangażowanym w planowanie rozwoju ochrony zdrowia i wsparcia społecznego na zaplanowanie niezbędnych działań koniecznych do zadbania populacji polskich seniorów - powiedział prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W aktualnym projekcie PolSenior2 wzięło udział około 6 tys. osób powyżej 60 roku życia. Każdy uczestnik badania trzykrotnie był odwiedzany przez wyszkolone pielęgniarki, które przeprowadzały szczegółową ankietę dotyczącą stanu zdrowia, a także szereg badań dodatkowych, w tym pomiar ciśnienia tętniczego. Podczas wizyty przewidziano również pobranie krwi i moczu do analizy, a także realizacja testów geriatrycznych.

Na co wskazują wyniki PolSenior2? Nadciśnienie to choroba cywilizacyjna

Wyniki badania PolSenior2 wskazują że nawet 75 proc. osób powyżej 60 roku życia cierpi na nadciśnienie tętnicze. Naturalnym czynnikiem ryzyka schorzeń układu krwionośnego jest wiek, jednak to co jest jeszcze bardziej niepokojące to fakt, że nawet 20 proc. seniorów nie zdaje sobie sprawy z własnej choroby. W związku z tym pacjenci w żaden sposób nie kontroluje ciśnienia i nie stosują terapii. Dodatkowo aż 2/3 pacjentów nie leczy swojej choroby w sposób skuteczny.

Natomiast zdecydowanie dobrą wiadomością jest kwestia znacznego spadku poziomu ciśnienia krwi u pacjentów w porównaniu z poprzedni badaniem - PolSenior1. Dodatkowo, mimo wszystko coraz więcej chorych precyzyjnie kontroluje swoje nadciśnienie tętnicze, utrzymując je na bezpiecznych poziomach.

– Porównanie z krajami o najlepszej kontroli NT pokazuje, że mamy bardzo dużą rezerwę i potencjał na dalszą poprawę w tym zakresie –komentuje prof. Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed i szef projektu PolSenior2. – Wymaga to jednak nie tylko dużego progresu w wykrywaniu i kontroli NT u osób starszych, ale przede wszystkim u dorosłych w młodszym i średnim wieku.

Nadciśnienie tętnicze to jednak nie jedyny problem seniorów, ponieważ ponad połowa badanej populacji osób powyżej 60. roku życia obecnie leczy się na przynajmniej trzy choroby.

- W leczeniu pacjentów z wielochorobowością, konieczne jest odejście od modelu automatycznego wdrażania terapii stosowanych w leczeniu poszczególnych schorzeń, które przyczynia się do wielolekowości – ocenia prof. Tomasz Grodzicki, kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Collegium Medicum UJ. – Wprowadzenie elektronicznych systemów w ochronie zdrowia oraz rozwój telemedycyny ułatwią koordynację opieki medycznej oraz planowanie i wdrażanie optymalnego postępowania u starszych chorych.

Problemy ekonomiczne i społeczne

Kolejnymi niepokojącym aspektem są względy ekonomiczne i społeczne. Nawet 10 proc. biorących w projekcie seniorów miało kłopoty z zakupieniem leków z powodów finansowych. Ponadto nawet co czwarty senior przyznaje się do objawów depresyjnych, co stanowi kolejne wyzwanie dla specjalistów i powinno być uwzględnione w strategii rozwoju kompleksowego systemu opieki geriatrycznej w naszym kraju.

–Zaleca się czujność ze strony personelu medycznego w odniesieniu do objawów depresyjnych w populacji osób starszych, zwłaszcza wśród osób z cukrzycą, przewlekłym bólem, niskim poziomem sprawności funkcjonalnej, deficytem funkcji poznawczych i po udarze – wyjaśnia prof. Paweł Zagożdżon z Zakładu Higieny i Epidemiologii GUMed. –Zwiększenie dostępności specjalistów geriatrii i psychiatrii może poprawić rozpoznawanie i leczenie depresji u osób w wieku podeszłym.

Wyniki PolSenior2 muszą być teraz szeroko opracowane przez różne gremia specjalistów zarówno związanych ze zdrowiem publicznym, geriatrią czy Podstawową Opieką Zdrowotną. To jednak przede wszystkim wyraźny drogowskaz dla osób odpowiedzialnych za sektor opieki medycznej w Polsce, którzy powinni wykorzystać zaprezentowane dane przy formułowaniu i wdrażaniu kolejnych strategii.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie