MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prezes UOKiK przeciwko kredytom argentyńskim

(DŁ)
Klienci Towarzystwa Finansowo-Inwestycyjnego mogą domagać się anulowania oszukańczych umów, jakie zawarła z nimi ta firma - jedna z wielu prowadzących tzw. "kredyty argentyńskie".

Klienci Towarzystwa Finansowo-Inwestycyjnego mogą domagać się anulowania oszukańczych umów, jakie zawarła z nimi ta firma - jedna z wielu prowadzących tzw. "kredyty argentyńskie".

To efekt zmian w prawie, które umożliwią prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczynanie postępowań przeciwko przedsiębiorstwom, zawierającym umowy naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Jeśli więc sami podpisaliśmy podobne dokumenty - sprawdźmy, czy i nas nie oszukano i domagajmy się ich anulowania.
- Na towarzystwa finansowo-inwestycyjne otrzymujemy bardzo dużo skarg. To firma nieuczciwa i wiele wskazuje na to, że jedynym jej celem jest wyłudzanie pieniędzy od ludzi - powiedziała Elżbieta Anders, radca prezesa UOKiK.
Niedozwolone postanowienia umów, jakich dopatrzył się urząd, to m.in. brak możliwości waloryzacji kwot wpłaconych przez klienta oraz udzielanie firmie nieodwołalnego - nawet po śmierci - upoważnienia dla przedsiębiorstwa. Podobne zarzuty skierowano już wobec spółek Autoplan oraz InCo. Wszczęte teraz postępowanie powinno zakończyć się nie później niż w ciągu 2-3 miesięcy. Wówczas firmie może zostać wydany zakaz stosowania nieuczciwych praktyk. Prezes urzędu może także określić zasady dalszego działania towarzystwa, w tym warunków zadośćuczynienia oszukanym klientom. Jeśli firma nie zastosuje się do decyzji, grozi jej kara w wysokości do 1 tys. euro za każdy dzień zwłoki.

Przeczytaj i porównaj z umową, którą podpisałeś

Takie zapisy umów, jakie Towarzystwo Finansowo-Inwestycyjne (TeFI) zawierało ze swoimi klientami, UOKiK, uznał za naruszające interesy konsumentów (pisownia oryginalna):

Przez podpisanie umowy i ogólnych warunków umowy wstępujący przejmuje na siebie wszelkie prawa i obowiązki wynikające z treści niniejszej umowy.

Jeżeli Wstępujący odstępuje od umowy przed utworzeniem grupy, TeFI uzyskuje prawo zatrzymania opłaty przygotowawczej.

Koszty administracyjne to opłata wyrażona procentowo w stosunku do wybranego zestawu kwotowego pobrana przez TeFI na obsługę i administrację programu, periodycznie w okresach miesięcznych w postaci tzw. opłaty administracyjnej, lub w przypadkach określonych w innych art. Ogólnych warunków umowy. Wysokość tych kosztów nie może być wyższa od sumy miesięcznych rat podstawowych, wpłacanych przez uczestnika grupy,
Uczestnik grupy otrzyma zwrot wpłaconych rat podstawowych bez waloryzacji i oprocentowania w czasie likwidacji grupy po potrąceniu należnych TeFI kosztów administracyjnych oraz opłaty przygotowawczej.,
Uczestnik grupy otrzyma zwrot wpłaconych rat podstawowych wraz z odsetkami ustawowymi, w czasie likwidacji grupy po potrąceniu należnych TeFI kosztów administracyjnych, opłaty przygotowawczej, oraz jednej raty podstawowej.
W przypadku, gdy w ciągu dwóch kolejnych aktów asygnacyjnych nie zostanie zebrany fundusz grupy, pozwalający na przydział jednego towaru, TeFI upoważnione jest do wstrzymania aktów asygnacyjnych i przystąpienia do przedterminowej likwidacji grupy.
W ciągu trzech miesięcy, licząc od terminu zakończenia planu ratalnego TeFI dokona ostatecznej likwidacji grupy. Fundusze, jakie ewentualnie pozostaną po likwidacji grupy, zostaną przeznaczone na:
- pokrycie strat powstałych w grupie z przyczyn niezależnych od TeFI (np. niemożność wyegzekwowania zadłużenia od Uczestnika Grupy, lub poręczycieli, itp.)
- wypłatę rat podstawowych uczestnikom grupy, którym nie został przydzielony towar, a którzy zrezygnowali lub zostali wykluczenia,
- jeżeli pozostające w dyspozycji TeFI środki finansowe, będą niewystarczające do całkowitego zaspokojenia wierzytelności w powyższej kolejności płatności, należności regulowane będą proporcjonalnie do wysokości wpłat każdego Uczestnika Grupy.
Jakiekolwiek zmniejszenia się funduszu grupy wywołane przez zdarzenia nieprzewidziane w niniejszej umowie a niezależne od TeFI, obciążało będzie proporcjonalnie uczestników grupy.
W sytuacjach nieprzewidzianych w niniejszej umowie, decyzje podejmuje TeFI w drodze zarządzenia.

Uczestnik Grupy, którego dane adresowe wymienione są na pierwszej stronie formularza umowy, przez jej podpisanie udziela TeFI nieodwołalne i niewygasające nawet po śmierci uczestnika grupy pełnomocnictwo na okres formalnego istnienia grupy, aż do ostatecznego jej rozliczenia. Pełnomocnictwo to obejmuje prawo TeFI do równoprawnego rozwiązywania spraw dotyczących uczestników grupy, w tym spowodowanych okolicznościami siły wyższej, a które mogłyby przynieść szkody programowi i grupie.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto