Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problem nielegalnego wydobycia bursztynu w Sobieszewie

Karolina Galińska
Gdańsk Sobieszewo listopad 2011
Gdańsk Sobieszewo listopad 2011 zyziu1975
Zostawiają piaszczyste wyspy w samym środku lasu i dziury głębokie nawet na kilka metrów. Tak dzieje się w rezerwacie przyrody Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej. Nielegalni bursztyniarze są prawdziwą plagą.

Problem znany jest już od dziesięciu lat, jednak na poprawę sytuacji nie ma co liczyć. Nielegalni wypłukiwacze bursztynu są doskonale zorganizowani. Tymczasem leśnictwo wydaje dziesiątki tysięcy złotych na rekultywację zniszczonych przez nich terenów.

Kilkuosobowe grupy działające najczęściej pod osłoną nocy przekopują las na terenie Wyspy Sobieszewskiej. Wyposażeni w długi wąż strażacki, pompę i metalową rurę wypłukują grunt. Wodę pompują z pobliskiego jeziora. Ciśnienie powoduje wydostanie się urobku (kawałki drewna, szczątki roślin i nieoczyszczony bursztyn) na powierzchnię. Urobek jest w całości zbierany. Oddzielenie bursztynu jest możliwe dzięki kąpieli w solance. Kiedy poszukiwacze bursztynu trafią na złoża, mogą wydobyć nawet dziesięć kilogramów sukcynitu (bałtyckiego bursztynu).

- Problem nielegalnego wydobycia bursztynu jest na Wyspie Sobieszewskiej znany od dawna. Na doły pozostawione przez bursztyniarzy można się natknąć w całym lesie, również na terenie rezerwatu Ptasi Raj. Spacerowicze muszą uważać, żeby nie wpaść do takiego wyrobiska. Dziury mogą być głębokie nawet na kilka metrów – skarży się pan Wojciech, mieszkaniec Górek Wschodnich.

Zdewastowane tereny leśne są także zmorą gdańskiego nadleśnictwa. Leśniczy monitoruje ten problem, jednak ściganie sprawców należy już do obowiązków policji.

- Skala problemu jest dość duża. Ponad hektar lasu został zdewastowany przez nielegalnych bursztyniarzy. Teraz teren wymaga rekultywacji. Musimy go wyrównać oraz zasadzić nowe drzewa, co w sumie będzie stanowić koszt kilkunastu tysięcy złotych – poinformował Witold Ciechanowicz, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.

Na skutek podmycia gruntu zostaje naruszony system korzeniowy, drzewa obumierają i przewracają się. Niższa roślinność zostaje zasypana piaskiem. Rozmiar szkód zależy oczywiście od miejsca, w którym sprawcy wydobywali bursztyn. Niestety, cześć z nich działa właśnie na terenie rezerwatu przyrody Ptasi Raj. Są to obszary cenne przyrodniczo a naprawa szkód wymaga czasu.

Pomimo widocznych zniszczeń, gdańska policja twierdzi, że problem nie stanowi dużego zagrożenia. Każdy przypadek zgłoszony czy to przez mieszkańców, czy przez leśników jest jednak sprawdzany.

- Są to sporadyczne przypadki. Na początku marca udało się nam zatrzymać na gorącym uczynku trzech mężczyzn na Stogach. Skonfiskowano sprzęt a mężczyźni czekają na zasądzenie kary. Nielegalne wydobycie bursztynu nie jest jednak przestępstwem tylko wykroczeniem, za które grozi kara grzywny – poinformowała podkom. Magdalena Michalewska z gdańskiej policji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wydobywanie złóż z kopalin wymaga posiadania dwóch osobnych koncesji. Przedsiębiorca, który chce wydobywać bursztyn musi przejść długą drogę. Procedura uzyskania zezwolenia trwa nawet kilka lat. Obecnie na Pomorzu żadna firma nie posiada koncesji na wydobycie bursztynu.

- Na terenie naszego województwa prowadzone są jedynie działania poszukiwawcze. Trzynaście firm posiada koncesje na poszukiwanie bursztynu. Działają głównie w Gdańsku i Pruszczu Gdańskim. Nie wydaliśmy jednak żadnego pozwolenia na jego wydobycie - poinformował Kajetan Lipiński, Geolog Wojewódzki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Jest jednak o co walczyć, bo na bursztynie można sporo zarobić. Najlepiej wiedzą o tym osoby, które zajmują się jego zbieraniem. Zbieranie bursztynu na plaży jest w pełni legalne. Za kilogram nieprzebranego, drobnego bursztynu można dostać około 120 zł. Ceny większych kawałków sukcynitu dochodzą nawet do 2 tys. zł za kilogram.

Czytaj także:
Bliżej nowego mostu w Sobieszewie?
Miasto szuka pieniędzy na nowy most w Sobieszewie
Bursztyn bałtycki czeka na wydobycie

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto