Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda w Gdańsku. Odwiedził stocznię Remontowa Holding. Powstaną trzy nowe fregaty dla Marynarki Wojennej

Jacek Klein
Jacek Klein
Prezydent Andrzej Duda w Gdańsku. Powstaną trzy nowe fregaty dla MW
Prezydent Andrzej Duda w Gdańsku. Powstaną trzy nowe fregaty dla MW Karolina Misztal
Prezydent Andrzej Duda odwiedził w Gdańsku w czwartek, 1.07.2021 r. stocznię Remontowa Shipbuilding z grupy kapitałowej Remontowa Holding. Wizyta głowy państwa w gdańskiej firmie wiązała się z niedawnym ogłoszeniem udziału stoczni w programie „Miecznik” – budowy fregat dla Marynarki Wojennej.

Prezydent Andrzej Duda w Gdańsku. Gdańska stocznia zbuduje trzy nowe fregaty dla MW w ramach programu Miecznik

Przy stoczniowym nabrzeżu w czwartek, 1 lipca przycumowane były dwa z trzech budowanych w stoczni niszczycieli min typu Kormoran, najnowszych okrętów Marynarki Wojennej, pokazujących możliwości gdańskiej stoczni.

– Widzimy tutaj niszczyciele min typu Kormoran II budowane dla Marynarki Wojennej – powiedział prezydent RP Andrzej Duda. – Ogromnie się cieszę, że mogłem odwiedzić Holding Remontowa, który działa w skali światowej. Przed chwilą miałem okazję zobaczyć Stocznię Remontowa, teraz stocznię Shipbuilding, gdzie powstają statki i okręty. Mam nadzieję, że będą realizowane kolejne zadania.

Remontowa Shipbuilding jest dzisiaj częścią konsorcjum, które przygotowuje się do budowy trzech fregat w programie Miecznik. To są ogromne wyzwania. Okręty umożliwią naszym marynarzom wykonywanie obowiązków zabezpieczenia granic morskich oraz w ramach współpracy z naszymi sojusznikami. Patrzę z dumą na nasz przemysł stoczniowy reprezentowany przez ten holding. Udowodnił, że jest w stanie zbudować niszczyciele min ze stali amagnetycznej, kiedy jeszcze do 2015 roku mówiło się, że w Polsce nie da się tego zrobić. Mam absolutne przekonanie że ta stocznia jest w stanie podołać programowi Miecznik i cieszę się, że budowa okrętów wraca do polskich stoczni.

Kontrakt na trzy fregaty powinien zostać zawarty w najbliższych tygodniach, koszt budowy jednego okrętu szacuje się na 1 mld euro. Remontowa Shipbuilding liczy także na zamówienie kolejnych trzech niszczycieli min, pierwotnie bowiem mówiło się o sześciu okrętach.

Pod koniec czerwca Polska Grupa Zbrojeniowa SA, PGZ Stocznia Wojenna sp. z o. o. oraz Remontowa Shipbuilding SA podpisały aneks, na bazie którego stocznia z Gdańska oficjalnie dołączyła do Konsorcjum PGZ-Miecznik.

Aneks został zawarty na podstawie podpisanego 14 maja tego roku porozumienia, w którym powołane tego samego dnia do życia Konsorcjum PGZ-Miecznik (w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa SA (lider) oraz PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. (PGZ SW) oraz Remontowa Shipbuilding SA wyraziły swoją intencję, aby docelowo sformować konsorcjum trójstronne mające na celu realizację programu Miecznik.

od 16 lat

Stało się zatem to, o czym mówiło się już od dawna, że jeśli program mają realizować polskie stocznie, Remontowa znajdzie się w konsorcjum jako jedyna mająca doświadczenie w budowie nowoczesnych okrętów.

– Kolejny krok za nami – Remontowa Shipbuilding SA oficjalnie dołącza do Konsorcjum PGZ-Miecznik. To renomowana stocznia, z którą Grupa PGZ dzieli historię bogatej i owocnej współpracy. Dzisiejsze wydarzenie stanowi ważny etap przygotowań Konsorcjum do podpisania kontraktu z zamawiającym na realizację jednego z kluczowych programów Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ SA.

– Cieszymy się z faktu przystąpienia do Konsorcjum PGZ-Miecznik. Mamy nadzieję, że nasze kompetencje i doświadczenie Lidera Konsorcjum, budującego serię okrętów Kormoran II we współpracy ze spółkami Grupy PGZ, zaprocentuje teraz przy budowie polskich fregat, przyczyniając się do realizacji tego zadania z sukcesem – powiedział Marcin Ryngwelski, prezes Zarządu Remontowa Shipbuilding SA.

Program Miecznik. Co zakłada?

Program pk. Miecznik zakłada pozyskanie dla Marynarki Wojennej trzech nowoczesnych, nawodnych okrętów klasy fregata. Te wielozadaniowe jednostki zwiększą zdolności operacyjne do realizacji zadań na morzu, co przyczyni się do zabezpieczenia szlaków żeglugowych, zwiększy bezpieczeństwo militarne i potencjał odstraszania, a także wzmocni pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Okręty osiadać mają dużą siłę rażenia, co wraz ze zdolnościami Morskiej Jednostki Rakietowej zapewni bezpieczeństwo morskiej granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

Wartość programu to około 1,5 mld zł. Szacuje się, ze pierwsza z serii jednostka może zasilić MW za około sześć lat.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto