Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca na Pomorzu

Kazimierz Netka
Spawacz, programista, żołnierz, pielęgniarka - to jedne z 15 najbardziej potrzebnych zawodów nad Zatoką Gdańską. Tak wynika z raportu powstałego w wyniku realizacji unijnego projektu pt. „Pomorski Barometr Zawodowy. Diagnozowanie zapotrzebowania na kwalifikacje i umiejętności na regionalnym rynku pracy województwa pomorskiego”.

Urzeczywistnił go Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przy współpracy z firmą badawczą PSDB z Warszawy. Chodziło o określenie potrzeb kadrowych pomorskich pracodawców.
- Chcemy pokazywać zawody deficytowe i nadwyżkowe - mówi Tomasz Robaczewski, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. - Ma to służyć między innymi edukacji zawodowej, umożliwiać szkołom dostosowywanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy. Chcemy też pomagać doradcom zawodowym.

O tym, jak bardzo niedopasowane są studia do potrzeb może świadczyć stopa bezrobocia. W przedziale do 30 roku życia wynosi ona dla osób z wykształceniem wyższym aż blisko 10 procent. Lepiej dostosowani są starsi, bo w grupie wiekowej 31-64 lata Pomorzan z wykształceniem wyższym stopa bezrobocia wynosi zaledwie 1,7 procent - wynika z informacji, które przedstawiła Gabriela Grotkowska, pracownik naukowy, współautorka raportu „Pomorski Barometr Zawodowy”.

Chcesz przeczytać cały artykuł? Kliknij w link Potrzebni na Pomorzu.
Sprawdź oferty pracy na Pomorzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto