Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezes Orlenu i minister aktywów państwowych roztaczają wizję narodowego koncernu z udziałem Energi

Jacek Klein
Jacek Klein
P.Świderski
Energa i PKN Orlen, w przyszłości jeszcze Lotos, mają stworzyć narodowy koncern mający możliwość inwestowania miliardów. Będzie w stanie odpowiedzieć na zmiany gospodarcze i wyzwania przyszłości w perspektywie kilkudziesięciu lat.

30 kwietnia Orlen przejmie operacyjnie Energę. Na wezwanie do sprzedaży akcji odpowiedziało ponad 80 proc. inwestorów, co da Orlenowi 85 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Energi. Jak zapewniał wczoraj w Gdańsku prezes Orlenu Daniel Obajtek, jest gotowy plan biznesowy dla Energi i zostanie zrealizowany w ciągu roku.

W wezwaniu Orlen zaoferował akcjonariuszom 8,35 zł za jedną akcję Energi.

- Cena jaką uzyskaliśmy po podwyższeniu oferty w wezwaniu jest satysfakcjonująca - powiedział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. - Kwota ponad 1,8 mld zł zasili budżet państwa i zmniejszy zadłużenie finansów publicznych. Orlen zyskuje nowy podmuch energii i impuls inwestycyjny tak potrzebny gospodarce. Energa dostaje możliwość działani w dużej grupie kapitałowej i rozwoju podmiotów wchodzących w jej skład. Może patrzeć w przyszłość z optymizmem.

Jak dodał, obawy że Energa zniknie z Gdańska i Pomorza są nieuzasadnione. Spółka będzie osobnym podmiotem w grupie, tutaj będzie płacić podatki, tutaj będzie inwestować. Zatrudnienie zostanie utrzymane co przewiduje porozumienie ze skarbem państwa.
- To nie jest zwijanie biznesu tylko drugie życie dla Energi - powiedział minister.

Daniel Obajtek podkreślił, że proces przejęcia Energi został przeprowadzony ekspresowo dzięki współpracy z ministerstwem aktywów.

- To bardzo ważne wydarzenie dla całej gospodarki. Przez lata mówiono o tworzeniu narodowego koncernu ale nic nie robiono. Czas już skończyć tylko mówić, a wziąć się do działania. Cały czas miałem pomysł i z wielką determinacja starałem się doprowadzić do tego aby zbudować multienergetyczny koncern - mówił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Jak dodał Orlen ma duże doświadczenie na rynku energetycznym. Połączenie z Energą pozwoli na wymianę doświadczeń, optymalizacje biznesów i rozwój działalności w sferze dystrybucji i produkcji energii także ze źródeł czystych dla środowiska. Jak dodał wszędzie w Europie buduje się koncerny narodowe mające możliwości inwestycyjne, a przyszłość należy do silnych koncernów o zdywersyfikowanych obszarach działalności, odpornych na czynniki makroekonomiczne, a także na tak nadzwyczajne sytuacje, jak stan epidemii.

- Nie robimy tego dla siebie, nie robię tego aby być prezesem wielkiego koncernu. Robimy to dla kraju, dla miliardowych inwestycji narodowej firmy, która stanie się wizytówką Polski - mówił Obajtek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Prezes Orlenu i minister aktywów państwowych roztaczają wizję narodowego koncernu z udziałem Energi - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto