Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Preferencyjna stawka i zwrot VAT w budownictwie

(JKL)
W przyszłym roku i kolejnych latach będzie można stosować niższą 7-proc. stawkę VAT w budownictwie. Obejmie ona nowe mieszkania o powierzchni do 150 m kw. oraz domy jednorodzinne do 300 m kw.

W przyszłym roku i kolejnych latach będzie można stosować niższą 7-proc. stawkę VAT w budownictwie.
Obejmie ona nowe mieszkania o powierzchni do 150 m kw. oraz domy jednorodzinne do 300 m kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych.

Nowelizację ustaw o podatku VAT oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym podpisał prezydent Lech Kaczyński. Od 1 stycznia nie będzie zatem podwyżki podatku na mieszkania do 150 m kw. oraz domy jednorodzinne do 300 m kw. objęte definicją budownictwa społecznego. Wyższa, 22-proc. stawka będzie obowiązywać za każdy dodatkowy metr powierzchni użytkowej. Nie będzie żadnych ograniczeń w stosowaniu preferencyjnej stawki podatku w odniesieniu do remontów. Po 31 grudnia 2007 r. praktycznie wszystkie remonty domów i mieszkań zachowałyby preferencyjną 7-proc. stawkę VAT.
Wprowadzenie definicji budownictwa społecznego było konieczne, ponieważ 31 grudnia kończył się okres przejściowy wynegocjowany z Unią Europejską na stosowanie preferencyjnej stawki VAT. Gdyby nie została uchwalona, od przyszłego roku ceny mieszkań i domów mogłyby automatycznie zwrosnąć o 15 proc.
Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym bezterminowo przedłuża możliwość odzyskania części VAT-u za materiały budowlane przez osoby budujące domy tzw. systemem gospodarczym, czyli na własny rachunek.
Obecnie o zwrot można się starać tylko do końca 2007 roku. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 roku, na które po tej dacie podatek wzrósł z 7 proc. do 22 proc. Zgodnie z ustawą, o zwrot będzie się można starać więcej niż raz - w cyklach pięcioletnich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto